Cukrinis diabetas užklumpa vis jaunesnius žmones

2013 m. spalio 21 d. 11:00
lrytas.lt
Apie ligą, kuriai būdinga klasikinė simptomų triada – troškulys, dažnas šlapinimasis, ženklus kūno svorio kritimas – gydytojai kalba daugiau nei tris tūkstantmečius. Egipto papirusuose, rašytuose apie 1500 metus prieš mūsų erą, jau minima ši liga. Tuo pat metu apie šią ligą jau žinojo ir Indijos daktarai, vadino ją „medaus šlapimu“, nes pastebėjo, kad diabetu sergančių žmogaus šlapimas traukia skruzdėles. Tai buvo to meto cukrinio diabeto diagnostikos metodas.
Daugiau nuotraukų (1)
Apie 230 metais prieš mūsų erą graikų gydytojas Apolonijus pirmą kartą panaudojo terminą „diabetas“, kuris graikų kalboje reiškia „bėgti per“. Jis klaidingai galvojo, kad cukrinis diabetas yra inkstų liga, nes sergančiam būdingas dažnas gausus šlapinimasis.
Penktajame šimtmetyje Indijos gydytojai pirmieji apibūdino 2 cukrinio diabeto tipus. Jie pastebėjo, kad liesi žmonės susirgdavo diabetu būdami jauni ir greit mirdavo, o storesni susirgdavo vyresni ir nuo šios ligos diagnozavimo gyvendavo ilgiau nei pirmieji. Žymus Romos gydytojas Galenas pastebėjo, kad diabetas yra reta liga, ir prisipažino, kad per savo praktiką matė tik du jos atvejus.
Šiais laikais mes jau kalbame apie cukrinio diabeto epidemiją, nepaisant milžiniškų mokslo pasiekimų šios ligos diagnostikoje ir gydyme. 2011 metais cukriniu diabetu sirgo daugiau nei 350 mln. žmonių visame pasaulyje, o pagal sergamumo augimo tempus prognozuojama, kad 2030 metais sirgs daugiau nei 550 mln. Net 95 proc. visų diabetu sergančių žmonių sudaro 2 diabeto tipas.
Šiandien apie cukrinį diabetą kalbamės su „Northway“ medicinos centro gydytoja endokrinologe Rasa Juškiene.
- Kodėl tokiais dideliais tempais keičiasi diabeto paplitimas?
- Sergančiųjų diabetu skaičius didėja labiausiai išsivysčiusiose ir sparčiausiai besivystančiose šalyse. Tą lemia kelios priežastys - pirmiausia nutukimo didėjimas, žmonijos senėjimas, pagerėjęs diabetu sergančių žmonių išgyvenamumas. Didelė problema yra dietos ir fizinio aktyvumo pasikeitimas, materialinė gerovė, maisto prieinamumas, mažesnis fizinio darbo poreikis - visa tai lemia nutukimo augimą. Mes negalime pakeisti paveldėtų genetinių faktorių, kurie lemia susirgimą diabetu, bet tikrai galime turėti įtakos, nors tai ir nelengva, labai svarbiam veiksniui - nutukimui.
- Kas yra tas diabetas?
- Tai liga, kuriai būdingas lėtinis gliukozės koncentracijos padidėjimas kraujyje. Sveiko žmogaus kraujyje gliukozės koncentracija svyruoja nedidelėse ribose. Ją reguliuoja kasoje gaminamas insulinas ir kiti hormonai.
Kai organizme atsiranda absoliutus arba santykinis insulino trūkumas, išsivysto gliukozės apykaitos sutrikimas – cukrinis diabetas. Pagal tai diabetas skirstomas į pagrindinius 1 ir 2 diabeto tipus.
1 tipo diabetu serga daugiau jauni žmonės, jo metu kasa per mažai ar visai negamina insulino, todėl gydymui gyvybiškai būtinas insulinas. 2 tipo diabetu dažniau suserga vyresni žmonės, jo metu kasa gamina insuliną, bet santykinai nepakankamai, nes sergančio žmogaus organizmas būna atsparus jo veikimui. Taip pat 2 tipo diabeto metu žmogaus kepenys per daug gamina gliukozės. Pastebima tendencija, kad 2 tipo diabetu pradeda sirgti vis jaunesni - net vaikai ir paaugliai. 2 tipo diabetui būdinga slapta pradžia, jis dažnai yra besimptomis ir nediagnozuojamas daug metų. Tai klastingesnis diabeto tipas, dažnai nustatomas jau esant diabeto komplikacijoms. Žinoma, kad dar nenustačius diabeto, esant gliukozės tolerancijos sutrikimui, jau vystosi širdies-kraujagyslių sistemos pažeidimas, didėja insultų, širdies infarktų, kojų kraujagyslių pažeidimo rizika. Taigi labai svarbi ankstyva diagnostika ir gydymas.
- Kokie yra cukrinio diabeto rizikos faktoriai, kas gali susirgti cukriniu diabetu?
- Juo susirgti gali kiekvienas iš mūsų. 1 tipo diabeto metu kasos pažeidimą sukelia autoimuniniai kasos pažeidimo faktoriai, kurių veikimą provokuoja stresas, virusinė infekcija, svarbi ir genetinė predispozicija. Taigi jo išvengti mes dar nemokame.
2 tipo diabetą taip pat lemia ir genetiniai, šeiminiai faktoriai, kurių mes negalime reguliuoti, bet labai didelę reikšmę turi mūsų gyvenimo būdo ypatumai – nesveikos mitybos įpročiai, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas.
Labai reikšmingas rizikos veiksnys yra antsvoris ir nutukimas, ypač centrinio, vadinamas obuolio tipo nutukimas. Jis apibūdinamas juosmens apimties matavimu, vyrams – didesniu nei 102 cm, moterų – didesniu nei 88 cm. Nustatyta, kad priaugus svorio daugiau nei 10 kg vyrui ir daugiau nei 8 kg moteriai, labai padidėja susirgimo 2 tipo diabetu rizika, nepriklausomai nuo kūno masės indekso. Dažniau 2 tipo diabetu suserga žmonės, kuriems diagnozuotas prediabetas – gliukozės tolerancijos sutrikimas, sutrikusi glikemija nevalgius, metabolinis sindromas. Nepriklausomas diabeto rizikos faktorius yra mažas fizinis aktyvumas. Cukrinio diabeto rizikos faktoriai taip pat yra riebalų apykaitos sutrikimas, hipertenzija, moterims – buvęs gliukozės apykaitos sutrikimas nėštumo metu (gestacinis diabetas), gimęs daugiau nei 4 kg sveriantis naujagimis, policistinių kiaušidžių sindromas.
- Kokie yra dažniausi diabeto simptomai, kada žmogus gali įtarti, kad serga cukriniu diabetu?
- Kaip jau minėta, sergant 2 tipo diabetu simptomų ligos pradžioje dar nebūna. 2 diabeto tipas vystosi lėtai, perėjimas nuo normalaus gliukozės lygio iki hiperglikemijos užtrunka daug mėnesių ir metų, žmogus nepajunta ligos pradžios. Todėl labai svarbu žinoti minėtus ligos rizikos faktorius ir jiems esant aktyviai tirti juos turinčius žmones dėl gliukozės apykaitos sutrikimo.
Diabetą visada reikia įtarti, jei žmogų vargina per didelis troškulys, dažnas šlapinimasis, svorio kritimas, padidėjęs alkio jausmas, regėjimo sutrikimas, dirglumas, didelis nepaaiškinamas silpnumas, kojų ir rankų skausmai, sunkai gyjančios žaizdos, dažnos odos, šlapimo pūslės, dantenų ir kitos infekcijos.
- Kokia yra cukrinio diabeto prevencija, ar galima jo išvengti, apsisaugoti?
- Tai sudėtingas klausimas. Jeigu žmogus nenutukęs, jo šeimoje yra ar buvo sergančių 2 tipo diabetu, šiuo metu dar nėra priemonių kasos nepakankamumui išvengti. Kita vertus, nutukusiems žmonėms, kuriems nustatytas prediabetas, svorio metimas, fizinių pratimų programa gali bent jau kuriam laikui sustabdyti diabeto progresavimą. Labai svarbu laikytis gydytojo nurodymų ir reguliariai su juo konsultuotis. Tačiau gydytojas nėra svarbiausias asmuo gydant diabetą. Pagrindinis vaidmuo tenka pačiam sergančiam žmogui.
- Su kokiomis problemomis dažniausiai susiduriama gydant diabetą?
- Optimalus diabeto gydymas – ne tik gliukozės kraujyje reguliavimas, bet ir kitų su diabetu susijusių ligų (nutukimo, dislipidemijos, hipertenzijos), diabeto komplikacijų gydymas. Labai svarbus dalykas yra diabetu segančių žmonių mokymas apie sveiką mitybą, fizinį krūvį, diabeto gydymą susirgus kita liga, apie vaistus, mažinančius glikemiją, savikontrolės svarbą. Šiuo metu galima pasakyti, kad diabetu sergantys žmonės apie savo ligą žino ir domisi per mažai. Dažnai kreipiamas dėmesys tik į cukrinio diabeto gydymą antidiabetiniais vaistais, jų deriniais, bet nekreipiama dėmesio į pagrindinį dalyką diabeto gydyme – gyvenimo būdo, blogų mitybos įpročių keitimą, laukiant stebuklo tik iš medikamentinio gydymo.
Šiuo metu atsiranda vis naujų diabeto gydymui skirtų vaistų,veikiančių į įvairias diabeto patogenezės grandis. Todėl gydymą galima parinkti individualiai, atsižvelgiant į ligonio ligos ypatumus, komplikacijas, hipoglikemijų riziką, gretutines ligas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.