Kaip gyventi, jei diagnozuota gerybinė prostatos hiperplazija?

2024 m. lapkričio 18 d. 13:00
Ne paslaptis, kad gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) vyrams dažniau diagnozuojama vidutiniame ir vyresniame amžiuje, tačiau šiomis dienomis ji aptinkama vis jaunesniems vyriškosios lyties atstovams – tokius pokyčius gali nulemti ir šiuolaikinis gyvenimo būdas, ir dažnesnis lankymasis pas gydytojus urologus, ir kitos priežastys. Vis dėlto GPH diagnozės išsigąsti tikrai nereikėtų – tai gerybinės kilmės procesas, su kuriuo galima sėkmingai „susigyventi“, tik reikia žinoti tam tikrų gudrybių, padėsiančių ligą sėkmingiau kontroliuoti visiškai natūraliais būdais. Kokie jie?
Daugiau nuotraukų (1)
  • Reguliarūs apsilankymai gydytojo urologo kabinete – būtini. Jei GPH gydymui paskirti tam tikri vaistai, jų vartojimo nutraukti be gydytojo leidimo negalima, nes GPH yra lėtinė progresuojanti liga ir gydymas dažniausiai būna labai ilgas arba net pastovus. Reguliarūs apsilankymai pas gydytoją padės stebėti ligos eigą, išlaikyti puikią gyvenimo kokybę ir išvengti GPH sukeliamų komplikacijų, kurios gali būti pavojingos sveikatai. Savigyda nerekomenduojama, nes ji gali pridaryti dar daugiau bėdų, pasunkinti ligos eigą, padidinti pavojingų komplikacijų pasireiškimo riziką.
  • Pilnavertė mityba – raktas į geresnę prostatos būklę ir puikesnę bendrąją savijautą. Rekomenduojama į mitybą įtraukti daugiau šviežių daržovių ir vaisių, pilno grūdo produktų ir kruopų, baltymų, sveikųjų riebalų. Puikūs pavyzdžiai – liesa mėsa, riebi žuvis, pomidorai, grikiai, salotos ir pan. Geriau vengti labai aštraus, labai riebaus, labai saldaus ir perdirbto maisto – iš jo jokios naudos ir tik daugiau žalos sveikatai.
  • Fizinis aktyvumas – būtina pabrėžti, kad nutukimas ir labai sėslus gyvenimo būdas yra vieni svarbiausių ir dažniausiai įvardijamų GPH rizikos faktorių, todėl rekomenduojama kasdien bent po pusvalandį aktyviau pajudėti. Kasdienis fizinis aktyvumas padės palaikyti geresnę fizinę ir emocinę sveikatą – gal nieko naujo ir neišgirdote, bet sportas GPH progresavimo rizikos mažinimui yra tiesiog būtinas. Normalaus KMI palaikymas sumažina GPH išsivystymo ankstyvame amžiuje riziką ir (arba) mažina jau diagnozuotos GPH progresavimo laipsnį.
  • Kofeino ir skysčius varančių gėrimų ribojimas – ne paslaptis, kad skysčius varančiu poveikiu pasižymi ne tik kofeinas, bet ir alkoholiniai gėrimai, saldikliais papildyti gazuoti gėrimai ir pan. Tokių gėrimų geriausia iš viso atsisakyti ir vietoje jų vartoti negazuotą mineralinį vandenį, kuris geriau numalšins troškulį ir papildys organizmą gyvybiškai svarbiomis mineralinėmis medžiagomis. Svarbu ir tai, kada ir kokiais kiekiais vartojami skysčiai – rekomenduojama jų kiekį apriboti turint svarbių planų ar prieš nakties miegą, nes dažnas bėgiojimas į tualetą gali pridaryti bėdų ne tik nakties, bet ir dienos metu. Beje, skysčių išsiskyrimą didinančiu poveikiu pasižymi ir kai kurie maisto produktai, pavyzdžiui, arbūzai, citrinos, imbieras, melionai, salierai, petražolės – jų kiekį prieš svarbius susitikimus, keliones ar nakties poilsį taip pat geriau apriboti arba visai vengti tokių maisto produktų.
  • Žalingų įpročių korekcija – nesaikingas alkoholio vartojimas ir rūkymas yra GPH išsivystymo rizikos faktoriai. Jie taip pat didina pavojingų komplikacijų atsiradimo riziką jau sergant priešinės liaukos išvešėjimu. Geriau iš viso atsisakyti alkoholio ir rūkalų, o jei tai atrodo neįmanoma, galima ieškoti pagalbos arba bent jau reikšmingai apriboti suvartojamo alkoholio ir surūkomų cigarečių kiekį.
  • Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti GPH simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Dauguma šių simptomų atsiranda todėl, kad padidėjusi priešinė liauka susiaurina šlaplę (per kurią šlapimas išteka iš šlapimo pūslės). Jeigu Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją. Atminkite, kad dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, o netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.