Artėjant kalendorinei žiemai, medikai ragina nedelsiant pasiskiepyti: dar liko nemokamų vakcinų

2024 m. lapkričio 28 d. 13:00
Rudens ir žiemos sandūra – laikas, kai Lietuvoje įsibėgėja kvėpavimo takų virusų sezonas. Ilgametė patirtis rodo, kad gruodžio–vasario mėnesiais sergamumas gripu būna didžiausias, o sunkios ligos komplikacijos dažniausiai išsivysto tiems, kurie priklauso rizikos grupėms.
Daugiau nuotraukų (4)
Lapkričio pabaigoje Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) pranešė, kad Lietuvoje užregistruotas pirmasis šį sezoną mirties nuo gripo atvejis. Miręs asmuo priklausė 80–89 metų amžiaus grupei, turėjo lėtinių ligų ir nebuvo skiepytas nuo sezoninio gripo.
Tačiau dar nevėlu pasiskiepyti nuo gripo. Valstybinė ligonių kasa (VLK) skelbė, kad šiemet Lietuvos gydymo įstaigoms buvo pristatyta daugiau nei 223 tūkst. gripo vakcinos dozių, skirtų nemokamam gyventojų skiepijimui.
„NVSC gripo sezono metu renka kasmėnesinę informaciją apie sezoninio gripo vakcinų, pirktų valstybės lėšomis, sunaudojimą. 2024 m. rugsėjo–spalio mėn. iš viso įskiepyta 66 proc. nupirktos vakcinos“, – nurodo NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Greta Gargasienė.
Pasiskiepijus gripo vakcina, imunitetas susiformuoja maždaug per 2 savaites, o didžiausias antikūnų kiekis susidaro 4–6 savaitę po injekcijos, todėl nuo gripo skiepytis reikėtų nieko nelaukiant.
Vakcinos veiksmingumas 70–90 proc.
Tikriausiai kiekvienas yra girdėjęs pasakojimų, kad žmogus pasiskiepijo nuo gripo, bet vėliau vis tiek susirgo. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad vakcina neveikia, sako Vilniaus Antakalnio poliklinikos šeimos gydytoja Simona Dikšienė:
„Gripo skiepas negali sukelti gripo ligos, nes vakcinoje nėra gyvo gripo viruso, o tik komponentai reikalingi imuniniam atsakui sužadinti. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gripo skiepų efektyvumas siekia 70–90 proc., kai vakcinos sudėtis gerai atitinka cirkuliuojantį gripą“.
Patartina skiepytis kiekvienais metais, nes vakcina apsaugo vidutiniškai iki dvylikos mėnesių, o jau praėjus pusmečiui nuo skiepijimo antikūnų žmogaus organizme sumažėja maždaug dvigubai.
„Gripas yra rimta kvėpavimo takų liga, galinti komplikuotis plaučių uždegimu ar kitų sričių bakterinėmis infekcijomis. Asmenys nuo 65 metų amžiaus ir vyresni rizikuoja susirgti sunkia gripo liga, todėl jiems būtina pasiskiepyti.
Tuo tarpu kitiems suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems lėtinėmis ligomis, tokiomis, kaip bronchų astma, cukrinis diabetas, širdies ar inkstų ligos, gripas taip pat yra labai pavojingas, nes sukelia šių ligų paūmėjimą“, – ispėja S.Dikšienė.
Būsimi tėveliai kartais gydytojų teiraujasi, ar nėščiai moteriai galima skiepytis nuo gripo. Ne tik galima, bet ir reikia, nes gripo virusas nėščiosioms yra ypač pavojingas.
Patirtis rodo, kad dešimtadalis pacientų, gydomų ligoninių intensyviosios terapijos skyriuose dėl gripo komplikacijų, yra būtent nėščiosios.
„Nėščiosios, susirgusios gripu, rizikuoja, kad ligos sukeltas karščiavimas ar kitos komplikacijos, pavyzdžiui, pneumonija ir dėl jos besivystantis kvėpavimo nepakankamumas nėštumo metu taps pavojingi vaisiui. Tai gali tapti tiek apsigimimų, tiek smegenų pažeidimo, neišnešiotumo ar cerebrinio paralyžiaus priežastimis“, – akcentuoja S.Dikčienė.
Nemokama gripo vakcina 2–7 metų amžiaus vaikams
Nuo gripo infekcijos rekomenduojama pasiskiepyti vieno vizito pas gydytoją metu. Rizikos grupės, kurioms ypač svarbu pasiskiepyti:
– 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės;
– sergantys lėtinėmis ligomis (taip pat ir vaikai);
– socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojai (taip pat ir vaikų globos įstaigų);
– sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai;
– nėščiosios (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);
– 2–7 metų amžiaus vaikai.
Sezoninio gripo vakcina nemokamai skiepijami tik rizikos grupėms priklausantys asmenys ir tik toje gydymo įstaigoje, kurioje yra prisirašę.
Be to, šį rudenį įsigaliojo naujovė: valstybės kompensuojama gripo vakcina pradėti skiepyti ir amžiaus vaikai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.