„Galva kilo į kosmosą“
Viktorija erkinio encefalito diagnozę išgirdo rugsėjo pradžioje. Jauna moteris prisipažįsta, kad tuomet nesuprato, kad ši liga gali taip stipriai paveikti savijautą ir kasdienį gyvenimą.
„Nebuvau labai funkcionali, skaudėjo visą kūną, raumenis, kaulus, galva išvis kilo į kosmosą, kalbėti reikėjo pastangų“, – asmeninėje „Facebook“ paskyroje apie ligą pasakojo sportininkė.
Fiziškai aktyvi kaunietė prisiminė, kad tuo metu vos pajėgdavo užlipti į penktą aukštą, jai trūko oro.
„Turėjau ir tariamą pagerėjimą, kuomet atsikeli ryte ir vuolia – lyg nieko nebūta. Tiesa, tai truko, tik penkias dienas, paskui liga parodė kokia yra iš tiesų“, – pastebėjo Viktorija.
Ji prisipažino, kad erkių keliamo pavojaus tinkamai neįvertino, nebuvo pasirūpinusi apsauga prieš šių voragyvių platinamą infekciją.
„Visi mes esame girdėję šios ligos pavadinimą, bet kaip aš ir dar daug žmonių galvojame: „Na, man taip tikrai nenutiks, negali būti“. Taip, aš pasiskiepijusi nebuvau. Bet iš esmės tas mažas padarėlis gyvenimą gali paversti negrįžtamu košmaru, sužaloti žmogų ir paversti jį neįgaliu.
Šiam reikalui gydymo ir vaistų nėra – tai tik simptomų malšinimas, kuris padeda organizmui pačiam sukovoti su tuo, ką gavo.
Nesu sirgusi kitomis sunkiomis ligomis, tačiau tai viena iš baisiausių patirčių mano gyvenime. Būsena tokia, kad sunkiai reaguoji į aplinką, tiesiog guli lovoje, be minčių. Net paeiti vos 5 metrus yra reikalų, kalbėti taip pat.
Gyvenimas nuo vaistų iki vaistų: kol jie veikia, tol miegi. Atsikeli nuo beprotiško galvos skausmo ir vėl prašai, kad kažko duotų. Kokių ten skirtingų vaistų ir skysčių gavau, tai net pati nežinau, už visą iki šiol buvusį gyvenimėlį atsigriebiau“, – pasakojo Viktorija.
Erkė – nesėkminga loterija
Po 10 dienų trukmės aktyvaus gydymo ligoninėje moteris išleista namo. Ji tikėjosi, kad laiko valdiškoje lovoje užteks atsistoti ant kojų, bet klydo – tuomet užgriuvo kita erkinio encefalito pasekmių virtinė.
Viktorija prisimena, kad nueiti į parduotuvę buvo iššūkis – apimdavo džiaugsmas, jei toks žygis pavykdavo sėkmingai.
„Bandai eiti aplink rajonėlį, kur yra suoliukų, nes pavargsti po 200 metrų, ir reikia atsisėsti. Buvo sunku suprasti, kad liga galėjo taip paveikti visą organizmą, nepajėgiau daryti elementarių dalykų“, – paaiškino kaunietė.
Ji priduria, kad fizinė ligos našta neigiamai atsiliepia ir psichologinei sveikatai: aplanko apatija, apleidžia viltis, kad gyvenimas grįš į senas vėžes.
Moteris sako bandžiusi nuteikti save pozityviai, tačiau niekas nedžiugino, nes buvo aišku, kad šuniui ant uodegos nuėjo planai dalyvauti varžybose, prarasta fizinė forma.
„Vis kaltinau save, kur ten sugebėjau nelaiku ir ne vietoje įlįsti, kodėl taip napasisekė, ką padariau ne taip. Guodė tik ta mintis, kad galiu bent eiti. Ta mintimi ir bandžiau judėti, kuo greičiau grįžti į vadinamąjį gyvenimą. Tą darau iki dabar“, – rašė Viktorija.
Pasak kaunietės, jai nepasisekė, kad pirmoje loterijoje ištraukė nelaimingą erkę, tačiau antroje pasisekė – liekamieji reiškiniai nėra tokie baisūs. Moteris tiki, kad po kelių mėnesių jie apskritai išnyks.
Moteris paaiškino, kad pasidalindama savo istorija norėjo atkreipti visų dėmesį į erkinį encefalitą ir paskatinti nueiti pasiskiepyti tuos, kurie to dar nepadarė.
„Yra daug manančių, kad man čia nieko nenutiks, ir net nepagalvojančių kaip čia gali būti. Bet tikiuosi, kad bent akimirką susimąstysite ir priimsite teisingą sprendimą. Linkiu būti sveikiems, švęsti gyvenimą, kiekvieną dieną, ir nenustoti šypsotis“, – rašė Viktorija.
Mirė 8 žmonės
Pastaraisiais metais Lietuvoje fiksuojamas augantis sergamumas erkiniu encefalitu.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, erkiniu encefalitu per pirmuosius 10 praėjusių metų mėnesių Lietuvoje užsikrėtė 819 žmonių, nuo šios ligos fiksuoti 8 mirties atvejai.
Pasak epidemiologų, efektyviausia apsaugos priemonė – skiepai.
2024 m. rudenį Lietuvoje įsigaliojo nauja tvarka: 50–55 metų asmenys vakcinas nuo erkinio encefalito gali gauti nemokamai. Šios grupės asmenims kyla didžiausia rizika susirgti sunkia ligos forma bei patirti ilgalaikius liekamuosius reiškinius.
Tačiau pasiskiepyti raginami ir kiti gyventojai. Žiema – geriausias laikas tai padaryti, tuomet po vakcinacijos imunitetas spės susiformuoti iki pavasario, kai prabunda erkės.
Jei pastebėjote įsisiurbusią erkę, svarbu ją kuo skubiau pašalinti, geriausia pincetu, suimant jos galvutę kuo arčiau odos ir stengiantis nesuspausti erkės kūno. Pašalinus erkę būtina dezinfekuoti įkandimo vietą antiseptiku, ar bent jau švariai nuplauti muilu.
Po erkės įkandimo derėtų mėnesį atidžiau stebėti savijautą. Gydytojui verta pasirodyti, jei atsiranda infekcijos požymių – įkandimo vieta parausta, atsiranda skausmas, patinimas ar karščiavimas.