ECDC: Europoje sparčiai plinta žmogaus gyvybei pavojingas virusas

2024 m. birželio 13 d. 17:34
Lrytas.lt
Europoje skamba pavojaus varpai – žemyne daugėja įvežtinių dengės karštligės atvejų, susirūpinimą kelia ir vis dažnesni Vakarų Nilo viruso protrūkiai, šią savaitę įspėjo Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).
Daugiau nuotraukų (2)
„Europa jau dabar mato, kaip dėl klimato kaitos susidaro palankesnės sąlygos invazinėms uodų rūšims plisti į anksčiau nepaliestas teritorijas ir užkrėsti daugiau žmonių tokiomis ligomis kaip dengės karštligė“, – teigė ECDC direktorė Andrea Ammon.
Ji pridūrė, kad infekcijos paplitimas augo ir dėl kelionių iš šalių, kuriose virusas yra endeminis, o padidėjusi cirkuliacija lėmė didesnę vietinių protrūkių riziką.
Asmeninės apsaugos priemonės, ankstyva diagnostika, savalaikis gydymas, išsamesni moksliniai tyrimai visuomenės informuotumo didinimas – pagrindiniai veiksmai, kuriuos, padak A.Ammon turėtų užtikrinti infekcijos plitimo paliestų Europos regionų valdžia.
2023 m. Europos Sąjungoje ir Europos Europos ekonominėje erdvėje (ES/EEE) buvo užregistruota 130 vietinių dengė karštligės atvejų, palyginimui, 2022 m. – 71 atvejis.
Sparčiai augantį sergamumą dengės karšlige dar labiau išryškina ilgametė statistika. 2010–2021 m. laikotarpiu, Europoje registruoti 73 vietiniai užsikrėtimai. Taigi, per dešimtmetį kone dvigubai mažiau, nei pernai.
Įvežtinių ligos atvejų taip pat daugėja: 2022 m. užregistruoti 1 572 užsikrėtusieji, o 2023 m. – daugiau kaip 4 900. Tai didžiausias įvežtinių dengės kartšligės atvejų skaičius nuo 2008 m., kai ES lygmeniu pradėta vykdyti stebėsena.
Panašu, kad tai dar ne pabaiga: pirmaisiais 2024 m. mėnesiais kelios žemyno šalys pranešė apie gerokai padidėjusį įvežtinių dengės karštligės atvejų skaičių.
2023 m. ES/EEE šalys pranešė apie 713 vietinius užsikrėtimus Vakarų Nilo virusu. Tai yra daugiau nei 400 atvejų mažiau, lyginant su 2022 m., tačiau specialistams susirūpinimą kelia platesnė infekcijos paplitimo geogragija.
Azijos tigrinis uodas (Aedes albopictus), pernešantis dengės karštligę, čikungunijos ir Zikos virusus Europoje plinta į šiaurę, rytus ir vakarus.
Manoma, kad klimato kaita turės didelės įtakos uodų platinamų ligų cirkuliacijai Europoje, dėl aplinkos sąlygų, palankių uodų populiacijoms įsikurti ir augti.
Stipresnė priežiūra ir ankstyva su kelionėmis susijusių ir vietinių uodų platinamų ligų atvejų diagnostika turi didžiulę svarbą, norint laiku pritaikyti kontrolės priemonės, nurodė ECDC.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.