Skirtingos medaus rūšys - skirtingoms ligoms gydyti

2014 m. liepos 9 d. 12:23
Rasa Pekarskienė (lrt.lt)
Nuo seno medus vartojamas ne tik maistui, bet ir kaip alternatyvi priemonė žaizdoms ir įvairioms ligoms gydyti. Liaudies medicinos žinovai sako, kad nuo medaus rūšies priklauso, kokios naudos jis gali duoti. Liepų medus labiau tiks peršalus, kai skauda gerklę, vargina bronchitas. O viržių medus padės gydyti inkstus, šlapimo pūslės, prostatos ligas.
Daugiau nuotraukų (1)
Fitoterapeutas, medicinos mokslų daktaras Juozas Vasiliauskas sako, kad virškinimo sistemai tinka obelų medus. Labai geras ir aviečių medus (tuo metu žydi ir šaltekšniai), todėl šis medus yra malonaus kvapo ir skonio, gydo kosulį, gerina kraujotaką, skatina prakaitavimą.
Pasak J. Vasiliausko, nors liepų medus laikomas geriausiu, negalima pamiršti grikių medaus: „Jis tamsiai geltonas, aštraus kvapo ir skonio. Jame daug geležies, baltymų, todėl rekomenduojamas esant mažakraujystei, kai trapios kraujagyslės, nedidelėmis dozėmis jį gali vartoti ir diabetikai.“
Viržių medų fitoterapeutas rekomenduoja tiems, kurių silpni inkstai ir šlapimo pūslė. O rapsų medų, kuriame yra aliejaus, vertina pirtininkai. „Medumi išsitrinkite visą kūną, išsivanokite ir nusiplaukite. Tokia procedūra gerai veikia energetiškai, jaunina“, – pataria jis.
Svarbiausia – nepersivalgyti
J. Vasiliauskas primena, kad medaus savybės priklauso nuo augalų sudėties. Bet svarbiausia, kad meduje yra daug angliavandenių, fruktozės, gliukozės, sacharozės, maltozės, mineralų, vitaminų.
 „Žinoma, medaus reikia nepersivalgyti, geriausia suvartoti 60–100 g per parą. O vaikams nereikia daugiau kaip 30 g. Taip pat medus vartojamas ne ilgiau kaip mėnesį ar du 3–4 kartus per dieną“, – aiškina J. Vasiliauskas.
Esame įpratę, kad medus dažniau vartojamas šaltuoju metu laiku, kai peršąlame, kosime, skauda gerklę. Tačiau, kadangi medus turi daug veikliųjų medžiagų, fitorepeutas pataria prisiminti medų kamuojant anginai, bronchitui, bronchinei astmai, kepenų ir inkstų ligoms ir daugybei kitų susirgimų. Taip pat galima gydyti nudegimus, valyti pūliuojančias žaizdas, nes medus turi ir antiseptinių savybių.
Tiems, kurie serga astma, J. Vasiliauskas siūlo inhaliacijas: „Prasidėjus astmos priepuoliui, sumaišykite vienodą medaus ir vandens su actu kiekį. Indelį su šiuo mišiniu įstatykite į didesnį indą su verdančiu vandeniu ir bent 60 kartų įkvėpkite garų.“
Kai kamuoja skrandžio rūgštys, docento teigimu, padės medus su šaltu vandeniu. O jei rūgšties trūksta, medų reikia maišyti su šiltu vandeniu. Sergantieji skrandžio opalige medų taip pat turėtų ištirpinti šiltame vandenyje.
Beje, medus ypač tinka pablogėjus atminčiai, dirbant įtemptą protinį darbą, kamuojant nemigai, naktiniams raumenų traukuliams, sako J. Vasiliauskas: „Jei esate vyresnio amžiaus ir pabudę naktį nebegalite užmigti, suvalgykite 1–3 arbatinius šaukštus medaus, užgerkite šiltu vandeniu arba šiltu pienu. Medus nervų sistemą ne slopina, o ramina.“
Vertingi ir kiti bičių produktai
Kai kurie žmonės mėgsta medų valgyti su koriu. J. Vasiliauskas tam labai pritaria ir sako, kad, sergant sloga, sinusitu, sinusų uždegimu, medų su koriu reikia čiulpti 4–6 kartus per dieną. O sunkiai sergant – net 20 kartų. „Noriu atkreipti dėmesį, kad medus su koriais puikiai tinka aterosklerozės profilaktikai. Kramtykite po arbatinį šaukštelį kartą ar du per dieną apie du mėnesius“, – kalba jis.
Vaistinėse galima įsigyti ir bičių produktų: žiedadulkių, duonelės, pikio. „Žiedadulkes galima vartoti ir onkologiniams ligoniams, sportuojantiems, sveikstantiesiems po sunkių ligų ir traumų. Jos stiprina organizmą, tinka aterosklerozės profilaktikai, kai yra radiacinė aplinka“, – vardija specialistas. Žiedadulkės taip pat tinka sergant hepatitu, virškinamojo trakto, prostatos ligomis, esant impotencijai, klimakteriniu periodu, kankinant depresijai ar žmogui skundžiantis energijos, jėgų stoka.
Pikis, aiškina J. Vasiliauskas, yra skausmą malšinanti priemonė, turi antibakterinių, antivirusinių savybių, stiprina imuninę sistemą, stimuliuoja regeneracines organizmo funkcijas. „Pikis, kitaip nei antibiotikai, nesunaikina žarnyno gerosios floros, – pabrėžia jis. – Liaudyje pikiu gydo žaizdas, opas, skatina tulžies išsiskyrimą, šlapimo gamybą.“
Žinoma, kaip ir kiekvienas vaistas, ne visiems tinka ir medus. Pavyzdžiui, būti atsargūs turėtų ir alergiški žmonės. Kai medžiagų daug, yra neaišku, kurios veikia alergiškai, todėl pirmiausia reikia paragauti, primena fitoterapeutas: „Jei jaučiate arba žinote, kuriems augalams esate alergiški, pabandykite išsiaiškinti, ar bitės medų rinko arčiau alergizuojančių augalų, ar toliau. Tačiau alergiškiems žmonėms medaus vartoti nereikėtų.“
Vartojant medų, galima alerginė reakcija dėl produkte esančių žiedadulkių ir bičių baltymų. Jei norite įsitikinti, ar kuri nors vaistažolė, produktas ar vaistas jums nesukels alerginės reakcijos, iš pradžių juo įtrinkite vidinę lūpos dalį. Atsiradęs paraudimas ar pūslelės ir bus įrodymas, kad esate tam produktui alergiškas.
Medusviržių medusgrikių medus
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.