Blogiausias miegas - sekmadienio naktimis

2013 m. liepos 1 d. 20:04
lrytas.lt
Greičiausiai pirmadieniais jūs nesijaučiate išsimiegoję, ar ne? Pasirodo, taip yra ne todėl, kad negalėjote užmigti, galvodami apie ateinančią darbo savaitę, bet todėl, kad savaitgalį susijaukė jūsų miego ritmas.
Daugiau nuotraukų (1)
Tyrimai rodo, kad savaitgaliais eidami miegoti vėliau mes išderiname savo kūno laikrodžius, rašo australų interneto dienraštis news.com.au.
Sunku užmigti ir šeštadieniais
Tyrimų bendrovė „Toluna Omnibus“ atliko 3 tūkstančių žmonių apklausą apie jų miegojimo įpročius ir išsiaiškino, kad 39 procentai žmonių prasčiausiai išsimiega sekmadienio naktį.
Beveik pusė iš likusio 61 procento nerimavo, kad sekmadieniais negali užsnūsti.
Kita sunkiausia naktis buvo šeštadienis. 19 proc. apklaustųjų prisipažino, kad jiems sunku užmigti šeštadieniais.
Tyrimų rezultatai parodė, kad geriausias laikas poilsiui – ketvirtadienis. Tik trys procentai žmonių skundėsi negalėję užmigti šią savaitės dieną.
Savaitgaliais geriau nepersimiegoti
Kodėl pirmadieniais jaučiatės apsnūdę, gali būti kelios priežastys. Bet pagrindinė to priežastis – savaitgalį pasikeitęs miego ritmas. Bent jau taip tvirtina Australijos miego sveikatos fondo pirmininkas profesorius Davidas Hillmanas.
Susierzinimas dėl artėjančios darbo savaitės taip pat gali sutrukdyti užmigti.
Profesorius sakė, kad norint gerai išsimiegoti svarbu prieš einant į lovą išspręsti arba pamiršti visus savo rūpesčius, nes stresas ir nerimas sutrikdo miegą.
Taip pat reikėtų įsidiegti geresnius miego įpročius, vengti daugiau miegoti savaitgaliais, nes kitaip savaitės eigoje gali užklupti nemiga.
„Ilgas miegojimas savaitgaliais nėra būtinai blogas dalykas, kadangi kai kurie žmonės stengiasi tokiu būdu atsiimti miego skolą. Bet gal geriau stengtis suvokti, kodėl mes turime atsigriebti“, – siūlė D. Hillmanas.
Miegamasis – ne darbui
Profesorius pridėjo, kad miego įpročius veikia ir darbe patiriamas stresas. Taip pat miegą trikdo tokios miegamajame esančios pramogos, kaip televizorius, mobilusis telefonas ar planšetinis kompiuteris.
„Miegamasis turi būti naudojamas tik dėl dviejų priežasčių: miego ir seksualinių santykių. Kitu atveju tai, ką matysime, smegenys sies su miegu“, – kalbėjo mokslininkas.
Apie ketvirtadalis australų kenčia nuo miego sutrikimų. Pusė šių sutrikimų lemia ligos, kitą dalį – blogi miegojimo įpročiai.
Anot profesoriaus, miego trūkumas gali lemti daugybę sveikatos sutrikimų ir paveikti žmonių sugebėjimą priimti sprendimus, reakciją, nuotaikas, budrumą bei koordinaciją.
Tie, kurie chroniškai neišsimiega, taip pat rizikuoja susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, depresija, turėti aukštą kraujospūdį.
Rūpesčius užsirašykite
Štai ką pataria profesorius D. Hillmanas noritniems gerai išsimiegoti:
Prieš eidami miegoti užsirašykite savo mintis ir rūpesčius.
Jums pavyks sukurti gerus miegojimo įpročius, jeigu visada eisite miegoti ir kelsitės tuo pačiu metu.
Pasistenkite įvesti nusistovėjusią miegojimo rutiną.
Jeigu tik įmanoma, naktį miegokite po aštuonias valandas.
Mobiliuosius telefonus ir planšetinius kompiuterius laikykite kitame kambaryje.
Prieš eidami miegoti venkite miegamajame žiūrėti televizorių.
Prieš miegą venkite alkoholinių gėrimų ir kofeino.
Sukurkite gerą miegamojo aplinką: be ryškių šviesų ir be triukšmo.
Įsigykite patogią patalynę.
Parengė Giedrė Balčiūtė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.