Gydytojas apie operaciją, kuri padeda numesti svorio: tai prideda gyvenimo kokybės

2024 m. gruodžio 17 d. 09:17
Lietuvoje vis daugiau žmonių susiduria su nutukimu ir jo keliamomis sveikatos problemomis. Deja, augantį svorį ne visuomet pavyksta kontroliuoti tik sveika mityba bei fiziniu aktyvumu. Tokiais atvejais paskutine išeitimi gali tapti skrandžio mažinimo operacija.
Daugiau nuotraukų (2)
Visgi, prieš ryžtantis tokiam žingsniui, pravartu žinoti, kada tokia operacija atliekama bei kokių rezultatų galima tikėtis: apie tai pasakoja „Gijos Klinikų“ abdominalinės ir bariatrinės chirurgijos gydytojas dr. Donatas Danys, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Dėl šių operacijų ateina žmonės, kurių kūno masės indeksas (KMI) yra didelis. Pirminis kriterijus būna ne kilogramų skaičius, o būtent KMI.
Jeigu pacientas turi didelį kūno masės indeksą, kuris yra 35 ir daugiau, serga antro laipsnio ar didesniu nutukimu, turi gretutinių ligų, mes jau galime svarstyti apie kažkurio tipo skrandžio mažinimo operaciją“, – kriterijus operacijai išskiria chirurgas dr. D. Danys.
Kaip atrodo operacija
Skrandžio mažinimo operacijų būna įvairių – skirtingi metodai tinka skirtingų poreikių pacientams. Nebūtinai tai, kas tinka vienam, tiks ir kitam, nes reikia įvertinti daug medicininių faktorių. Kaip teigia gydytojas, pasitaiko ir vyraujančių mitų apie šias operacijas, atvykę į konsultaciją pacientai išreiškia norą, kad jiems operacija būtų atlikta vienu ar kitu metodu.
„Kažkada plačiai girdėjome apie skrandžio žiedo operaciją – tai visuomenėje sklandantis mitas, mes tokių operacijų neatliekame. Dešimties metų bėgyje tendencijos labai stipriai pasikeitė ir šiuo metu yra dvi pagrindinės operacijos. Pirmoji – skrandžio rezekcija, kuomet pašaliname didžiąją dalį skrandžio – apie 70–80 procentų, sumažėja jo tūris. Tai yra dažniausiai pasaulyje atliekama skrandžio mažinimo operacija.
Antra yra skrandžio apylankos operacija: jos metu iš skrandžio suformuojame labai mažą skranduką, apie 40–50 mililitrų talpos ir prijungiame prie jo plonąją žarną. Tai reiškia, kad aplenkiame didžiąją dalį skrandžio, sutrumpėja mūsų žarnynas. Tokios operacijos drastiškesnės, tačiau labiau tinkamos, jei turime cukrinį diabetą, padidėjusį rūgštingumą“, – teigia dr. D. Danys.
Anot gydytojo, efektyviausias operacijos būdas pacientui parenkamas konsultacijos metu, surinkus paciento anamnezę ir nustačius tinkamiausią kelią.
Pasiruošimas gali užtrukti
Gydytojas skuba nuvilti trokštančius greito rezultato ir atkreipia dėmesį į tai, jog operacija neatliekama čia ir dabar. Jai būtina tinkamai pasiruošti. Neretai pasiruošimas užtrunka iki pusės ar net poros metų. Atliekama gastroskopija, kiti tyrimai, gali prireikti endokrinologo, dietologo ir kitų specialistų konsultacijų. Ypač didelės kūno masės pacientams iki operacijos rekomenduojama numesti apie 10 proc. svorio.
„Prisimenu atvejį, kai vyriškis, sveriantis 238 kilogramų, iki operacijos numetė 30 kilogramų. Po sėkmingos operacijos per pusantrų metų dvigubai sumažino savo svorį – iki 115 kilogramų. Kai praėjus kuriam laikui ateina visai kitas žmogus, tu jo net neatpažįsti“, – atvirauja dr. D. Danys.
Kelias į geresnę gyvenimo kokybę
Nutukimas dažnai sąlygoja įvairias ligas, tokias kaip širdies ir kraujagyslių susirgimai, cukrinis diabetas ar net onkologinės ligos. Operacija gali ne tik padėti sumažinti jų poveikį ar net atsikratyti šių ligų, tačiau ir visapusiškai pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.
„Jei svoris grįžta į įprastas vėžes, tai mes tikrai galime apsaugoti pacientą nuo daug gretutinių ligų, nuo didelio vartojamų vaistų krepšelio bei prailginti gyvenimo trukmę.
Taip pat žmogus džiaugiasi ir labai paprastais dalykais: kad gali minti dviračiu, koją ant kojos užsikelti, laiptais užlipti ne tik į pirmą aukštą, bet ir į penktą. Pacientams tai prideda gyvenimo kokybės“, – apie pacientų patirtį po operacijos pasakoja chirurgas.
Pirmos dienos – sunkiausios
Kiekviena operacija turi savo pliusų ir minusų. Po chirurginio nutukimo gydymo visiškai pasikeičia pacientų gyvenimai. Pirmos dienos būna psichologiškai sunkiausios. Reikia priprasti prie to, jog visiškai pakinta mitybos įpročiai, pacientai po operacijos jaučiasi keistai, nes dingsta didelio alkio jausmas, jie greit pasisotina, valgio porcijos ženkliai sumažėja. Tačiau, kai netenkama 20 – 30 kg, tai motyvuoja ir toliau laikytis plano, eiti tolyn, siekti rezultato.
Operacija – ne visiems
Gydytojas taip pat pabrėžia, kad iš konsultuojamų pacientų tikrai ne visi jų galiausiai palydimi į operacinę. Daliai jų patariama pirmiausia išbandyti kitus lieknėjimo metodus, dalis pacientų siunčiami kitų specialistų konsultacijai. Tad operacija – tai paskutinė išeitis, kai atsikratyti svorio nebepadeda joks kitas būdas.
„Skrandžio mažinimo operacija būtina tada, kada mums nepavyksta kitokiais būdais sumažinti kūno masės. Gali metų metus būti bandomos dietos, derinamos tiek su fizine veikla, tiek su medikamentiniu gydymu. Tačiau jeigu tai neveikia ar veikia trumpą laiką, tuomet tikrai verta pasidomėti skrandžio mažinimo operacija ir pasikonsultuoti su gydytoju specialistu“, – pataria abdominalinės ir bariatrinės chirurgijos gydytojas dr. Donatas Danys.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.