Po maudynių tarp dumblių - į gydytojo kabinetą

2013 m. rugpjūčio 17 d. 16:10
lrytas.lt
Skubantieji prie vandens telkinių pasidžiaugti paskutiniais vasaros teikiamais malonumais turėtų būti itin atidūs. Rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais dažnai pradeda žydėti Baltijos jūros, ežerų ar kitų vandens telkinių vanduo. Šiuo laiku plaukioti neskaidriame vandenyje ne tik nemalonu, bet ir pavojinga sveikatai.
Daugiau nuotraukų (1)
Žydėjimą sukeliantys dumbliai išskiria pavojingas toksines medžiagas. Jos kenkia ne tik žmogaus, bet ir gyvūnų sveikatai. Šuo, palakęs žydinčio vandens, gali susirgti kepenų vėžiu ar nervus paralyžiuojančiomis ligomis.
Tarsi pripilta žalių dažų
Kai vanduo ima žydėti, žmonės kartais net mano, kad į ežerą, upę ar jūrą kažkas pripylė žalios spalvos dažų. Vanduo pažaliuoja, kai gausiai suveša vandens augalai - dumbliai. Tada ne tik keičiasi vandens spalva, bet ir pablogėja jo kokybė.
Dažniau žydi mažesni, negilūs vandens telkiniai. Be to, tie, kuriuose daug cheminių elementų, teršalų.
Ypač saugotis turėtų vaikai
Medikai perspėja žydinčiame vandenyje nesimaudyti alergiškiems žmonėms, sergantiems tokiomis odos ligomis kaip atopinis dermatitas, psoriazė, raudonoji vilkligė, egzema, kenčiantiems nuo pūslelinių infekcijų.
Dermatologai tokiame vandenyje nerekomenduoja maudytis net ir sveikiems žmonėms, ypač vaikams. Dumbliai, panašiai kaip pomidorų lapai, rūtos, priskiriami prie alergizuojančių augalų. Be to, alergiją dar labiau gali paskatinti ir ore tvyrančios žiedadulkės, saulė.
Vaikai ilgiau negu suaugusieji pliuškenasi nešvariame vandenyje, kartais net gurkšteli tokio vandens. Tai gali sukelti infekcines, žarnyno, skrandžio ligas.
Sukelia odos alergijas
Žydinčiame vandenyje gausu dirgiklių, kurie gali sukelti dilgėlinę, alerginį kontaktinį dermatitą, gali atsirasti įvairios mikrobinės egzemos.
Pirmieji šių ligų požymiai - išbėrimai, dėmės, paraudimai, niežulys ir deginimo jausmas - gali prasidėti vos išlipus iš žydinčio vandens. Nemalonūs pojūčiai dar labiau sustiprėja, jei tokiame vandenyje išsimaudoma kelis kartus.
Kasant niežtinčias vietas, į odą patenka infekcija. Ir taip tik pabloginama situacija.
Išbėrimai, paraudimai plečiasi - būklė blogėja. Jei po kelių valandų vėl įlįsime į tą patį vandenį, gali prasidėti antrinė infekcija. Tada jau būtina dermatologo pagalba.
Negydomi pūliuojantys židiniai gali išplisti po visą kūną - tada net prireiks gultis į ligoninę.
Padeda arbatos kompresai
Manydami, jog odą niežėti pradėjo nuo saulės, neretai žmonės ją tepa įvairiais apsauginiais kremais. Tai gali tik dar labiau sustiprinti odos reakciją.
Geriausia odos netepti jokiais hormoniniais tepalais, vengti ir kompresų, kremų su žolelėmis.
Jeigu išsimaudėte žydinčiame vandenyje, po maudynių nusiprauskite švariu šaltu vandeniu.
Odos struktūrą padės atkurti juodosios arbatos nuovirų kompresai ar kefyras, bekvapiai losjonai be konservantų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.