Dantų traumos – ne tik nukritus nuo paspirtuko, bet ir išvirtus iš lovos: ką daryti susižeidus?

2024 m. spalio 23 d. 14:54
Dantų traumos – gan dažnas įvykis, nemaloniai nustebinantis lietuvius. Yra daug pavyzdžių, kai į odontologo kėdę patenkama ne tik po smurtinių įvykių, bet ir visiškai kasdieniškų – susižeidus sportuojant, nukritus nuo elektrinio paspirtuko ar net iškritus iš lovos. Kokios dantų traumos yra dažniausiai patiriamos, ką daryti susižeidus ir kaip galima užkirsti kelią traumoms, laidoje „Odontologai pataria“ papasakojo gyd. endodontologas prof. dr. Saulius Drukteinis.
Daugiau nuotraukų (1)
– Kas yra danties traumos ir kaip jos skirstomos?
– Tai yra danties ir dantį supančių audinių pažeidimas. Iš principo, jos yra skirstomos į dvi dideles kategorijas: danties kietųjų audinių traumos, kurios yra labai matomos, ir periodonto audinių – aparato, kuris laiko dantį žandikaulyje – traumos. Iš kietųjų audinių traumų gali būti danties vainiko lūžis, pvz. danties emalio ar dalies danties nuskilimas. Dėl didesnio pažeidimo gali lūžti danties šaknis.
Kai kalbame apie dantį laikančio aparato traumas, tai gali būti sumušimas, išnirimas, šoninis išnirimas, dantis gali būti įmuštas gilyn ar visai išmuštas. Taip pat gali būti visiškas išnirimas.
– Kokia trauma yra lengviausia, o kokia – sunkiausia?
– Lengviausia forma yra nežymus danties vainiko, emalio nuskilimas, lūžis. O sunkiausia trauma yra visiškas danties išmušimas arba avulsija. Prie sunkesnių traumų reikėtų priskirti danties įmušimą.
– Kaip galima įmušti dantį?
– Jeigu žmogus krenta iš aukštai ir trenkiasi pvz. į asfalto bortelį, tikėtina, kas jis trenksis dantimis ir tas dantis tiesiog įsimuš gilyn. Aišku, kiekvienos traumos pobūdis labai priklauso nuo jėgos, veikiančios dantį, krypties. Todėl ir būna arba šoninis išmušimas, arba įmušimas, arba dalinis išmušimas, jeigu smūgis būna iš viršaus. Jeigu smūgis yra iš viršaus ir dar su kryptimi, galima visiškai išmušti dantį.
– Ar tuomet labai skauda?
– Be jokios abejonės, skauda. Bet tenka pastebėti, kad skaumas apima šiek tiek vėliau, nes iš pradžių ištinka šokas. Tokia būna pagrindinė pirminė reakcija pacientui, kuris dažniausiai būna jauno amžiaus. Dažniausiai traumos ištinka vaikus, bet ne išskirtinai tik vaikus. Suaugusiems taip pat neretai pasitaiko dantų traumų, tik jų patyrimo pobūdis dažnai būna kitoks, pvz. užpuolimas. Vaikai dažnai patiria traumas sporto ar kitos aktyvios veiklos metu.
– Ar dantų traumos yra dažnos kasdieniame gyvenime?
– Traumų paplitimas yra gana nemažas. Ankstesnės literatūros duomenimis dažniau traumas patirdavo berniukai, tačiau dabar tas santykis yra pasikeitęs, nes traumos yra labai susijusios su amžiumi ir aktyvumu, o mergaitės yra taip pat labai aktyvios, jos sportuoja bei užsiima kitomis veiklomis. Manau praktiškai kiekvienas gydytojas odontologas savo profesinėje veikloje yra susidūręs ne su vienu, dviem ar net dešimčia pacientų, patyrusių dantų traumų.
– Kokią dantų traumą jūs kaip specialistas pastebite dažniausiai?
– Dažniausia trauma odontologo praktikoje yra danties vainiko lūžis. Tai nėra pati sunkiausia trauma, jai užtenka vidutinio intensyvumo smūgio ar nežymaus kritimo. Tad dažniausiai dantys nuskyla, o tokios traumos gydymas dažniausiai nėra labai sudėtingas. Bet būna ir labai sudėtingų traumų, ypač kai autoįvykio metu pažeidžiami ne tik dantys, bet ir galva, kaklas bei kitos kūno dalys. Kartais patyrus dantų traumas pagalba gali būti suteikiama tik žymiai vėliau, nes tiesiog žmogus būna reanimacijoje.
– Kokiu būdu, neskaitant sporto, dažniausiai patiriamos traumos?
– Autoįvykių metu. Prie jų galima priskirti ir lietuvių pamėgtus riedučius ar kitas motorines priemones, nuo kurių galima nukristi – dviračiai, paspirtukai. Nemažai dantų traumų patiriama dėl smurtinių veiksmų. Kartais būna ir visiškai netyčiniai dalykai, kai žmogus tiesiog užkliūna ir nugriūna. Būna, kad žmonės tiesiog miegodami iškrenta iš lovos ir patiria dantų traumą.
– Galima pamanyti, kad dažniausia priežastis – el. paspirtukai?
– Ši transporto priemonė yra labai populiarėjanti, jai skiriama daug dėmesio. Dėl jos patiriamos ne tik dantų, bet ir kitokios traumos. Anksčiau neturėdavome tiek daug traumų dėl paspirtukų todėl, kad tai tiesiog nebuvo tokia populiari transporto priemonė. Tad šiandien tai yra be abejo viena pagrindinių priežasčių, dėl kurios yra patiriamos dantų traumos.
Kaip elgtis patyrus danties traumą, per kiek laiko reikia kreiptis į gydytojus odontologus ir kaip galima užkirsti kelią dantų traumoms – kviečiame žiūrėti pilnoje laidoje „Odontologai pataria“: https://youtu.be/qMSrTlDvLjo

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.