Mitas Nr. 1 Visos vaistažolės yra saugios vartoti, ypač jei jos parduodamos auginimo ar surinkimo vietoje ir pažymėtos kaip natūralios
Vienas iš labiausiai paplitusių mitų, kad vaistiniai augalai yra saugūs, nes yra natūralūs. Nors daugelis vaistažolių buvo naudojamos šimtmečius ir yra saugios, kai naudojamos tinkamai, jos vis tiek gali turėti šalutinį poveikį, sąveikauti su vaistais arba būti kenksmingos, jei vartojamos dideliais kiekiais arba esant su jų naudojimu nesuderinamų sveikatos būklių.
Mitas Nr. 2 Nėra jokio šalutinio poveikio vartojant bet kokias žoleles
Kai kurios žolelės gali sukelti alergines reakcijas, virškinamojo trakto ar kitus sutrikimus arba nepageidaujamai sąveikauti su vaistais. Prieš pasirenkant vartoti vaistažoles būtina įvertinti bendrą sveikatos būklę ir pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Mitas Nr. 3 Visos vaistažolės tinka vartoti kartu su visais vaistais be išimčių
Tai gali būti potencialiai pavojingas įsitikinimas, nes yra trys būdai, kuriais žoliniai ir alopatiniai (paprastai cheminiai) vaistai gali sąveikauti:
1. Abu preparatai, vartojami tai pačiai būklei gydyti, gali turėti ypač stiprų suminį poveikį, o to rezultatai gali būti ir geri, ir blogi.
2. Abu preparatai gali turėti priešingą poveikį ir slopinti vienas kito efektyvumą.
3. Vaistažolių preparatas gali būti netinkamas derinyje su alopatiniu vaistu, kuris gali sukelti alternatyvų nepageidaujamą poveikį arba sustiprinti šalutinį efektą.
Mitas Nr. 4 Vaistažolės yra absoliuti alternatyva mokslinei medicinai
Augaliniai preparatai gali būti natūralios kilmės alternatyvos alopatiniams vaistams esant tam tikroms ligoms, tačiau jie ne visada yra geriausias pasirinkimas. Kai kuriais atvejais alopatiniai vaistai gali būti veiksmingesni arba būtini tam tikroms sveikatos būklėms gydyti.
Labai svarbu pasverti tiek vaistažolių, tiek įprastų gydymo būdų naudą ir riziką bei priimti pagrįstus sprendimus pasikonsultavus su sveikatos priežiūros specialistu.
– Lūžus kaului arnikų tepalo nepakaks;
– Susirgus plaučių uždegimu ir norint pasveikti gali nepakakti priešuždegiminiu poveikiu pasižyminčių vaistažolių.
Mitas Nr. 5 Vienas dydis tinka visiems
Paplitusi klaidinga nuomonė, kad vaistažolių preparatai visiems tinka vienodai. Tačiau individualus atsakas į vaistažoles gali labai skirtis, atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip amžius, sveikatos būklė, genetika ir vartojami vaistai. Tai, kas tinka vienam asmeniui, kitam gali būti neveiksminga ir nesaugu.
Mitas Nr. 6 Žolelių preparatai visada yra pigesni nei alopatiniai vaistai
Nors vaistažolių preparatai dažnai parduodami kaip pigesnės alternatyvos alopatiniams vaistams, tai ne visada yra tiesa.
Žolinių preparatų kaina gali labai skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių kaip tiekimas, perdirbimas ir rinkodara, tiekimo rinkai būdas (vaistinis preparatas, medicininė priemonė, maisto papildas). Kai kuriais atvejais vaistažolių preparatai gali būti brangesni nei alopatiniai vaistiniai preparatai, ypač jei tai iš retų arba egzotiškų augalų pagaminti preparatai.
Mitas Nr. 7 Visi vaistažolių preparatai yra vienodi
Ne visi vaistažolių preparatai rinkoje yra vienodos kokybės ar grynumo. Į rinką jos gali patekti ir kaip vaistai, ir kaip medicinos priemonės, ir kaip maisto papildai, o tai reiškia taikomus visiškai skirtingus kokybės reikalavimus atitinkamoms kategrijoms.
Vaistažolių preparatų stiprumas ir veiksmingumas gali skirtis atsižvelgiant į tokius veiksnius kaip augalų rūšis, auginimo sąlygos, derliaus nuėmimo metodai, perdirbimo būdai ir sandėliavimas.
Renkantis augalinius maisto papildus labai svarbu pasirinkti geros reputacijos prekių ženklus, kurie atitinka kokybės standartus ir turi skaidrų ženklinimą, kad būtų užtikrintas augalinių preparatų saugumas.