VLK direktoriaus pavaduotojos Neringos Bernotienės teigimu, ši naujovė yra patogi pacientams.
„Jiems nebereikės atvykti ir skambinti į ligonių kasas ar gydymo įstaigas, norint sužinoti savo vietą eilėje sąnario endoprotezavimo operacijai ar kitais svarbiais su šia operacija susijusiais klausimais. Ši moderni eilių stebėsenos sistema suteiks daugiau skaidrumo, užkirs galimybę piktnaudžiauti ar pažeisti eilės tvarką. Bus taupomas ir medikų laikas, nes nebereikės jiems pildyti tiek daug dokumentų, atsakinėti į pacientų klausimus“, – teigia N. Bernotienė.
Visa ši informacija į eilių valdymą sistemą pateks, gavus reikalingus duomenis iš pacientų, kurie pageidauja dirbtinio endoprotezo. Kai pacientas, kuriam reikia pakeisti susidėvėjusį kelio ar klubo sąnarį dirbtiniu, atvyksta pasikonsultuoti su gydytoju ortopedu ir pasirinka gydymo įstaigą, kurioje bus atliekama ši operacija, jam reikia užpildyti prašymą skirti nemokamą endoprotezą. Šis prašymas iš karto registruojamas naujojoje sistemoje, kuri suteikia jam unikalų numerį. Po to VLK išsiunčia pacientui pranešimą dėl įrašymo į eilę endoprotezui gauti, kuriame nurodomas suteiktas prašymo numeris. Žinodamas šį numerį, žmogus gali bet kada pasitikrinti savo vietą eilėje dėl šios operacijos naujoje sistemoje.
Čia pateikiama ir kita svarbi informacija – pasirinkta gydymo įstaiga, kurioje bus atliekama sąnario keitimo operacija, prognozuojama endoprotezo skyrimo data. Reikiamą informaciją ras ir tie pacientai, kurie, nusprendė nelaukti eilėje, savo lėšomis įsigijo endoprotezą ir laukia kompensacijos.
2014 m. Lietuvoje atlikta iš viso 6900 sąnarių keitimo operacijų, iš jų 4237– klubo, 2155 – kelio sąnario, taip pat atliktos 355 pakartotinės šių sąnarių operacijos bei 153 peties, alkūnės, čiurnos endoprotezavimo operacijos.
Kai pateikusiam prašymą pacientui skiriamas endoprotezas ir operacija atliekama eilės tvarka, už endoprotezą ir operaciją gydymo įstaigai sumoka ligonių kasos PSDF lėšomis. Iš savo kišenės jam mokėti nereikia. Jei žmogus nenori laukti eilėje, endoprotezą jis gali įsigyti savo lėšomis, o po operacijos laukti kompensacijos, kuri bus išmokėta eilės tvarka. Šiuo metu už klubo sąnario endoprotezą kompensuojama 422,15 eurai, už kelio sąnario – 878,12 eurų.
Pastebėta, kad vis dažniau pacientai renkasi gydymo įstaigą, kurioje nemokamo endoprotezo skyrimo eilė yra trumpesnė, arba, palaukę vienos gydymo įstaigos eilėje, galiausiai dėl trumpesnės eilės pasirenka kitą ligoninę. Laukimo eilėje trukmė gali būti nuo 1 iki 23 mėnesių (vidutinė laukimo trukmė kompensuojamojo klubo sąnario endoprotezo skyrimo eilėje – 9 mėn., o kelio – 8 mėn.), priklausomai nuo pasirinktos gydymo įstaigos.
Be to, raginame žmones neskubėti savo lėšomis pirkti kelio ir klubo sąnarių endoprotezų. Vertėtų rinktis VLK centralizuotai perkamus PSDF lėšomis endoprotezus. Juo labiau kad šiemet šiems gaminiams numatoma skirti iš PSDF 1 mln. eurų daugiau, vadinasi, trumpės ir jų laukimo eilėje trukmė.