Bėgimas žiemą - iššūkis, ilgainiui tapsiantis malonumu

2012 m. lapkričio 1 d. 11:07
Ana Savicka
Vis labiau krintanti temperatūra ir mažiau dienos šviesos valandų visai nereiškia, kad mūsų pomėgis bėgioti rytais arba vakarais iki pavasario turėtų nueiti užmarštin. Juolab, retas nori prarasti per vasarą „užsitarnautą“ fizinį pajėgumą ir stiprybę. Nors galite bėgimą iškeisti į treniruotes sporto klube, visiškai jo atsisakyti neturėtumėte. Tinkamai pasiruošę bėgimui šaltame ore galėsite ir toliau jaustis žvalūs, gyvybingi ir sportiški. Kaip tai padaryti, pataria sporto klubo „Impuls“ treneris Seržas Sokolovas.
Daugiau nuotraukų (1)
Bėgimas išjudina visą kūną. Tai - kone geriausia priemonė nuo aukšto kraujospūdžio, dusulio, slogos. Bėgimas gerina kraujo apytaką, formuoja visas raumenų grupes. Bėgant mankštinami ne tik sėdmenys ir klubai, bet ir pilvo presas, rankos, kaklas.
Svarbiausias bėgimo privalumas, pritartų daugelis jo entuziastų, yra tai, kad jis veiksmingai pašalina stresą. Valandos trukmės krosas išvėdina galvą, o namo grįžtama šviesiomis mintimis.
Ar bėgti žiemą?
Lietuviška žiema gali būti snieguota ir šalta, gali būti šilta, drėgna. O kartais - visai nenuspėjama. Jei nesate didysis bėgimo gerbėjas, prisiversti bėgti lauke esant minusinei temperatūrai lengva nebus. Kita vertus, jei apie tokią galimybę galvojate, išdrįskite pabandyti.
„Bėgti žiemą ar ne, priklauso nuo žmogaus fizinio pasirengimo. Jei žmogus bėgiojo iš iki tol, žiema neturėtų jo išgąsdinti. O štai naujokams patarčiau palaukti pavasario ir bėgioti pradėti tik tuomet, kai lauke jau bus šilta“, - tikina S. Sokolovas ir priduria, kad net patyrusiems bėgikams siūlo bėgti esant ne didesnei nei 5-ių laipsnių žemiau nulio temperatūrai.
Iš anksto susitaikykite su tuo, kad vakarais teks bėgti jau sutemus, tad saugesnis ir malonesnis laikas sportui - rytas. Dar lieka laisvi savaitgaliai - juos galėsite išnaudoti kaip išmanydami.
Svarbiausia - tinkami drabužiai
Gera apranga ir patirtis, mano „Impuls“ treneris, bėgimą žiemą galėtų paversti maloniu užsiėmimu. Tinkamai apsirengti bėgant šaltu oru yra būtina. Ką vilktis, priklauso nuo oro sąlygų.
„Jei lauke vėsu, bet nešalta, renkitės šiek tiek šilčiau nei įprastai - rinkitės apatinius drabužius iš plono sintetinės medžiagos sluoksnio. Bėgti turi būti patogu, drabužiai neturėtų varžyti judesių. Po treniruotės kuo greičiau persirenkite“, - pataria specialistas.
Bėgdami žiemą, prisiminkite trijų sluoksnių taisyklę - apatiniai drabužiai turėtų būti iš tokios medžiagos, kuri nedrėksta nuo prakaito, antrasis sluoksnis turėtų išsaugoti sportuojant gaminamą šilumą, o trečiasis - apsaugoti nuo šalto vėjo. Svarbu, kad audiniai būtų kokybiški ir nesunkūs, mat papildoma apkrova bėgimo metu jums tik trukdys.
Nuo grėsmės peršalti tinkamiausiai jus apsaugos sintetinė medžiaga polipropilenas. Šis audinys šiltas, atsparus vėjui ir greitai džiūstantis. Esant šaltam orui sulaiko šilumą, o kūnui šylant - transportuoja prakaitą lauk.
„Jis praktiškai nedrėksta, taigi ir tikimybė peršalti labai maža. Bėgimui esant šaltam orui skirtų drabužių galite rasti specializuotose sporto prekių parduotuvėse“, - kaip rengtis bėgiojant žiemą dėsto S. Sokolovas.
Treneris pataria bėgant dėvėti dviejų sluoksnių kelnes: apatinės turėtų būti sintetinės, o viršutinės galėtų būti ir iš natūralaus audinio.
Bėgimui žiemą sniegu galima įsigyti specialius bėgimo batelius, kurie apsaugoti nuo drėgmės, o padas su specialiu raštu, saugančiu nuo slydimo bei padedančiu įveikti pusnis.
„Jei jau ketinate sutaupyti nepirkdami abonemento į sporto klubą ir ryžtatės bėgioti šaltomis dienomis, įsigykite specialią bėgimui skirtą avalynę. Ši jums tarnaus ne metus ir ne dvejus. Be to, avint specialius batelius sumažėja traumų tikimybė“, - tvirtina treneris.
Per daug drabužių trukdys judėti
Venkite prisirengti per daug, nes jūsų kūnas pradės šilti tą pačią akimirką, kai tik pradėsite bėgti. Taigi jūs turite jaustis truputėli vėsiai, kai tik pradedate bėgti.
Bėgdami šaltu metu, pasirūpinkite pirštinėmis ir kepure, mat šie atributai padės jums išvengti peršalimo. Kojinės turėtų būti medvilninės arba vilnonės, nes jos gerai sugeria drėgmę.
„Nepamirškite ir pirštinių. Jei lauke nėra šalta, galite dėtis įprastas bėgimui skirtas pirštines. Jei spaudžia šaltukas, geriausias pasirinkimas – kumštinės pirštinės“, - mano S. Sokolovas.
Šaltas oras labiausiai vargins kvėpavimo takus. Kai lauke yra iš tikrųjų šalta, užsiriškite iki akių veidą dengiančią skarelę arba specialią veido kaukę. Tokias saugodamiesi nuo nušalimų naudoja kalnų slidininkai.
Bėgimo nauda akivaizdi kiekvienam, nors kartą privertusiam „prasilėkti“ - dingsta nuovargis, nemiga, nuotaikos kaitos.
„Bėgimas taps mėgstamu jūsų užsiėmimu, jei tinkamai apskaičiuosite savo galimybes, įsiklausysite į savo kūną ir bėgiosite taisyklingai. Net ir šalčiausią žiemą“, - ragina S. Sokolovas.
bėgimasSportasSveikata
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.