Gerybinė prostatos hiperplazija – nors ir gerybinė, bet gydyti reikia

2024 m. lapkričio 16 d. 09:00
Gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) arba priešinės liaukos išvešėjimas, kartais dar vadinamas hipertrofija – tai prostatos padidėjimas, kuris sukelia ne tik pačius įvairiausius šlapinimosi sutrikimus, bet ir didina kitų šlapimo takų ligų ar komplikacijų riziką.
Daugiau nuotraukų (1)
Gerybinė prostatos hiperplazija – nors ir gerybinė, bet gydyti reikia. Kokie simptomai būdingi gerybinės prostatos hiperplazijos atveju? Kokios galimos gerybinės prostatos hiperplazijos komplikacijos? Kaip sau padėti natūraliais būdais, kai sutrikimas dar nėra labai sunkus?
Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija (GPH)?
Gerybinė prostatos hiperplazija arba GPH – tai dažniau vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrams diagnozuojama liga, kurios tikimybė reikšmingai auga vyrui senstant.
Bėgant metams prostata linkusi didėti – jos jungiamasis audinys po truputėlį veši, plečiasi ir pradeda spausti šlaplę – vamzdelį, kuriuo teka šlapimas. Vieniems vyrams toks procesas vyksta greičiau, kitiems lėčiau, tačiau senyvame amžiuje prostata bent truputį padidėjusi būna praktiškai visiems vyrams. Būtent dėl tokio prostatos padidėjimo (jungiamojo audinio išvešėjimo) atsiranda įvairaus sunkumo laipsnio šlapinimosi sutrikimų. Trikdomas normalus šlapimo nutekėjimas ir dėl to gali atsirasti ne tik šlapimo pūslės, bet ir inkstų problemų. Pastebima, kad GPH didina tokių komplikacijų kaip šlapimo takų infekcijos, inkstų funkcijos nepakankamumas ir panašių sveikatos sutrikimų riziką. Be to, nekontroliuojama GPH gali labai kenkti normaliai vyro gyvenimo kokybei ir jo vyriškumui.
Kokie simptomai būdingi gerybinės prostatos hiperplazijos atveju?
GPH metu kylančių simptomų – šlapinimosi sutrikimų – intensyvumas ne visuomet tiesiogiai priklauso nuo priešinės liaukos padidėjimo laipsnio. Būna, kad vieniems vyrams prostata padidėjusi visai nedaug, o šlapinimosi sutrikimai pasireiškia gana ryškiai. Tuo tarpu kitiems vyrams net ir gana didelis priešinės liaukos išvešėjimas nesukelia praktiškai jokių simptomų arba jie tai atsiranda, tai išnyksta. Šiaip ar taip, nepriklausomai nuo šlapinimosi sutrikimų sunkumo laipsnio, dažniausiai įvardijami šie GPH simptomai:
  • Padažnėjęs šlapinimasis naktį ir dieną;
  • Susilpnėjusi šlapimo srovė;
  • Kryptį pakeitusi šlapimo srovė;
  • Vis nutrūkstanti šlapimo srovė;
  • Į lašėjimą panaši šlapimo srovė;
  • Sunki šlapinimosi pradžia;
  • Sudėtinga šlapinimosi pabaiga (pavyzdžiui, net ir baigus šlapimas gali lašėti toliau);
  • Nevalingas šlapinimasis;
  • Nuolatinis noras šlapintis;
  • Nepilno nusišlapinimo jausmas;
  • Neištuštintos šlapimo pūslės jausmas;
  • Diskomfortas pilvo apačioje ar nemalonūs pojūčiai šlapinantis ir kt.
Šie simptomai gali pranešti apie progresuojančią GPH. Jei jie pasireiškia ir Jums, tuomet geriau nedelskite ir kreipkitės į gydytoją urologą, kuris GPH gali diagnozuoti gana greitai ir nesudėtingai. Nuo GPH sunkumo laipsnio priklauso ir gydymas – pradžioje gali pakakti gyvenimo būdo korekcijų ir natūralių augalinių vaistinių preparatų, o esant sunkesniam laipsniui natūralus gydymas gali būti derinamas su kitomis medikamentinėmis priemonėmis, chirurgine korekcija ir pan.
Kokios galimos gerybinės prostatos hiperplazijos komplikacijos?
Jei GPH tinkamai negydoma, ji linkusi progresuoti. Nekoreguojamas priešinės liaukos jungiamojo audinio vešėjimas didina žemiau išvardytų komplikacijų riziką. Vyrams dėl GPH dažniau pasireiškia:
  • Šlapimo susilaikymas;
  • Šlapimo takų infekcijos;
  • Inkstų funkcijos nepakankamumas ir kt.
GPH rekomenduojama pradėti gydyti kuo ankstyvesnėse ligos stadijose ne tik dėl to, kad šlapinimosi sutrikimai sukelia daug nepatogumų ir labai prastina vyro gyvenimo kokybę, bet ir dėl to, kad ilgiau negydant ligos galimos sveikatai pavojingos komplikacijos. Tarkime, ūminis šlapimo susilaikymas gali būti gydomas tik ligoninėje. Dažnai pasikartojančios šlapimo sistemos infekcijos gali bloginti normalią šios sistemos funkciją, kenkti inkstams. Viena rimčiausių GPH komplikacijų yra inkstų funkcijos nepakankamumas, kurios, žinoma, geriausia būtų išvengti.
Kaip sau padėti natūraliais būdais?
Prostamol Uno yra tradicinis augalinis vaistas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas palengvinti GPH simptomus, tokius kaip šlapimo ištekėjimo pradžios vėlavimas, ilgiau trunkantis ir nutrūkstantis šlapinimasis, silpna šlapimo srovė, dažnas šlapinimasis (ypač nakties metu), gydytojui paneigus sunkias būkles. Dauguma šių simptomų atsiranda todėl, kad padidėjusi priešinė liauka susiaurina šlaplę (per kurią šlapimas išteka iš šlapimo pūslės). Jeigu Jūsų savijauta nepagerėjo arba net pablogėjo, kreipkitės į gydytoją. Atminkite, kad dėl bet kokių vaistų vartojimo būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku, o netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.