Ne visi riebalai – baubas

2013 m. gruodžio 19 d. 16:26
lrytas.lt
Dietologų teigimu, riebalai turėtų sudaryti iki 30 proc. mūsų per dieną gaunamų maistinių medžiagų. Tačiau riebios mėsos, sviesto ir kitų riebių pieno produktų mėgėjams teks nusivilti – ne visi riebalai yra vienodai naudingi organizmui.
Daugiau nuotraukų (1)
Sotieji riebalai ir transriebalai, kurių yra mūsų taip mėgstamuose riebiuose mėsos ir pieno produktuose, yra tie „blogieji“, kurie sukelia širdies ir kraujotakos sutrikimus.
Visai kas kita yra polinesotieji (omega-3 ir omega-6) ir mononesotieji riebalai, kurių daugiausia galime gauti vartodami saulėgrąžų, dygminų, kukurūzų, alyvų aliejus arba šių aliejų pagrindu pagamintus produktus. Šie riebalai, tiksliau, juose esantys augaliniai steroliai, palankiai veikia cholesterolio kiekio kraujyje pusiausvyrą ir padeda išlaikyti sveiką širdį ir sumažinti širdies priepuolio bei insulto riziką.
Kas tie steroliai?
Augaliniai steroliai – augaluose esantys elementai, teigiamai veikiantys organizmo procesus. Kaip tai vyksta? Augaliniuose aliejuose ir iš jų pagamintuose produktuose esantys augaliniai steroliai, su maistu patekę į žarnyną, ima konkuruoti su „bloguoju“ cholesteroliu ir užima tas jungtis, per kurias iš žarnyno į kraują pasisavinamas cholesterolis. Taip sumažinamas „blogojo“ cholesterolio pasisavinimas. Išsikovoję savo pozicijas, steroliai cholesterolio pasisavinimą gali sumažinti net iki 50 procentų.
Gaila tik, kad paprastai per parą su maistu žmogus apytiksliai gauna 10 kartų mažesnę sterolių dozę, nei reikėtų užtikrinti tinkamai kovai su cholesteroliu. Net valgydami riešutus, sėklas, vaisius, grūdus ir daržoves, vartodami augalinį aliejų per dieną gauname tik 0,17–0,2 g sterolių.
Tačiau mokslininkai jau rado būdų išgauti sterolius iš augalų ir sukoncentruoti didesnius jų kiekius, tokiu būdu sukurdami galimybę panaudoti teigiamas augalų savybes sveikatos tikslams. Farmacijos bendrovės ėmė gaminti maisto papildus su steroliais, o maisto pramonė – produktus, papildytus augaliniais steroliais.
Jau pradėti gaminti maisto produktai, praturtinti augaliniais steroliais. Kol kas parduotuvių lentynose tėra vienas toks produktas – kompanijos „Unilever“ gaminamas tepusis riebalų mišinys „Flora pro.activ“.
„Flora pro.activ“ yra pagamintas iš nehidrintų augalinių riebalų, taigi beveik neturi transriebalų (mažiau nei 0,5g/100g), o sočių riebalų kiekis yra net 4 kartus mažesnis nei gyvulinės kilmės produktuose.
Vartojant „geruosius“ riebalus gerėja sveikata
Jei kasdien mūsų organizmas gautų iki 2,5 g augalinių sterolių, jau greitai pajustume teigiamus pokyčius organizme. „Flora pro.activ“ gaminanti kompanija „Unilever“ atliko 40 klinikinių studijų įvairiose pasaulio šalyse, idant įrodytų, jog jų gaminamas tepusis riebalų mišinys iš tiesų gali būti naudingas sveikatai. Tereikia per dieną suvalgyti tris riekes duonos, užteptos „Flora pro.activ“. Toks mitybos režimas padės sumažinti „blogojo“ cholesterolio lygį iki 10 proc. Žinoma, mokslininkai prie produkto vartojimo prideda mankštą bent kelis kartus per savaitę ir pozityvią nuotaiką.
Nepriklausomais tyrimais produkto teigiamą poveikį cholesterolio lygiui kraujyje jau patvirtino Europos Sąjungos kontroliuojančios institucijos, taip pat Norvegijos, Islandijos, Izraelio, JAV, Šveicarijos Brazilijos, Australijos, Naujosios Zelandijos, Japonijos ir kitų šalių atsakingos valstybinės institucijos.
Augalinių sterolių teigiamą poveikį kovojant su cholesteroliu patvirtino ir garsios pasaulio medikų organizacijos – Tarptautinė aterosklerozės asociacija, JAV, Australijos, Belgijos, Italijos ir kitų šalių medikų asociacijos.
Augalinių sterolių teigiamą poveikį mažinant cholesterolio lygį patvirtino Europos maisto ir saugos tarnyba (European Food and Safety Authority/EFSA) bei JAV Maisto ir vaistų administracija (US Food and Drug Administration).

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.