Šaltuoju metų laikotarpiu akys kenčia labiau, nes prie dažniausių akių sausumą lemiančių priežasčių – ilgo darbo kompiuteriu, kontaktinių lęšių, cheminių dirgiklių – prisideda ir sausas patalpų oras.
Yra ir kitų veiksnių, dėl kurių sausėja akys. Jas sausina kai kurie vaistai, pavyzdžiui, kontraceptikai, moterims akys tampa sausesnės hormoninių pokyčių metu.
Akį nuo išdžiūvimo saugo ašarų plėvelė. Ji atsinaujina mirksint – taip akies paviršius sudrėkinamas, aprūpinamas deguonimi, pamaitinama ragena, pašalinami medžiagų apykaitos produktai ir bakterijos.
Sausas patalpų oras sausina akis, o kai žmogus dar ir įsitempęs žiūri į kompiuterio ekraną ar televizorių, jis ima rečiau mirksėti – todėl akies paviršius mažiau sudrėkinamas.
Tuomet pajuntamas akių graužimas, niežulys, akys parausta, greičiau pavargsta, jautriai reaguoja į ryškią šviesą. Šie požymiai ryškesni antroje dienos pusėje.
Sausų akių sindromas vis dažniau diagnozuojamas jauniems žmonėms ir paaugliams, kurie daug laiko praleidžia prie televizoriaus ir kompiuterio.
Jeigu sausų akių sindromas negydomas, gali vystytis ragenos, akies junginių defektai.
Kaip sau padėti?
Žiūrėdami į kompiuterio ekraną, televizorių ar skaitydami sąmoningai dažniau mirksėkite – taip aprūpinsite akis drėgme.
Akis puikiai sudrėkina ir dirbtinės ašaros.
Šildymo sezono metu vėdinkite ir drėkinkite patalpas, kad oras jose nebūtų pernelyg sausas.
Nenaudokite cheminių valiklių, kosmetikos, kurios akivaizdžiai dirgina akis.
Nerūkykite patalpose, venkite užterštų patalpų, skersvėjo.