- Kokie yra ausies uždegimo tipai? Kuris iš jų dažniausiai diagnozuojamas vaikams?
- Žmogaus ausis yra skirstoma į išorinę, vidurinę ir vidinę. Išorinę ausį nuo vidurinės ausies skiria plona membrana, vadinama būgneliu. Vidurinę ausį sudaro ertmė, esanti už būgnelio, su klausomaisiais kauliukais, ausies trimitas ir speninės ataugos ląstelės. Vidinėje ausyje prasideda klausos nervas.
Vaikų ūminis ausies uždegimas gali būti išorinės, vidurinės ir vidinės ausies. Dažniausiai vaikai kenčia nuo vidurinės ausies uždegimo.
Išorinės ausies uždegimas – tai ausies kaušelio ir išorinės klausomosios landos uždegimas. Dažniausiai jis atsiranda, kai vaikas nešvaria ranka ar žaislo dalimi sužeidžia odos paviršių. Kartais vaikai į išorinę ausies landą įsikiša įvairius daiktus-svetimkūnius, kurie taip pat gali sukelti uždegimą.
Vidinės ausies uždegimas vaikams būna itin retai. Klausos nervo pažeidimas gali atsirasti, sumažėjus organizmo atsparumui, kai užsitęsia vidurinės ausies uždegimo gydymas arba įvyksta akustinė trauma (didelio garso žalingas poveikis klausos nervui).
- Kokios yra vidurinės ausies uždegimo priežastys ir simptomai?
- Ūminis vidurinės ausies gleivinės uždegimas dažniausiai prasideda, kai peršalimą, gerklės skausmą ar kitas kvėpavimo takų ligas sukeliančios virusinės arba bakterinės kilmės infekcijos patenka į vidurinę ausį. Vaikų ūminį vidurinės ausies uždegimą sukelia infekcija, kuri dažniausiai patenka iš nosiaryklės, nes vaikų klausomasis vamzdis yra anatomiškai trumpesnis, platesnis, jo funkcija dar nepakankamai išsivysčiusi. Retesni atvejai, kai bakterijos patenka su krauju, sergant infekcinėmis ligomis (tymais, skarlatina, sepsiu).
Dažniausios šios ligos priežastys -
„peršalimo ligos“: sloga, nosiaryklės uždegimas, sinusitas;
nemokėjimas teisingai išsipūsti nosį (kai vaikas pučia labai stipriai);
nemokėjimas atsikosėti ar atsikrenkšti;
iškrypusi nosies pertvara;
kraujo užkrėtimas.
Už ausies būgnelio ima kauptis skystis ar pūliai, būgnelis parausta, sustorėja, kartais ir plyšta – pūliai pradeda tekėti iš ausies, ženkliai pablogėja vaiko klausa. Ligos požymių stiprumas priklauso nuo organizmo sugebėjimo kovoti su ligos sukelėjais ir, ligos, kurios metu atsirado vidurinės ausies uždegimas, sunkumo.
- Kokie yra pagrindiniai ligos simptomai?
- Pagrindinis simptomas – ausies skausmas (kūdikiai, maži vaikai tampa neramūs, verkia, nemiega, blogai valgo ar geria), karščiavimas, sloga, sinusitas, ausies užgulimas, ūžesys, pūlių tekėjimas iš ausies.
- Ar ausies uždegimas gali nulemti vaiko klausą?
- Tyrimai nurodo, kad daugiau kaip 10 procentų ikimokyklinio amžiaus vaikų yra pablogėjusi klausa dėl įvairių vidurinės ausies ligų. Sunkiau yra nustatyti nežymaus ar vidutinio laipsnio vaikų klausos sutrikimą, nes dažnai tėvai jo nepastebi, ir vaikas neparodomas klausos specialistui. O šiuolaikinė klausos tyrimų aparatūra bei metodikos leidžia klausos sutrikimus diagnozuoti labai anksti.
- Ar sergamumui ausies uždegimu būdingas sezoniškumas? Kokio amžiaus vaikai dažniausiai serga šia liga?
- Ūmių ausies uždegimų sezonas – šaltasis metų laikas, kai padaugėja viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Tai viena dažniausių vaikų ligų. Dažniausiai serga vaikai 6-36 mėnesių amžiaus. Beveik pusei vaikų iki 1 metų amžiaus pasireiškia vienas arba keli ūminiai vidurinės ausies uždegimai. Net 10 procentų vaikų iki 3 metų amžiaus gali sirgti ūminiu vidurinės ausies uždegimu net kelis kartus per metus. Dažniau vidurinės ausies uždegimu serga vaikai, maitinami motinos pieno pakaitalais, iš buteliuko, žindantys čiulptukus, lankantys ikimokyklinio auklėjimo įstaigas, sergantys kitomis sudėtingomis ligomis.
- Ką daryti, kai vaikui staiga pradeda skaudėti ausį?
- Pirmoji pagalba atsiradus dideliam ausies skausmui - vaistai nuo skausmo ir uždegimo (taip pat ir karščiavimo) – paracetamolis ar ibuprofenas. Šių vaistų žvakučių, sirupo ar tablečių pavidale turi būti kiekvienoje namų vaistinėlėje ar net kelionės krepšyje, jei išvykstate su vaiku.
Uždegimo pradžioje galima skaudančią ausį šiltai aprišti arba 2 valandoms uždėti šildomąjį kompresą apie ausies kaušelį.
Ausų lašai yra pagalbinė priemonė. Kadangi dažniausiai infekcija atkeliauja „iš nosies“, labai svarbu gydyti slogą; išvalyti nosytę, įpurkšti nosies gleivinę sutraukiančių vaistų. Nepamiršti daugiau gerti, mažinti karščiavimą. Ūmų vidurinės ausies uždegimą diagnozuoja ir gydo bendrosios praktikos gydytojas, komplikuotesnius atvejus – gydytojas otorinolaringologas.
- Kaip gydomas ausies uždegimas?
- Jei simptomai per pirmąsias dienas negerėja, skiriami antibiotikai. Pradiniam ūminio vidurinės ausies uždegimo gydymui tikslingiausia skirti amoksiciliną. Jis gerai patenka į būgninę ertmę, gerai veikia dažniausius vaikų otito sukėlėjus. Nurodoma, jog yra keletas situacijų, kai sergančiam ūminiu vidurinės ausies uždegimu vaikui rekomenduojama iš karto skirti amoksiciliną su klavulano rūgštimi ar antrosios kartos cefalosporiną;
jei per paskutinius 3 mėn. vaikas buvo gydytas antibiotikais,
jei vaikas jaunesnis nei 2 metų,
jei vaikas anksčiau sirgo otitais.
Antibakterinio gydymo trukmė, sergant ūminiu vidurinės ausies uždegimu iki 3 metų sudaro 10 dienų, vyresniems – 7 dienas. Jei per pirmąsias 72 val. antibakterinis gydymas buvo neefektyvus, trukmė, skiriant naują antibiotiką – 10 dienų.
Gydymo rezultatai priklauso nuo savalaikio bei priežastinio gydymo, vaiko imuninės sistemos, mikroorganizmo virulentiškumo.
- Kaip apsaugoti vaiką nuo dažnų ausų uždegimų?
- Siekiant apsaugoti vaiką nuo ausų uždegimų rekomenduojama:
kuo ilgiau žindyti kūdikį (bent iki 6 mėnesių),
nenaudoti čiulptukų,
jei vaikas alergiškas, - gydyti alergiją,
kartais galima pneumokokinė vakcina,
pagal galimybes nelankyti lopšelio, arba lankyti mažą grupę, ar nepilną dieną.
Dažnai sergant otitais, rekomenduojama gydytojo otorinolaringologo konsultacija, nes jis nustatys dažnų vidurinės ausies uždegimų priežastį, ir ją pašalins, gydydamas vaistais ar chirurginiu būdu. Įvertins klausos būklę, atlikdamas klausos tyrimus. Nes dažnai vaikų amžiuje nosiaryklės infekcijos šaltiniu būna adenoidai. Pašalinus adenoidus, otitais sergama rečiau. Užsitęsus ar kartojantis ausų uždegimams, kartais į būgnelius specialaus mikroskopo kontrolėje įstatomi ventiliaciniai vamzdeliai, kurių tikslas – pašalinti susikaupusį skystį iš vidurinės ausies ir atkurti normalią vidurinės ausies funkciją - tai padės atkurti ir vaiko klausą.