Natūralūs priešnuodžiai nuo skrandžio refliukso: 10 patarimų, kurie padeda

2024 m. spalio 20 d. 08:00
Lrytas.lt
Rėmuo arba gastroezofaginis refliuksas (GERL) vargina beveik kas penktą žmogų. Negydoma ši būklė gali sukelti ir dantų eroziją, ir stemplės uždegimą, dėl kurio rijimas tampa skausmingas. Toks sutrikimas net siejamas su stemplės vėžio išsivystymu.
Daugiau nuotraukų (3)
Konkreti vaistų grupė, padedanti šalinti rūgšties refliukso simptomus, yra protonų siurblio inhibitoriai (PSI). Jie mažina skrandžio gaminamos rūgšties kiekį ir padeda stemplei gyti nuo pažeidimų, kuriuos sukelia per didelis rūgšties poveikis.
Ilgalaikis PSI vartojimas siejamas su padidėjusia kaulų lūžių ir skrandžio vėžio rizika, o žurnale „Neurology“ publikuotas naujas tyrimas skelbia, kad ilgalaikis PSI vartojimas (ilgiau nei 4 metus) yra susijęs su demencijos išsivystymu.
Graužimas gerklėje ir skausmas už krūtinkaulio – pagrindiniai skrandžio refliukso simptomai, kuriuos palengvinti gali ir natūralios priemonės. Specialistai išskyrė keletą patarimų.
Teisingai vartokite vaistus
„Kai kurie įprasti vaistai, įskaitant sudėtyje turinčius aspirino ir ibuprofeną, gali sukelti arba sustiprinti rūgštinio virškinimo simptomus. Šie vaistai gali dirginti stemplę ir skrandį, todėl stenkitės juos vartoti su maistu ir dideliu kiekiu vandens, o ne tuščiu skrandžiu“, – sakė vaistininkas Richardas Middletonas.
Pagerinkite savo lankstumą
Jei kvėpuojant krūtinės ląsta sustingusi, ji sukuria didesnį pasipriešinimą įeinančiam orui, todėl diafragma dirba sunkiau.
„Lanksti krūtinės ląsta gali šiek tiek palengvinti diafragmos apkrovą, todėl ji gali geriau atlikti savo funkciją ir sumažinti rūgšties refliukso riziką“, – paaiškino fizioterapeutė Nell Mead.
Ji patarė išbandyti tokį pratimą: rankas iškelkite virš galvos ir kairiu delnu suimkite dešinę alkūnę, o dešine ranka – kairę alkūnę. Tokioje padėtyje pabandykite dešinę alkūnę kilstelėti kuo aukščiau. Turėtumėte pajusti tempimą dešinėje krūtinės ląstos pusėje.
Išlaikykite padėtį ir stenkitės nukreipti kvėpavimą į dešinįjį plautį, kad dešinę krūtinės ląstos pusę ištemptumėte ne tik iš išorės, bet ir iš vidaus. Išlaikykite tai 10 sekundžių ir tą patį padarykite su kaire krūtinės ląstos puse. Visa tai atlikite 3 kartus.
Pakeiskite miego pozą
Medikai įspėja po valgio nesigulti, nes tuomet skrandžio rūgštis lengviau patenka į stemplę. Patartina vakarienę valgyti likus bent trims valandoms iki miego ir stengtis išlikti vertikalioje padėtyje.
Kaip rodo žurnale „The American Journal of Gastroenterology“ paskelbtas tyrimas, miegas ant kairiojo šono taip pat gali palengvinti skrandžio refliukso simptomus.
Rūpinkitės savo laikysena
Viršutinis kryžminis sindromas – dažnas laikysenos sutrikimas. Galva būna nenatūraliai atsikišusi į priekį, nes kaklo, pečių ir krūtinės raumenų pusiausvyra sutrinka, dažnai dėl to, kad visą dieną sėdite susikūprinę prie darbo stalo.
Kai kurių tyrimų duomenimis, viršutinis kryžminis sindromas gali sukelti skrandžio refliuksą. Todėl stenkitės prie darbo stalo sėdėti tiesiai ir reguliariai išsitiesti.
Koreguokite mitybą
Riebus maistas ne tik atpalaiduoja apatinį stemplės sfinkterį, bet ir sulėtina virškinimą. Kiti maisto produktai gali padidinti skrandžio rūgšties gamybą.
Tai kofeino turintys ir gazuoti gėrimai, alkoholis, citrusiniai vaisiai, aštrūs patiekalai, acto padažai ir gaminiai iš pomidorų. Savaitei atsisakyte šių produktų ir pažiūrėkite, kas nutiks. Galbūt skrandžio refliukso simptomai palengvės?
Jei mėgstate svogūną ir česnaką, vartokite juos termiškai apdorotus, nes žalios šios daržovės ypač provokuoja skrandžio refliuksą.
Meskite rūkyti
Tyrimais nustatyta, kad rūkaliai dažniau serga skrandžio refliuksu. Taip yra, nes nikotinas atpalaiduoja apatinį stemplės sfinkterį, todėl skrandžio rūgštis patenka į viršų.
Rinkitės „draugišką“ mankštą
„Tyrimai rodo, kad fiziniai pratimai gali padėti palengvinti rūgšties refliukso simptomus, tačiau venkite bet ko, kas didina vidinį pilvo spaudimą“, – patarė fizioterapeutė Esther Fox.
Todėl netinka Cross Fit užsiėmimai ir intensyvios mankštos su sėdmaišiais. „Geriausiai tinka mažo intensyvumo pratimai, pavyzdžiui, vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu ar lengvas bėgimas“, – paaiškino fizioterapeutė.
Išbandykite pilatesą
Lėti pilateso judesiai gali padėti sustiprinti pilvo raumenis ir diafragmą. Mankšta taip pat padeda nuo streso, kuris gali būti vienas iš skrandžio refliukso veiksnių. „Venkite pozų, kuriose turite lenktis per liemenį ir galva atsiduria žemiau nei širdis“, – patarė E.Fox.
Pamėkite brokolius
Kai kurios daržovės pasižymi šarminiu poveikiu skrandyje. Žurnale „Complementary Therapies in Medicine“ publikuotas tyrimas parodė, kad kopūstai, ridikėliai ir agurkai turi teigiamą poveikį.
Tačiau skrandžio rūgštingumą veiksmingiausiai sumažino brokoliai. Ši daržovė mokslininkų buvo įvertinta panašiai kaip maistinė soda ir populiarus be recepto parduodamas antacidinis preparatas.
Sumažinkite spaudimą
Aptempti viršutiniai rūbai ar džinsai aukštu liemeniu gali spausti skrandį, kas padidina skrandžio refliukso tikimybę. Išeitis – laisvesni rūbai, ypač aplink pilvą. Be to, stenkitės valgyti dažniau, bei mažesnėmis porcijomis. Jei skrandis pilnas, labiau spaudžiamas apatinis stemplės sfinkteris, kuris turi neleisti skrandžio rūgštims pakilti į viršų.
Parengta pagal Express.co.uk inf.
skrandžio refliuksasRūkymasMityba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.