Nors vakcinos pirmiausia buvo naudojamos siekiant užkirsti kelią infekcinėms ligoms, manoma, jos galėtų įveikti ir kitas ligas, įskaitant kelių rūšių vėžį. Šie tyrimai tebėra ankstyvoje fazėje.
Ar realu mąstyti apie Alzheimerio ligos vakcinas? Vakcinos, skirtos užkirsti kelią tam tikrai infekcijai – tarkime, gripo – paprastai į organizmą įvedama maža gripo viruso dalelė. Imuninė sistema atpažįsta ją, nustato, kad ji yra svetima, ir pradeda gaminti ląsteles, kurios gali identifikuoti ir nužudyti tikrąjį gripo virusą, jei jis patektų į organizmą.
Alzheimerio ligos atveju smegenyse kaupiasi tam tikri baltymai. Šiuo metu vyksta devyni Alzheimerio skiepų vakcinų bandymai. Visi jie yra skirti žmonėms, sergantiems lengva Alzheimerio liga arba su Alzheimerio liga susijusiu lengvu pažinimo sutrikimu.
Visos vakcinos yra skirtos paskatinti imuninę sistemą pašalinti su Alzheimerio liga siejamus baltymus iš smegenų. Dauguma skiepų yra injekciniai, bet Harvardo medicinos mokykloje išbandyta ir nosies purškalo forma. Dar turi praeiti keleri metai, kol sužinosime, ar šis preparatas veiksmingas.
Viena iš problemų yra ta, kad kenksmingi baltymai smegenyse pradeda kauptis daug anksčiau nei atsiranda pirmieji Alzheimerio ligos simptomai.
Laimei, kuriami testai, kurie padeda nustatyti jaunesnius žmones, kuriems prasideda Alzheimerio ligos mechanizmas. Jiems skirtos vakcinos teoriškai gali būti veiksmingesnės nei tos, kurios būtų suleidžiamos pacientams, jau turintiems ligos simptomų.
Galiausiai yra visiškai kitoks būdas, kuriuo vakcinos galėtų praversti užkertant kelią Alzheimerio ligai. Kas sukelia amiloido-beta ir Tau baltymų kaupimąsi žmonėms, sergantiems šia liga?
Vis daugiau tyrimų rodo, kad smegenų infekcijos palyginti jauname amžiuje, ypač infekcijos, kuriomis buvo sergama prieš dešimtmečius, gali lemti dodesnį amiloido-beta baltymo kiekį organizme, taip vėliau padidinant Alzheimerio ligos tikimybę.
Vakcinos, nukreiptos prieš tas infekcijas, kada nors teoriškai galėtų taip pat sumažinti Alzheimerio ligos riziką. Taip pat svarstomas gydymas, kuris mažina uždegimą smegenyse.
Visa tai kol kas yra teorija, bet ne praktika. Be to, net jei vakcinos veiks, mes to ilgai nesužinosime. Kadangi Alzheimerio ligos vystymąsis užtrunka dešimtmečius, prireiks daug laiko, kad nustatytume, ar vakcinos gali būti veiksmingos. Tačiau vienintelė išeitis – tęsti tyrimus.
Parengta pagal: www.health.harvard.edu inf.