„Geležis yra kūnui labai svarbus mikroelementas, reikalingas įvairioms organizmo funkcijoms ir fermentiniams procesams užtikrinti bei sklandžiai pernešti deguonį. Sumažėjus eritrocitų ir hemoglobino kiekiui kraujyje, sutrikdomas audinių bei ląstelių aprūpinimas deguonimi, vystosi audinių hipoksija. Kadangi geležies trūkumas būna ir besimptomis, neretai yra nustatomas atsitiktinai atlikus kraujo tyrimus“, – sako Raseinių „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Sandra Liubinskienė.
Ligos simptomai įvairūs ir nespecifiniai
Dažniausiai nuo anemijos kenčia reprodukcinio amžiaus moterys, o tai lemia kelios priežastys – gausus kraujavimas menstruacijų metu, nėštumas ir žindymas. Geležies taip pat dažnai trūksta vaikams ir paaugliams spartaus augimo periodu, vyresnio amžiaus žmonėms.
Neretai anemija gali užklupti ir valgančius nevisavertį maistą, sergančius virškinamojo trakto, lėtinėmis, onkologinėmis ar uždegiminėmis ligomis. Geležies stoką ar anemiją taip pat gali paskatinti sunkios operacijos ir potrauminiai kraujavimai, dažnos kraujo donorystės.
„Geležies stokos simptomai yra įvairūs – pacientai jaučia nuovargį, silpnumą, mieguistumą. Taip pat gali pasireikšti ir kiti simptomai, tokie kaip prastesnė dėmesio koncentracija, nervų sistemos bei smegenų veiklos sutrikimai, blogesnė fizinio krūvio tolerancija bei raumenų silpnumas. Esant geležies trūkumui pacientai skundžiasi ir sausa oda, slenkančiais plaukais, įtrūkimais lūpų kampučiuose. Kartais atsiranda nagų ir burnos gleivinės pakitimų“, – teigia šeimos gydytoja.
Ligos signalai tuo neapsiriboja – sergantiems anemija gali skaudėti ar svaigti galva, spengti ausyse. Vargina dusulys, padažnėjęs širdies plakimas, dažni infekciniai susirgimai, kojų mėšlungis ar „neramių kojų“ sindromas, suprastėjusi miego kokybė. Vaikams gali pasireikšti augimo ir raidos sutrikimai.
Prasidedančią geležies stoką parodo feritino tyrimas
Jei žmogus jaučia anemijos simptomus, diagnostikai svarbu išsami paciento anamnezė ir laboratorinių tyrimų rezultatai. Iš pradžių atliekamas bendras kraujo tyrimas, nustatantis hemoglobino, eritrocitų, hematokrito ir kitų kraujo sudėtinių dalių rodiklius. Ligos diagnostikai labai svarbi ir feritino koncentracija kraujyje.
„Feritino kiekis serume yra vienas jautriausių ir specifiškiausių rodiklių, leidžiančių nustatyti geležies atsargas kraujyje bei anksčiausiai įtarti jos stoką organizme. Šis tyrimas padeda diagnostikai: sumažėjus feritino kiekiui kraujyje, įtariama geležies stoka, o padidėjus – lėtinė liga. Praktikoje neretai pasitaiko, kad bendrame kraujo tyrime eritrocitų bei hemoglobino kiekis atitinka normą, tačiau atlikus feritino tyrimą paaiškėja, kad organizmo geležies atsargos yra išsekusios“, – dalinasi šeimos gydytoja.
Kartais diagnozės patikslinimui gali būti atliekamas transferino įsotinimo, vitamino B12 ar folio rūgšties nustatymo tyrimas kraujyje. Kadangi feritinas yra ūmios fazės baltymas, esant ūminiam ar lėtiniam uždegimui, nėštumui, ženklesniam nutukimui ar kitoms lėtinėms patologijoms jo koncentracija kraujyje gali būti padidėjusi. Todėl atlikus laboratorinius kraujo tyrimus, juos turėtų interpretuoti jūsų šeimos gydytojas ir nuspręsti, ar reikalingas gydymas bei detalesnis ištyrimas.
Geležies trūkumas gali išprovokuoti organų sutrikimus
Anot S. Liubinskienės, laiku negydoma anemija gali sukelti dauginį organų nepakankamumą ir grėsmingas būkles. Ši patologija gali lemti prastesnę gyvenimo kokybę, didinti hospitalizacijos riziką, komplikacijų tikimybę ar sukelti letalias išeitis. Anemijos gydymo tikslas yra normalizuoti hemoglobino kiekį ir atstatyti geležies atsargas.
„Geležies stokos anemija ar be anemijos esanti geležies stoka gydoma geriamaisiais elementinės geležies preparatais, rečiau – intraveniniais geležies preparatais. Esant sunkiai ir gyvybei pavojingai anemijai, nestabiliai hemodinamikai, taikoma intraveninė eritrocitų masės transfuzija, t. y. kraujo perpylimas. Gydant ligą svarbu pasirūpinti ir visaverte mityba – verta vartoti daugiau geležies turinčių maisto produktų, tokių kaip žalios lapinės daržovės, burokėliai, mėsa, žuvis, lęšiai, pupelės, grikiai ir riešutai“, – sako S. Liubinskienė.
Ji pratęsia, kad siekiant išvengti anemijos pasikartojimo, svarbu nustatyti bei pašalinti priežastį kuri ją sukėlė, gydyti ligas kurios gali lemti geležies stokos anemiją. Tam gali prireikti įvairių sričių medicinos specialistų ir paciento bendradarbiavimo bei ilgalaikės gydymo kontrolės.