2024 m. kovą moksliniame žurnale „American Journal Of Case Reports“ paskelbta neįprasto atvejo ataskaita.
Joje rašoma, kad po magnetinio rezonanso tyrimų gautose nuotraukose medikai pamatė šiurpų vaizdą: paciento smegenyse knibždėte knibžda kaspinuočio kiaušinėlių. JAV mokslininkai įspėjo, kad šis atvejis gali turėti platesnį poveikį visuomenės sveikatai.
Amerikiečio istorija prasidėjo paprastai – vyras kentė stiprią migreną, jam nepadėjo jokie vaistai. Manoma, kad galvos skausmą sukėlę kaspinuočio kiaušinėliai smegenyse atsirasti galėjo suvalgius prastai iškeptos šoninės.
Vyrui buvo diagnozuota neurocisticerkozė, kurią sukelia taeniozė – kiaulių kaspinuočio lervų cistos, galinčios patekti į tokius audinius kaip raumenys ir smegenys.
Užsikrėtimas nėra siejamas su kelionėmis, tyrėjai pažymėjo, kad pacientas nesilankė „didelės rizikos zonose“.
„Apklausos metu pacientas neigė valgęs žalią maistą, tačiau užsiminė, kad daug metų namie valgė lengvai termiškai apdorotą, neskrudintą šoninę“, – teigiama ataskaitoje.
Tyrėjai teigė manantys, kad infekcija buvo „perduota autoinfekcijos būdu gerai nenusiplovus rankų, kai pacientas jau buvo užsikrėtęs taenija dėl savo mitybos įpročių“.
Vyrą kamavusi migrena palengvėjo, kai jam buvo paskirti vaistai, kurie naikina parazitus ir mažina uždegimą.
Didžiausias pavojus užsikrėsti tokiomis infekcijomis kyla neplaunant rankų arba vartojant užkrėstą maistą ar vandenį.
„Istoriškai labai neįprasta Jungtinėse Amerikos Valstijose susidurti su užsikrėsta kiauliena, todėl šis atvejis gali turėti reikšmės visuomenės sveikatos priežiūrai“, – tvirtino atvejo ataskaitos autoriai.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro interneto svetainėje teigiama: „Tai nedažna, bet cisticerkoze gali susirgti žmonės, kurie niekada nebuvo išvykę už JAV ribų.
„Pavyzdžiui, kaspinuočiu užsikrėtęs asmuo, kuris neplauna rankų, ruošdamas maistą kitiems, gali netyčia užteršti jį kaspinuočio kiaušinėliais.“
Parengta pagal „Sky news“ inf.