Rugsėjo 13-ąją minima Pasaulinė sepsio diena, kurios tikslas – informuoti visuomenę bei sveikatos specialistus apie šią gyvybei pavojingą būklę.
Ta proga Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė (RVUL) pasidalino faktais apie sepsį, kuriuos paruošė VU MF SMVT Anesteziologijos ir reanimatologijos grupės koordinatorė Milda Kančytė:
– Nuo sepsio kas 2,8 sekundes pasaulyje miršta vienas žmogus. Kiekvienais metais sepsiu suserga 47–50 mln. žmonių visame pasaulyje, iš jų mažiausiai 11 milijonų miršta.
– Sepsis gali prasidėti nuo plaučių uždegimo, šlapimo takų ar žarnyno infekcijos – tai reiškia, kad ją sukelia ne tik bakterijos ar virusai, bet ir grybeliai bei parazitai. Imuninė sistema pradeda kovoti ne tik su infekcijos pažeistais audiniais, bet ir su sveikais organais. Taigi laiku nediagnozavus, sepsis gali būti mirtinas.
– Sepsiu gali susirgti kiekvienas žmogus, nepriklausomai nuo lyties, rasės ar regiono, kuriame gyvena. Todėl sergant infekcine liga ir pastebėjus pradinius sepsio simptomus – sąmonės sutrikimą, šaltkrėtį, karščiavimą, sunkumą kvėpuojant, silpnumą, pamėlusią odą – reiktų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.
– Beveik kiekviena infekcinė liga gali komplikuotis sepsiu, todėl itin svarbu yra tinkamas higienos laikymasis, vakcinacija bei hospitalinių infekcijų prevencija.