Fiksuojant epideminį sergamumą gripu, pateikė prognozę likusiai žiemai: štai kas laukia

2025 m. sausio 23 d. 18:47
Gydytojai vis garsiau kalba apie galimą gripo epidemiją. Taip pat daugėja ir plaučių uždegimo atvejų. Tačiau didėjantis sergamumas gripu sausio mėnesį – normalus reiškinys, sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė.
Daugiau nuotraukų (2)
„Didžiausi rodikliai, stebint daugiametę dinamiką, yra registruojami būtent sausio-vasario mėnesiais. Tikrai nenuostabu, kad būtent šiuo metu matome sergamumo gripu pakilimą.
Žiūrint į bendrą situaciją, sergamumą kvėpavimo takų infekcijomis, padėtis yra įprasta (…) Tik šiuo metu reikėtų daugiau dėmesio skirti prevencijai“, – „Žinių radijo“ laidoje „Ryto espresso“ sakė G.Gargasienė.
Tiesa, ji pripažino, kad sergamumo pikas dar neužfiksuotas, nežinia, kada bus pasiekti didžiausi rodikliai. „Žiūrint į ankstesnių sezonų patirtį, (sergamumo) kreivė tikrai dar turėtų kilti aukštyn. Kiek aukštai? Pasakyti sunku. Turbūt faktą matysime pirmadienį ir vėlesnėse savaitėse. Sergamumas kyla ir reikėtų į tai atkreipti dėmesį“, – paaiškino G.Gargasienė.
Nesvarsto skelbti gripo epidemijos
Epideminis sergamumo gripu lygis šiuo metu užfiksuotas 19 Lietuvos savivaldybių. Didžiausias viruso paplitimas – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje. Ir visos šalies mastu sergamumo rodikliai jau pasiekė epideminį lygį. Kiek realu, kad Lietuvoje bus paskelbta gripo epidemija? Pasak G.Gargasienės, tai priklauso nuo papildomų veiksnių.
„Atsižvelgiama į daugelį kitų kriterijų: į ligonines papuolusių žmonių skaičių, intensyviosios terapijos skyrių pacientų kiekį, situaciją ugdymo įstaigose.
Atsižvelgiant į šitą kriterijų visumą, kol kas nei šalies, nei savivaldybių mastu dar nėra priimti sprendimai ir kol kas nesvarstoma skelbti epidemiją“, – patikino G.Gargasienė.
Tiesa, gydytojai pastebi, kad šią žiemą neįprastai daug žmonių serga plaučių uždegimu. Tačiau tikslios statistikos nėra, nes NVSC tokių duomenų nerenka.
Ragina skiepytis
Šį sezoną nuo gripo pasiskiepijo daugiau nei 200 tūkst. Lietuvos gyventojų, nuo COVID-19 ligos – per 20 tūkst.
Aktyviausiai skiepijasi vyresni nei 65 metų žmonės. Tačiau, pasak G.Gargasienės, gripo komplikacijų skaičius išaugęs, nes dalis rizikos grupėms priklausančių gyventojų nepasiskiepijo.
„Dar nevėlu pasiskiepyti, kadangi sergamumas dar tik kyla“, – paragino NVSC specialistė.
Rizika susirgti gripu ir kitomis ūminėmis kvėpavimo takų ligomis taip pat sumažina nespecifinės apsaugos priemonės: rankų plovimas, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketas, atstumo laikymasis.
Susirgus patariama dėvėti medicinines veido kaukes, ypač kai nepavyksta išvengti kontakto su kitais žmonėmis.
„Pagrindinė rekomendacija – pajutus simptomus nebūti didvyriais ir neiti į darbą, nevesti vaikų į ugdymo įstaigą, o tiesiog būti namie, kreiptis į šeimos gydytoją ir į kolektyvus grįžti tik pasveikus.
Šitos ligos plinta oro-lašeliniu būdu ir aplink mus tikrai yra daug rizikos grupei priklausančių žmonių, kuriems komplikacijos yra daug sudėtingesnės, galbūt reikėtų paguldymo į ligoninę. Saugokime save ir kitus – prisiminkime šias priemones, kurios yra labai svarbios infekcijų plitimo ribojimui“, – į gyventojus kreipėsi G.Gargasienė.
Mirė 18 žmonių
Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines pateko 195 asmenys, dėl COVID-19 ligos – 42 asmenys, rodo NVSC duomenys. Dėl gripo ir COVID-19 ligos intensyviosios terapijos skyriuose buvo gydoma 14 asmenų.
Per savaitę registruoti 5 mirties nuo gripo atvejai. Vienas asmuo priklausė 70–79 m. amžiaus grupei, keturi – 80–89 m. Visi turėjo lėtinių ligų ir nebuvo skiepyti nuo sezoninio gripo.
Iš viso šį sezoną Lietuvoje fiksuota jau 18 mirčių nuo gripo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.