Tyrimas atskleidė svarbų vėžio rizikos veiksnį – ši savybė būdinga daugybei lietuvių

2024 m. gegužės 13 d. 19:28
Lrytas.lt
Vėžys – modernios visuomenės rykštė. Iškalbinga statistika: beveik pusei milijardo pasaulio gyventojų gresia susirgti onkologine liga.
Daugiau nuotraukų (5)
Naujas tyrimas nustatė, kad 40 proc. visų vėžio atvejų yra susiję su nutukimu, o tai dar kartą įrodo, kaip svarbu palaikyti gerą fizinę formą.
Nutukimas susijęs su 32 vėžio rūšimis
Švedijos Lundo universitete atliktas tyrimas apėmė 4,1 mln. žmonių, kurie buvo stebimi apie 40 metų, atidžiai tikrinant jų svorį ir gyvenimo būdą.
Per šį laikotarpį nustatyta daugiau kaip 332 tūkst. vėžio atvejų.
Pastebėta, kad 40 proc. atvejų vėžio išsivystymą galima susieti su antsvoriu.
Apskritai paaiškėjo, kad 32 vėžio rūšys yra susijusios su nutukimu. Pasak autorių, iki šiol tokia sąsaja buvo pastebėta tik su 13 vėžio tipų.
Tyrimas, kuris bus pristatytas Venecijoje vyksiančiame Europos nutukimo kongrese, patvirtina, kad nutukimas gali būti vėžinių susirgimų, įskaitant krūties, žarnyno, gimdos ir inkstų onkologines ligas, priežastis.
Tačiau nauja buvo tai, kad nutukimas gali sukelti 19 kitų vėžių, įskaitant piktybinę melanomą, skrandžio, plonosios žarnos, galvos ir kaklo vėžį.
Daugės vėžio atvejų
Profesorius Jasonas Halfordas, Europos nutukimo tyrimų asociacijos prezidentas teigė, kad šis tyrimas yra stipri, didelės apimties analizė.
„Tyrimas atskleidžia tai, ką daugelis tyrinėjančių vėžio ir nutukimo sąsajas įtarė: nutukimas gali būti daugybės vėžio rūšių rizikos veiksnys“, – sakė profesorius J.Halfordas.
Kaip rodo žurnale „The Lancet“ paskelbti skaičiavimai, daugiau nei milijardas žmonių visame pasaulyje kenčia nuo nutukimo.
Iš jų, remiantis 2022 m. duomenimis, apie 880 mln. yra suaugusieji ir 159 mln. vaikai.
Lietuvių sveikatos rodikliai nedžiugina. 2019 m. duomenimis, 57 proc. gyventojų kūno svoris buvo per didelis, t.y. 38 proc. turėjo antsvorio, o 19 proc. buvo nutukę.
Medikai nerimauja, kad nutukimo rodikliai pranašauja naują vėžio atvejų šuolį.
Paprasčiausias nutukimo nustatymo įrankis – kūno masės indeksas (KMI).
KMI skaičiuojamas svorį (kg) dukart padalinus iš ūgio (m). Kam nepatinka matematika, internete nesunkiai ras skaičiuoklę, kuri pateiks KMI rodmenį.
Jeigu KMI yra virš 25, bet nesiekia 30, laikoma, kad žmogus turi antsvorio. Jeigu KMI didesnis negu 30, tai jau yra nutukimas.
Ar verta skaičiuoti kalorijas?
Kovoje su nutukimu medikai pabrėžia sveikatai palankaus gyvenimo būdo svarbą. Patariama, kad suaugusieji kasdien skirtų laiko fiziniam aktyvumui, įskaitant ištvermės pratimus ir kardio treniruotes.
Taip pat rekomenduojama sumažinti sėdėjimo laiką ir ilgesnį nejudėjimo tarpsnį pertraukti kokia nors veikla.
Idealus paros kalorijų kiekis priklauso nuo amžiaus, medžiagų apykaitos ir fizinio aktyvumo lygio, kitų veiksnių. Paprastai rekomenduojama suvartoti 2000 kilokalorijų per dieną moterims ir 2500 kilokalorijų vyrams.
Tiesa, medicinos mokslų daktarė, gydytoja dietologė Edita Gavelienė lrytas.lt neseniai paaiškino, kad absoliučiai daugumai žmonių nėra prasmės skaičiuoti kalorijas.
„Kalorijos žinomos seniai ir žmonės ramiai gyveno, jų neskaičiavo ir ypatingų bėdų neturėjo. Kasdienis kalorijų skaičiavimas nėra reikalingas kiekvienam žmogui. Tai yra rodiklis, kurį pasitelkę, specialistai sprendžia apie žmogaus situaciją, jo poreikius, jei reikalinga – gydymą“, – sakė E.Gavelienė.
Pasak jos, geriausia kalorijų suvartojimo indikacija – kūno masės dinamika. Jei kilogramai auga, reiškia, į skrandį patenka per daug kaloringo maisto.
Daugiau gydytojos dietologės įžvalgų rasite čia.
Parengta pagal Express.co.uk inf.
Vėžysonkologinės ligosNutukimas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.