– Kokia tai yra liga – 2 tipo cukrinis diabetas? Kada žmogus gali išgirsti šią gąsdinančią diagnozę?
– 2 tipo cukrinis diabetas, visuomenėje dar vadinamas cukralige, yra lėtinė liga, kuomet pasireiškia angliavandenių apykaitos sutrikimas, lemiantis gliukozės kiekio kraujyje didėjimą – hiperglikemiją.
2 tipo cukriniu diabetu neretai suserga antsvorio turintys, sėslų gyvenimo būdą propaguojantys žmonės, kurių mityba yra nereguliari ir nesubalansuota, t.y. joje yra per daug gyvulinės kilmės produktų, gausu riebalų, taip pat pridėtinio cukraus, perdirbtų grūdų, itin mažai daržovių. Bloga mityba sukelia gliukozės kiekio kraujyje šuolius, kasa priversta išskirti didelį kiekį insulino, dėl ko palaipsniui išsivysto atsparumas insulinui, lemiantis 2 tipo cukrinį diabetą.
Šiuo metu žinoma, jog 2 tipo cukrinį diabetą gali sukelti ir įvairios gretutinės ligos bei lėtinis stresas ir kiti faktoriai. Vis dėlto, pasaulio mokslinė literatūra ne kartą įrodė, kad svarbiausia šios ligos atsiradimo priežastis – šiuolaikinė gyvensena. Kaip ir minėjau, tai – nesubalansuota mityba, stresas, nesaikingas alkoholio ir tabako gaminių vartojimas bei fizinis pasyvumas.
– Kokius simptomus sukelia 2 tipo cukrinis diabetas?
– Pradžioje liga yra „tyli“ – žmogus simptomų nejaučia. Išliekant nuolatinei hiperglikemijai, pasireiškia ankstyvieji ligos požymiai: dažnas šlapinimasis, padidėjęs troškulys, nuolatinis alkis, nuovargis ar mieguistumas, neryškus matymas, odos sausumas ar lėtas žaizdų gijimas, rankų ar pėdų tirpimas, odos niežulys.
Atpažinus ankstyvus 2 tipo diabeto požymius, ligą galima greičiau diagnozuoti ir pradėti gydymą. Tinkamas gydymas, gyvenimo būdo keitimas ir gliukozės kiekio kraujyje kontrolė gali labai pagerinti žmogaus sveikatą ir gyvenimo kokybę bei sumažinti komplikacijų riziką.
– Kaip diagnozuojamas 2 tipo cukrinis diabetas?
– 2 tipo cukrinis diabetas diagnozuojamas atliekant gliukozės tyrimą kraujyje nevalgius arba gliukozės tolerancijos mėginį.
– Ko galime imtis, kad išvengtume šios šiuolaikinio pasaulio sveikatos rykšte vadinamos ligos?
– Siekiant išvengti 2 tipo cukrinio diabeto, geriausia ligos prevencija yra fizinis aktyvumas bei sveika mityba. Esant padidėjusiam kūno svoriui, reikėtų jį sumažinti.
Svarbu būti sąmoningiems ir nuolatos rūpintis savimi – sveikai maitintis, kuo daugiau judėti bei palaikyti gerą kūno svorį.
Cukrinio diabeto rizika yra didesnė žmonėms sergantiems padidėjusio kraujo spaudimo liga, turintiems viršsvorį bei sergantiems nutukimo liga, esant sutrikusiai cholesterolio apykaitai.
– O koks gydymas? Kaip sau padėti?
– Diagnozavus 2 tipo cukrinį diabetą pirmiausiai rekomenduojame keisti mitybos įpročius, didinti fizinį aktyvumą, sumažinti padidėjusį kūno svorį. Rekomenduojame riboti maistą, kuriame gausu angliavandenių ir riebalų. Mitybą reikėtų praturtinti produktais, kuriuose yra daugiau baltymų ir skaidulų. Kūno svorį sumažinus 5–10 proc., gerėja savijauta ir cukrinio diabeto rodikliai. Gliukozės kiekiui kraujyje mažinti skiriami medikamentai, retais atvejais skiriamos ir insulino injekcijos. Iškilus klausimams, nedvejokite ir kreipkitės pagalbos į šeimos gydytoją, endokrinologą, kineziterapeutą, dietologą bei sveikos gyvensenos specialistą.
– Kokios yra negydomo 2 tipo cukrinio diabeto pasekmės?
– Cukrinis diabetas yra klastinga liga. Negydoma ji lemia nuolatinę hiperglikemiją, kuri turi blogą poveikį regai, širdžiai, inkstams, smulkiesiems galūnių nervams bei kraujagyslėms. Pacientą gali ištikti insultas, infarktas, regos pablogėjimas ar net apakimas, o sutrikus kraujotakai galūnėse, gali atsiverti negyjančios ir skausmingos opos.
Norint išvengti šių komplikacijų, labai svarbi gera gliukozės kiekio kraujyje kontrolė. Kuo ilgiau gliukozės kiekis kraujyje yra nekontroliuojamas, tuo didesnė komplikacijų rizika.
– Kokios yra naujausios šios ligos prevencijos ir gydymo tendencijos kitose šalyse? Ar Lietuvoje labai atsiliekame nuo jų?
– Lietuvoje, kaip ir Vakaruose, siekiame formuoti holistinį požiūrį į sveikatą ir cukrinio diabeto ligą – svarbu ne tik fizinė, bet ir psichologinė paciento būklė, todėl endokrinologo konsultacijoje aptariame ne tik medikamentinį diabeto gydymą, bet ir kitus aspektus, padedančius kontroliuoti ligą.
Lietuva neatsilieka nuo pasaulinių cukrinio diabeto rekomendacijų. Džiaugiamės, turėdami galimybę gydyti pacientus moderniausiais medikamentais, kurie padeda ne tik sumažinti gliukozės kiekį kraujyje, bet ir apsaugoti organizmą nuo žalingo hiperglikemijos poveikio širdžiai, kraujagyslėms, inkstams.
Cukrinis diabetas ne veltui vadinamas modernaus pasaulio rykšte. Nors ir turime nemažai šios ligos valdymo galimybių, sergančiųjų skaičiaus sumažinti vis tiek, deja, nepavyksta. Per pastaruosius 5 metus žmonių, sergančių cukriniu diabetu, Lietuvoje kasmet padaugėja vidutiniškai po 4,5 tūkstančio.
Pastebėję ankstyvus galimo 2 tipo cukrinio diabeto požymius, nedvejokite, ir kuo skubiau kreipkitės į gydytoją.