Komos trukmę gydytojai skaičiuoja net ne dienomis, o valandomis. Kuo ilgiau tęsiasi koma, tai ženklas, kad galvos smegenyse vystosi negrįžtami pakitimai. Nesvarbu, ar galvos smegenys būtų pažeistos dėl traumos, insulto, piktybinio auglio, encefalito ar kitų priežasčių. Nuo komos trukmės tiesiogiai priklauso sveikimo galimybės.
- Ar įmanoma nustatyti, kada koma artėja prie pabaigos? - paklausiau vilniečio gydytojo neurologo Jokūbo Fišo.
- Nė vienas pasaulyje gydytojas negalėtų tiksliai pasakyti, kada atsigaus paniręs į komą žmogus. Net žinant, koks yra galvos smegenų pažeidimas, beveik neįmanoma atsakyti į šį klausimą. Kartais galvos smegenų pažeidimas būna labai nedidelis, maža kraujosruva, bet ji susiformavusi tokioje smegenų vietoje, kad žmogus neatsigauna. O jei jam pasiseka, kartojasi epilepsijos priepuoliai ir kitos blogybės.
Taip pat pasitaiko atvejų, kai daug kraujo išsilieja po kietuoju galvos smegenų dangalu arba virš jo, hematoma didžiulė, o pacientas atsigauna, pasveiksta ir lyg niekur nieko grįžta linksmas namo. Netgi užmiršta apie nelaimę, kurią primena tik randas viršugalvyje. Esu ne vieną tokį atvejį regėjęs savo praktikoje.
- Tam tikrais atvejais gydytojai taiko medikamentinę komą. Kiek ilgai ji gali trukti?
- Tai priklauso nuo tam tikros medicininės mokyklos. Dirbtinė koma gali tęstis parą ar dvi, o gali ir ilgiau.
- Ko labiausiai nerimauja paciento artimieji?
- Kai žmogus atgauna sąmonę, dar ne viskas. Toliau galimi net trys scenarijai. Pirmas variantas - toks ligonis gali kasdien fiziškai ir psichiškai stiprėti, kol pasveiksta , antras variantas - gali likti truputį sąmoningas, o trečias liūdniausias variantas – iš komos įkristi į dar gilesnę būseną, kuri vadinama vegetacine. Vegetacinė būklė gali atsitikti, praėjus vienam ar dviems mėnesiams nuo komos pradžios. Komos perėjimas į vegetacinę būklę – blogas požymis.
- Kuo pasižymi vegetacinė būklė?
- Pacientas kvėpuoja, plaka jo širdis, bet nėra kontakto su aplinka, žmogus nejaučia ir nevaldo galūnių, negali kontroliuoti dubens organų veiklos, bet išlikę būdravimo ciklai, jis gali atsibusti, miegoti. Paciento artimiesiems atrodo, kad vegetacinė būklė tuoj pasibaigs. Jie stengiasi visais įmanomais būdais aktyvinti smegenų veiklą. Elgiasi labai teisingai, nes būtina tokį žmogų kalbinti, masažuoti, leisti klausytis muzikos.
- Kaip dažnai sutrinka paciento mąstymas?
- Atsigavusiam iš komos žmogui reikia didelės pagalbos. Jis gali nieko neprisiminti. Atmintis, mąstymas, kalba, orientacija erdvėje ir laike – viskas, kas susiję su pažintine veika, būna sutrikę. Gali taip pat varginti fiziniai negalavimai, pavyzdžiui, vienos kūno pusės paralyžius, traukuliai, visų keturių galūnių paralyžius. Smegenys pasižymi plastiškumu, kai vienos smegenų dalys perima pažeistų struktūrų funkcijas. Tokiais atvejais taikomos labai intensyvios reabilitacijos programos. Būna puikių rezultatų netgi tada, kai ištinka masyvus insultas.
- Ar būna stebuklų, kai žmogus pakyla iš vegetacinės būklės?
- Medicinoje pasitaiko netikėčiausių dalykų. Vilniaus universiteto Šv. Roko ligoninėje ( buvusi Vilniaus universiteto slaugos ir ilgalaikio gydymo ligoninė), kur aš dirbu, turime 52 metų pacientą, vegetuojantį be sąmonės jau 18 metų. Atmerkia ir užmerkia akis – tai vienintelis veiksmas, kurį jis atlieka pats.
Pasaulyje tokie atvejai retenybė. Tikriausiai galėtume pretenduoti į Europos rekordą, esame apie tai padarę ne vieną pranešimą tarptautinėje mokslinėje konferencijoje. Žmogus nukrito aukštielninkas. Kaktinėse smegenų skiltyse išsivystė kraujosruvos, taip ir liko.
Operacija išgelbėjo vilniečio gyvybę, bet po jos jis neprabudo. Širdis plaka, plaučiai, kepenys, inkstai ir kiti organai dirba, tiktai sąmonė miega. Tai vadinamoji vegetacinė būklė.
Sveikas vyras, aktyvaus laisvalaikio mėgėjas, plaukiojęs burlentėmis ir vingiavęs kalnų trasomis, tapo priklausomas nuo kitų.
Dėl traumos jam buvo pašalinti priekinės galvos dalies smegenų branduoliai. Jo smegenys veikia tik 10 procentų pajėgumu.
Šių branduolių veiklą gali perimti gretutiniai branduoliai. Tačiau niekas nežino, ar tai įvyks. Ir to neįmanoma nei paveikti, nei paspartinti.
Laimei, jam galime taikyti labai intensyvią slaugą, palaikyti visas gyvybines funkcijas. Tačiau šis pacientas vis dar neatsibunda iš vegetacinės būklės.