Vasarą padidėja insulto pavojus

2013 m. liepos 20 d. 18:04
lrytas.lt
Vasara, atrodytų, - metų laikas, kai žmonės turėtų jaustis sveikiausi. „Bet vasarą kyla vienas didžiausių pavojų – karštu metu dažniau ištinka galvos smegenų kraujotakos sutrikimas – insultas. Jis neretai prisėlina visai nelauktai, kai žmogus jaučiasi gerai“, – teigė vilnietis neurologas Jokūbas Fišas. Insulto aukomis tampa vis jaunesni žmonės - juos ši nelaimė dažniausiai ir užklumpa vasarą.
Daugiau nuotraukų (1)
Alkoholis ir fizinis krūvis
- Kodėl vasarą padaugėja insultų?
- Ilgas buvimas saulėkaitoje, karštis, emocijos, nepakankamas skysčių vartojimas, poilsio stoka, alkoholis ir didelis fizinis krūvis – visa tai gali išprovokuoti insultą.
Daugelio sveikų žmonių organizmas su šiais veiksniais susitvarko. Bet jei žmogus patiria kai kurių rizikos veiksnių – turi antsvorio, padidėjusį kraujospūdį, rūko, vartoja kontracepcinius vaistus, yra pakitusi kraujo sudėtis – sunkūs vasaros darbai kaime, audringas laisvalaikis ar pernelyg aktyvus sportas karštu metu gali sukelti insultą.
- Kaip pasireiškia insultas?
- Kartais nusilpsta galūnės, sutrinka rega, ypač vienos akies, ima svaigti galva, ima tirpti rankos, kojos ar veidas, atsiranda kalbos sutrikimų, pasireiškia kiti pojūčiai.
Ne visuomet lengva atpažinti insulto požymius, jų yra nemažai. Tačiau pastebėjus arba pajutus kokius nors neįprastus požymius labai svarbu į juos reaguoti.
- Kas atsitinka, kai įvyksta insultas? Kaip padėti žmogui?
- Vadinamasis išeminis insultas išsivysto kraujo krešuliui užkimšus kraujagyslę. Smegenų audinys, negaudamas kraujo, apmiršta.
Priklausomai nuo to, kurioje kraujagyslėje ir smegenų vietoje tai įvyko, atsiranda simptomai – galūnių paralyžius, odos nejautra, kiti.
Kita insulto forma – hemoraginis insultas. Jo metu kraujagyslė trūksta, ir kraujas išsilieja į smegenis.
Kadangi abiejų insultų išsivystymo mechanizmai skirtingi, tai ir gydomi jie skirtingai. Bet paplūdimyje, lauke ar sode insulto formos nustatyti neįmanoma, todėl pagalba turi būti universali.
Pirmiausia žmogų reikia išnešti iš tiesioginių saulės spindulių į vėsią vietą ir paguldyti kiek pakėlus jo galvą. Galima vėsinti galvą bei kaklą drėgnais rankšluosčiais, vėdinti ventiliatoriumi ar vėduokle.
Nepakenks, jei žmogui bus sugirdyta tabletė aspirino. Jis skystina kraują.
Ir reikėtų nedelsiant kviesti greitosios pagalbos medikus.
- Ar visuomet insultas pastebimas?
- Kartais jis nepasireiškia jokiais požymiais.
Apie tai, kad žmogus yra patyręs insultą ar keletą jų, kartais sužinoma visai atsitiktinai, dėl kitų priežasčių darant tyrimus – galvos kompiuterinės tomografijos, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimus ar skrodimo metu.
Tokie tylieji insultai yra labai pavojingi. Jie turi įtakos silpnaprotystės išsivystymui.
- Ar insultas gali pasikartoti?
- Taip, per 30 dienų pasikartoja 3 procentai insultų, per metus – 14, per 5 metus – 25 procentai insultų. Pakartotinio insulto pasekmės būna sunkesnės.
Riziką didina rūkymas
- Ar galima išvengti insulto?
- Pirmiausia reikia stengtis neleisti padidėti arteriniam kraujo spaudimui.
Labai svarbu stebėti ir cholesterolio bei cukraus kiekį kraujyje. Cukrinis diabetas – išeminio insulto rizikos veiksnys.
Rūkymas insulto riziką vyrams padidina 40, moterims – 60 procentų.
Svarbi ir mityba – reikia mažinti druskos, stengtis nevartoti sočiųjų riebalų, racione turi būti daug vaisių ir daržovių, skaidulinių medžiagų.
Sekinantis fizinis darbas karštyje, aktyvi ir ilga sportinė veikla saulėje sukelia dehidrataciją – skysčių sumažėjimą. Dėl to tirštėja kraujas, ir lengvai gali išsivystyti insultas.
Jei troškulys malšinamas alumi, tai dar labiau padidina dehidrataciją.
Norintieji išvengti insulto turėtų įvertinti savo rizikos veiksnius ir stengtis juos pašalinti. O jei žmogus jau yra patyręs insultą, visų šių rekomendacijų turi laikytis trigubai griežčiau.
Kai nagrinėjame žmonių, patyrusių insultą, ligos istorijas, neretai pastebime, kad daugelis jų būtų galėję išvengti insulto, jei būtų labiau pasirūpinę savo sveikata ir nepraradę sveiko proto – ypač vasarą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.