Kepenų transplantacijos: gyvenimo dovana sunkiai sergantiems pacientams

2024 m. spalio 17 d. 11:03
Kauno klinikų inf.
Kauno klinikose per 24 metus atlikta apie 150 kepenų transplantacijos operacijų. Tai – viena sudėtingiausių procedūrų tiek pilvo chirurgijoje, tiek transplantologijoje. Per šį laiką pasiektos reikšmingos medicininės pažangos dėka Kauno klinikos tapo vienu iš svarbiausių transplantacijų centrų Lietuvoje. Nepaisant sudėtingumo, kepenų transplantacijų skaičius nuolatos auga, o tai įmanoma tik dėl stiprios ir kvalifikuotos daugiadalykės komandos, dirbančios dėl vieno bendro tikslo – pacientų gerovės.
Daugiau nuotraukų (3)
Doc. Tomas Vanagas, Kauno klinikų Chirurgijos klinikos Kasos, kepenų ir tulžies latakų chirurgijos skyriaus vadovas, teigia, kad šių operacijų skaičius per pastaruosius metus ženkliai išaugo.
„2016 metais mūsų komanda per metus atlikdavo virš dešimties kepenų transplantacijų, o 2022 metais jų buvo net 19. Tačiau tai tikrai nėra Kauno klinikų specialistų galimybių riba“, – sako docentas.
Prof. habil. dr. Limas Kupčinskas, Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos Hepatologijos sektoriaus vadovas, pabrėžia, kad šios procedūros tapo standartine gydymo galimybe pacientams, sergantiems dekompensuota kepenų ciroze ar kepenų vėžiu, jei kiti gydymo būdai nėra veiksmingi.
„Suformuota puiki gydytojų chirurgų, gastroenterologų, anesteziologų, kraujagyslių chirurgų, intensyvios terapijos gydytojų, radiologų, slaugytojų komanda, galinti užtikrinti optimalų recipientų paruošimą operacijai, donorinio organo eksplantaciją, pačią organo transplantacijos operaciją ir potransplantacinę paciento priežiūrą“, – sako prof. habil. dr. L. Kupčinskas.
Šioje komandoje gydytojų chirurgų darbas ypatingai susijęs su donorinių kepenų paruošimu ir implantacija. Dalis gydytojų chirurgų vyksta eksplantuoti donorines kepenis, dažnai keliaujant į kitas Lietuvos ar net kaimyninių šalių ligonines medicininiu transportu ar sraigtasparniu. Tuo tarpu kita komandos dalis ruošiasi implantacijai ir laukia kolegų sugrįžtant su donoriniu organu.
„Kiekvienas operacijos etapas yra sudėtingas ir reikalauja didelio atsakomybės jausmo, nes būtent nuo gydytojų chirurgų darbo priklauso, kaip efektyviai funkcionuos persodintos kepenys,“ – priduria doc. T. Vanagas.
Per 24 metus buvo daugybė įsimintinų ir netikėtų situacijų. „Buvo sėkmingai diagnozuota ir išgydyta potransplantacinė Ebstein-Barro viruso limfoma bei pooperacinė kepenų aspergiliozės infekcija. Taip pat atlikta vos ketvirtoji pasaulyje transplantacija pacientui, sergančiam retu Chanarin-Dorfman sindromu.
Ypatingai įsiminė atvejai, kai pacientams su kepenų venų tromboze laiku dr. Andriaus Pranculio, Kauno klinikų Radiologijos klinikos Intervencinės radiologijos skyriaus vadovo, atlikta unikali transjuguliarinė kepenų vartų venų šuntavimo procedūra leido išvengti skubios transplantacijos“, – dalijasi prisiminimais profesorius L. Kupčinskas.
Kauno klinikose nuolat siekiama diegti naujas metodikas ir pritaikyti inovacijas, pavyzdžiui, kepenų perfuzija, leidžianti pagerinti donorinio organo būklę bei funkcionavimą po transplantacijos. Paskutiniaisiais metais kepenys transplantuojamos net pacientams su retomis kepenų ligomis. Tai tapo įmanoma ne tik dėl kepenų transplantacijos komandos kompetencijos, bet ir įkūrus Kauno klinikose tarptautinį pripažinimą pelniusį Retų virškinimo sistemos ir kepenų ligų centrą.
Nepaisant visų medicininių pasiekimų, abu gydytojai akcentuoja organų donorystės svarbą.
„Kepenys, skirtingai nei inkstai ar širdis, neturi pakaitinės terapijos galimybių. Kepenų funkcijos nepakankamumo atveju transplantacija yra vienintelis būdas išgelbėti pacientą,“ – pabrėžia doc. T. Vanagas. Jis tiki, kad Kauno klinikose suburta ir darniai dirbanti daugiadalykė komanda gali atlikti dar daugiau kepenų transplantacijų, tačiau atliktų transplantacijų skaičius taip pat priklauso nuo visuomenės požiūrio į organų donorystę.
Spalio mėnesį visame pasaulyje ypatingai didelis dėmesys skiriamas temoms apie organų donorystę. Kauno klinikų gydytojai dar kartą kviečia visuomenę susimąstyti apie organų donorystės svarbą – tik dėl žmonių geranoriškumo galima išgelbėti daugybę gyvybių ir dovanoti antrą šansą gyvenimui.
Kauno klinikų specialistai tobulinasi tarptautiniuose mokymuose lyderiaujančiuose transplantacijos centruose visame pasaulyje, tokiose šalyse kaip Pietų Korėjoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Šveicarijoje, Austrijoje ir kt., o įgyta patirtis leidžia užtikrinti dar saugesnes operacijas ir spartesnį pacientų sveikimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.