„Džiaugiuosi, kad taip padariau“
Britas Polas Simmonitas 2021 m. vasarą šlapime pastebėjo kraują ir nedelsdamas kreipėsi tiesiai į greitosios pagalbos medikus.
Vaizdiniai tyrimai parodė, kad 53-ejų vyro šlapimo pūslėje yra piktybinis navikas. Vėliau jam sėkmingai atlikta šlapimo pūslės, prostatos ir limfmazgių pašalinimo operacija.
Tačiau 2022 m. gegužę Polas pajuto skausmą, netrukus paaiškėjo, kad vėžys grįžo, spėjo išplisti į dubens kaulus ir kepenis.
Tuomet vyras išgirdo apie naują taikinių terapijos eksperimentinį vaistą, bandomą „The Christie“ klinikoje Mančesteryje. Medikamentas atpažįsta šlapimo pūslės vėžio ląstelių paviršiuje esantį baltymą, prie jo prisijungia ir tada sunaikina vėžines ląsteles.
Po metų trukmės klinikinio tyrimo kepenų vėžys sumažėjo 60 proc. Radioterapija gydyta dubens kaulų sritis dabar yra stabili.
Kiekvieną savaitę vyras keliauja iš savo namų Lankašyro grafystėje į kliniką Mančesteryje, kur jam per rankos veną leidžiamas vaistas.
„Jei jums nepadeda standartinis gydymas, kreipkitės dėl klinikinių tyrimų. Labai džiaugiuosi, kad taip ir padariau“, – sakė Polas.
Jis pridūrė, kad jaučia palengvėjimą, nors liga ir kova su ja nuvargino. Vyras kartu su žmona Klere valdo smulkų verslą ir dėkojo jai už palaikymą.
Sirgo Frankas Sinatra
Šlapimo pūslės vėžys yra 11-as pagal dažnumą onkologinė liga Jungtinėje Karalystėje (JK), jis sudaro 3 proc. visų naujų vėžio atvejų, o „Cancer Research UK“ prognozuoja, kad ateityje iki 2038 m. JK kasmet gali būti užregistruojama 10 700 naujų vėžio atvejų.
Šlapimo pūslės vėžys vystosi iš gleivinės epitelinių ląstelių. Dažniausias (90–95 proc.) yra gleivinės pereinamųjų (urotelinių) ląstelių vėžys. Jis vadinamas pereinamųjų ląstelių arba uroteliniu vėžiu.
Pastaruoju metu nemažai JK garsenybių prabilo, kad kovoja su šia liga. Pavyzdžiui, žinoma menininkė Tracey Emin prisipažino, kad šlapimo pūslės vėžiu susirgo 2020 m. pavasarį.
Prieš mėnesį buvęs Formulės 1 lenktynių komandos vadovas 76 metų Eddie Jordanas pasipasakojo, kad jis taip pat kovoja su šlapimo pūslės vėžiu.
Spalio mėnesį šios ligos pavadinimas linksniuotas, kai ji nusinešė JAV muzikanto ir grupės „Grateful Dead“ bosisto Philo Lesho gyvybę.
Legendinis dainininkas Frankas Sinatra buvo viena pirmųjų garsenybių, viešai pasisakiusių, kad sirgo šlapimo pūslės vėžiu. Tiesa, legendinis muzikantas 1998 m. mirė nuo širdies smūgio.
Vėžys susitraukė
Polas jautėsi gerai ir dėl sveikatos nesijaudino, kol vieną dieną netikėtai savo šlapime neišvydo kraujo.
Nepaisant to, kad kitų simptomų nebuvo, vyrui diagnozuota trečios stadijos šlapimo pūslės vėžys.
Po sėkmingo gydymo 2022 m. pavasarį liga vėl grįžo ir nei chemoterapija, nei imunoterapija nepadėjo – vėžys progresavo.
Nesant kitų gydymo galimybių, Polas sužinojo apie klinikinį tyrimą, viena Mančesterio klinika kaip tik rinko pacientus.
Gydymo esmė: daugelio šlapimo pūslės vėžiu sergančių pacientų navikų paviršiuje randamas didelis specifinio baltymo, į kurį nukreiptas vaistas, kiekis.
„Polas labai gerai reagavo į eksperimentinį gydymą, o jo kepenų nuotraukose sunku pastebėti kokį nors vėžį“, – teigė klinikiniam tyrimui vadovavusi gydytoja onkologė dr. Louise Carter.
„Beveik pusei tyrime dalyvavusių šlapimo pūslės vėžiu sergančių pacientų šis gydymas buvo naudingas, jis iš esmės buvo gerai toleruojamas, šalutinių poveikių buvo nedaug“, – pridūrė ji.
Medikė patikino, kad tai svarbus pasiekimas šlapimo pūslės vėžio gydyme ir išreiškė viltį, kad ateityje jis pakeis klinikinę praktiką.
„Tačiau reikia atlikti daugiau tyrimų, kad rezultatai būtų patvirtinti didelėje pacientų grupėje. Planuojame tęsti darbus su šiuo vaistu kitų tipų vėžio, įskaitant krūties ir plaučių onkologiją, tyrimuose“, – pasakojo L.Carter.
Parengta pagal Express.co.uk inf.