Apie priklausomybės ligas ir jų gydymą lazeriu kalbėjomės su Baltijos ir Amerikos terapijos ir chirurgijos klinikos psichologe Neringa Bagdonaite.
Pastangos atsipalaiduoti
Trisdešimtmetis verslininkas alkoholį pradėjo vartoti paauglystėje. Ilgai šie pasilinksminimai nei bėdų, nei apčiuopiamos žalos nekėlė, kol stipriai nepašlijo sveikata ir neišsivystė sunki lėtinė liga. Vartoti alkoholį griežtai uždraudė gydytojai, bet nutraukti vartojimą pasirodė sunkiau, nei vyras tikėjosi.
Nors kiekvienas alkoholio pavartojimas baigdavosi apsilankymu pas medikus, išgėrimai tęsėsi. Vyrui ypatingai norėdavosi išgerti po įtemptos darbo dienos, kitaip jam būdavę sunku atsipalaiduoti.
Jo bendraamžė, daug metų užsienyje gyvenanti ir bare dirbanti bei viena mažametį sūnų auginanti moteris taip pat turėjo bėdų dėl piktnaudžiavimo alkoholiu. Anksčiau ji išgerdavo tik tam, kad atsipalaiduotų, nes vienai pragyventi ir auginti vaiką svetimoje šalyje buvo sunku. Su laiku išgėrimai pradėjo dažnėti, reikėjo vis daugiau alkoholio, kol situacija tapo nevaldoma.
Moteris be alkoholio negalėjo praleisti nė dienos. Taip tęsėsi ilgiau nei metus. Po kelių dienų pertraukos ji jausdavosi nervinga, išsekusi, apatiška. Ją kamavo vidinis drebulys ir nuolatinės mintys apie alkoholį.
Ji nenoriai bendravo su artimaisiais, sūnumi, nutolo nuo draugų ir ankstesnių pomėgių. Laisvą laiką ji norėjo leisti viena, lovoje, tačiau mažai miegodavo. Kartais alkoholį ji keisdavo raminančiais vaistais. Be to, ji gausiai rūkė, vartojo daug kavos ir menkai maitinosi.
Drąsiau išsakydavo priekaištus
26 metų vyras reguliariai alkoholį vartojo jau kelerius metus. Galiausiai nebeįstengė negerti nė dienos. Kad liautųsi girtauti, artimieji jį prievarta užrakino kambaryje, bet šis iššoko per balkoną.
Vyras teigė dėl galimybės išgerti alkoholio galėjęs vogti, mušti, apiplėšti žmones. Tik gavęs išgerti, jis galėdavo valgyti, bendrauti, gyventi.
Šešiasdešimtmetė moteris vartoti alkoholį įniko prieš dvejus metus, sužinojusi, kad ilgą laiką sutuoktinis jai buvo neištikimas. Iki tol ji niekada gyvenime neturėjo problemų dėl alkoholio vartojimo. Vakarėliuose išgerdavo mažai ir netgi nemėgo girtuokliaujančiųjų.
Kai sužinojo apie vyro neištikimybę, priimti tiesą buvo be galo sunku. Ji negalėjo suvokti, kas paskatino jį tokiai išdavystei, nuolat prisimindavo jo melagingus pasiteisinimus. Tos mintys moterį kamavo nuolatos. Savo vyrui ji jautė pyktį ir nuoskaudą, negalėjo jo elgesio suprasti ir atleisti. Situaciją blogino uždaras vyro būdas. Jis negalėjo pateikti jai jokio paaiškinimo.
Nors vyras nutraukė visus santykius su kita moterimi, sutuoktiniai mažai bendravo, buvo nutolę.
Moteris teigė pradėjusi išgėrinėti, kad atsipalaiduotų nuo nuolatinių dvejonių. Be to, ji pastebėjo, kad išgėrusi galėdavo drąsiai išreikšti priekaištus savo vyrui, tad trumpam emocinis krūvis sumažėdavo. Kartais alkoholio norėdavosi, kad palengvėtų slogi nuotaika ir sumažėtų liūdesys.
Išgėrimai tapo dažnesni, ji visada padaugindavo, negalėdavo sustoti. Kitą dieną jausdavosi kalta, neramios mintys ir niūri nuotaika paūmėdavo. Vaikai jau buvo dideli, o išgirdę apie tėvo neištikimybę tikėti mama nenorėjo. Ji liko viena su savo skausmu ir vis didėjančia alkoholio vartojimo problema.
Atkrito vos vienas
Visi šie žmonės kreipėsi į N.Bagdonaitę pagalbos ir visiems jiems buvo pritaikytas priklausomybių gydymas lazeriu. Vieniems jų prireikė daugiau, kitiems – mažiau gydymo seansų.
Visi jie teigė, kad po gydymo lazeriu savijauta pagerėjo, dingo potraukis alkoholiui, pagerėjo santykiai su artimaisiais, nebeliko kamavusios nemigos, sugrįžo noras užsiimti mėgstama veikla.
Tik vienam šių pacientų – verslininkui, prireikė kartoti gydymo seansą, nes po ilgesnio laiko smarkiai padidėjo darbo krūvis, su juo atsirado emocinė įtampa, trūko atsipalaidavimo, poilsio. Buvo draugo gimtadienis, per kurį nusprendė atsipalaiduoti ir truputį išgerti, bet padaugino.
Po to visą savaitę jautėsi nervingas, blogai miegojo ir dažnai pagalvodavo apie alkoholį. Pats jautė, kad situacijos gali nesuvaldyti. Jam teko pakartoti gydymo kursą.
Veikia ausų taškus
Priklausomybės gydymas lazeriu yra alternatyvus šios ligos gydymo būdas. Jis paremtas kinų medicina – akupunktūra. Dažniausiai taip gydomos priklausomybės nuo alkoholio ir tabako.
Gydymas lazeriu prasideda nuo pokalbio su specialistu.
„Nors kiekvienas rūkorius ar alkoholikas atrodo vienodas, kiekviena priklausomybė skiriasi. Todėl reikalinga tam tikra diagnostika, kad pavyktų įžvelgti tam tikrus sunkumus, ar ta liga pažengusi“, - aiškino gydytoja.
Gydant priklausomybes lazeriu stimuliuojami tam tikri ausų taškai ir tai duoda tam tikrą poveikį organizmui. Ši procedūra padeda atstatyti prarastą organizmo pusiausvyrą. Tai pasireiškia tuo, kad dingsta potraukis nikotinui arba alkoholiui.
Kiek gydymo seansų prireiks, priklauso nuo to, kaip toli priklausomybė yra pažengusi.
„Dažniausiai rūkoriui, kuris per dieną surūko po pakelį cigarečių, o naktimis nerūko, visiškai pakanka vienos procedūros, kad rūkymą pavyktų neskausmingai nutraukti be sunkios abstinecijos ir be kančių. Jeigu gydoma priklausomybė alkoholiui, kai jis vartojamas gausiai, liga yra pažengusi ir ilgai beistęsianti, reikia apie trijų-penkių gydymo seansų, kad žmogus galėtų vėl pradėti gyventi visavertį gyvenimą. Tada ne tik dingsta potraukis alkoholiui, bet ir keičiasi žmogaus nuotaikos, emocinė būsena, darbingumas ir energija“, - aiškino N.Bagdonaitė.
Po kodavimo – gyvenimas su kančia
Anot N.Bagdonaitės, gydymas lazeriu yra vienas veiksmingiausių kovos su priklausomybėmis būdų.
„Jis geras tuo, kad žmogus neturi vartoti vaistų, jokių cheminių medžiagų. Jis nevaikšto apdujęs ir nekenkia savo ir taip nualintam organizmui. Vienintelis tokio gydymo trūkumas, kad jis užima daugiau laiko, nes organizmas atsistato natūraliai. Bet vėliau organizmas nebegrįžta į buvusią būseną“, - aiškino specialistė.
Gydymas lazeriu skiriasi nuo gydymo įtaiga, kitaip vadinamo kodavimu. Kaip sakė pašnekovė, po kodavimo visi buvę psichikos ir organizmo sutrikimai lieka. Dažniausiai po kodavimo žmogus tebeturi poalkoholinę depresiją: lieka nervingumas, nerimastingumas, o taip pat ir potraukis alkoholiui. Tai yra gyvenimas su kančia.
„Po gydymo akupunktūra keičiasi ir žmogaus fizinė būklė, ir mintys ir nuotaikos. Ne taip lengva išgyventi visus šiuos pokyčius, tad vėlesnė psichologo priežiūra būtina“, - sakė N.Bagdonaitė.
Ligą galima kontroliuoti
Paklausta, kodėl vieni žmonės įklimpsta į priklausomybę, o kiti – ne, psichologė teigė, kad atsakyti į tai labai sunku.
„Veiksniai gali būti genetiniai, atėję iš šeimos, nulemti auklėjimo, vaikystės traumų, kažkokių biologinių polinkių. Neigiamai paveikti gali ir aplinka. Kartais tai – kelių veiksnių derinys“, - aiškino specialistė.
Paprastai priklausomybės išsivysto išgyvenant sunkias asmenines krizes, traumas, neigiamus emocinius potyrius ir ieškant nusiraminimo, atsipalaidavimo būdų.
Nors kalbama, kad priklausomybė yra neišgydoma liga, N.Bagdonaitė patarė neprarasti vilties.
„Priklausomybę, kaip ir visas kitas ligas svarbu atpažinti, kontroliuoti, gydyti, ją galima įveikti ir su ja gyventi. Žinoma, tai reikalauja daug paties žmogaus pastangų, motyvacijos ir noro. Reikia, kad jis suvoktų, jog ta liga kenkia ir jo gyvenimui daro stiprią neigiamą įtaką“, - sakė psichologė.
Anot pašnekovės, viskas prasideda ne tada, kai gydytis priklausomybę žmogų verčia jo artimieji, bet tuomet, kai jis suvokia, kad taip gyventi nebenori ir kreipiasi pagalbos.
„Geriausi rezultatai pasiekiami, kada žmogus kreipiasi į specialistus pats ir yra visiškai apmąstęs savo elgesį“, - pastebėjo gydytoja.