Sedacija – kas tai?
Sedacija - tai medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas ir raminimas, norint suteikti pacientui komfortą ir ramybę. Sedacijos lygis – nuo lengvos iki gilios – parenkamas pagal paciento būklę bei numatomos procedūros apimtį. Odontologijos ir implantologijos klinikose sedacija yra taikoma tik su paciento sutikimu. Ją atlieka klinikoje dirbantys patyrę gydytojai anesteziologai reanimatologai.
Sedacijos metu pacientas yra nemiegantis, bet atsipalaidavęs, nejaučia baimės, arba miegas yra toks iš kurio pacientas lengvai pažadinamas. Pacientas nesirūpina kas vyksta aplinkui, procedūros visiškai arba iš dalies neatsimena.
Sedacijos tipai
Odontologijoje dažniausiai taikoma peroralinė ir intraveninė sedacija.
Taikant peroralinę sedaciją, gydytojo paskirtus vaistus pacientas turi išgerti 20 – 30 min. iki odontologinės procedūros, tad į kliniką reikia atvykti anksčiau, kad gydytojas galėtų laiku suteikti numatytą paslaugą. Peroralinės sedacijos metu jausitės šiek tiek mieguistas, apsnūdęs, bet nemiegosite.
Intraveninės sedacijos metu vaistai yra leidžiami į veną. Taikant intraveninę sedaciją galima pasiekti didesnį, maksimalų sedacijos lygį, kuris pasireiškia mieguista būsena ar miegu, iš kurio pacientą galima pažadinti. Sedacijos metu paciento kvėpavimo ir kardiovaskulinė funkcija išlieka nepakitusi, t.y. spontaninis kvėpavimas adekvatus, nereikia papildomų priemonių kvėpavimo takų praeinamumui išlaikyti, apsauginiai refleksai, tokie kaip kosulio ryjimo yra išlikę.
Sedacijos metu paciento būklę stebi kvalifikuotas gydytojas anesteziologas-reanimatologas, yra stebimas širdies darbas, arterinis kraujo spaudimas bei deguonies koncentracija kraujyje. Tam ant piršto pacientui dedamas specialus daviklis, o parametrai registruojami specialioje gyvybinių funkcijų sekimo formoje.
Kam sedacija tinkama, o kam patariama jos vengti?
Sedacija rekomenduojama itin jautriems pacientams, kurie nerimauja dėl būsimos procedūros dar kelias dienas prieš paskirtą vizitą pas gydytoją. Taip pat vaikams, kurie yra baikštūs ir netoleruoja gydymo ar yra nesukalbami gydymo metu. Sedacijai amžius bei gydymo procedūra (dantų taisymas, implantavimas, chirurginė intervencija) – nėra svarbūs rodikliai, tačiau prieš atliekant sedaciją, būtina gydytoją informuoti apie nėštumą, alergijas, vartojamus vaistus bei ligas, kuriomis sergate. Ši informacija gydytojui padės apsispręsti, kokio tipo sedaciją taikyti, o jūs jausitės saugūs dėl savo tinkamo pasirinkimo.
Dantų gydymas bendrinės nejautros metu
Kai kuriose klinikoje bendrinėje nejautroje tiek vaikams, tiek suaugusiems atliekamas visų ėduonies pažeistų dantų gydymas ar chirurginės proceduros vieno seanso metu. Bendrinės nejautros metu pacientas yra pilnai užmigdomas. Pacientui esant narkozės būsenoje, gydytojas gali ramiai atlikti savo darbą, o tai užtikrina kokybišką dantų gydymą.
Ką turėtumėte žinoti, prieš atliekant sedaciją arba narkozę?
Apie savo sprendimą iš anksto informuokite šeimos narius bei artimuosius. Paprašykite vieno iš jų jus palydėti į kliniką, bei pasitikti po gydymo, kadangi negalėsite vairuoti, parvežti namo. Taip pat atminkite, jog prieš šias procedūras 6 val. nedera valgyti ar užkandžiauti, 2 val. gerti skysčių. Apsisprendę dantis gydyti, taikant sedaciją arba narkozę, pasitarkite su specialistais.
Patyrę gydytojai žino daugelį atsakymų į jums rūpimų klausimų, mielai dalinasi savo patirtimi ir patarimais. Jei su savo odontologu arba implantologu norite padiskutuoti šia tema plačiau, užsiregistruokite išsamiai konsultacijai.
***
Straipsnį paruošė „Neodentos“ specialistai.