Tyrimą atlikę Johnso Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos Baltimorėje (JAV) mokslininkai šią žinią pristatė lapkričio pabaigoje vykusiame Šiaurės Amerikos radiologų draugijos metiniame suvažiavime, tačiau tyrimo rezultatai dar turi būti paskelbti recenzuojamame žurnale.
Tyrime dalyvavo 81 asmuo, visi dalyviai buvo vyresni nei 65 metų ir vartojo levotiroksiną.
Autoriai atkreipia dėmesį, kad levotiroksinas yra vienas iš dažniausiai skiriamų vaistų JAV, ypač vyresnio amžiaus žmonėms.
„Levotiroksinas yra labai paplitęs vaistas, nes su amžiumi skydliaukės sutrikimų tikimybė didėja. Vyresnio amžiaus žmonėms dažniau pasireiškia hipotirozė, kai skydliaukės funkcija sulėtėja ir joje nepasigamina pakankamai hormonų, kad organizmas veiktų sklandžiai“, – paaiškino gydytojas anesteziologas Seanas Ormondas.
„Kai skydliaukės veikla sutrinka, žmonės dažnai jaučiasi pavargę, priauga svorio, lengvai peršąla ir skundžiasi bloga nuotaika. Šie simptomai gali apsunkinti gyvenimą, todėl gydytojai dažnai skiria levotiroksino, kad atstatytų hormonų kiekį ir pagerintų pacientų savijautą. Tai svarbu, nes negydomos skydliaukės problemos gali pakenkti širdžiai ar kitiems organams“, – paaiškino jis.
Bėda – klaidingos diagnozės?
„Mūsų tyrimas rodo, kad net ir laikantis dabartinių rekomendacijų, levotiroksino vartojimas vyresnio amžiaus žmonėms gali būti susijęs su spartesniu kaulų masės nykimu“, – teigė vienas pagrindinių tyrimo autorių profesorius Shadpouras Demehri.
Tačiu tyrėjai nuramino pacientus, kad jie neturėtų savo iniciatyva nutraukti vaistų vartojimo. Gali būti, kad tyrimo rezultatai susiję su netinkamu vaistų skyrimu, tad šalutinis poveikis išvengiamas, kai medikamentas vartojamas kaip pridera.
Per didelis skydliaukės hormonų kiekis taip pat gali lemti kaulų nykimą. Kadangi šis vaistas skiriamas, kai skydliaukės hormonų kiekis per mažas, logiška, kad per didelė jo dozė gali turėti neigiamą poveikį kaulų sveikatai.
„Galima tyrimo rezultatų išvada yra ta, kad kai kuriais atvejais skydliaukės hormonų atstatymas skiriamas nepagrįstai“, – svarsto ekspertai.
Medicinois bendruomenėje jau kurį laiką keliamas klausimas, ar levotiroksinas vyresnio amžiaus žmonėms nėra skiriamas per dideliais kiekiais. 2023 m. žurnale „Clinical Chemistry“ paskelbta, kad hipotirozė neretai diagnozuojama neteisingai.
Viešame laiške buvo cituojami moksliniai tyrimai, rodantys, kad tirotropinio hormono (TSH) lygis organizme stipriai svyruoja priklausomai nuo sezono: didžiausias jis būna žiemą, o vasaros mėnesiais sumažėja.
Hipotirozė diagnozuojama tiriant laisvojo tiroksino (T4) kiekį žmonėms, kurių TSH kiekis yra padidėjęs, ir lyginant jų santykį.
Žmonėms, kurių TSH yra didelis, o T4 mažas, nustatoma hipotirozė. Asmenims, kurių TSH šiek tiek padidėjęs, o T4 šiek tiek sumažėjęs, diagnozuojama subklinikinė hipotirozė, kuri gali būti gydoma levotiroksinu.
Laiške teigiama, kad neatsižvelgiant į normalius sezoninius TSH lygio svyravimus, daugeliui žmonių skiriami vaistai, kurie jiems gali būti nereikalingi. Dar blogiau, kad nepagrįstas medikamento vartojimas gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį.
Parengta pagal „Medical News Today“ ir „Express.co.uk“ inf.