Žmogaus organizmą gali paveikti daugiau kaip 200 vėžio rūšių. Tačiau kai kurie iš jų yra daug dažnesni ir pavojingesni. Storosios žarnos vėžys – iš tų ligų, kurios susargdina vis daugiau žmonių.
Jungtinėje Karalystėje nuo storosios žarnos vėžio kasmet miršta beveik 17 000 žmonių.
Gydytoja onkologė Ursina Teitelbaum išskyrė du įpročius, kurie ypač svarbūs, jei norite sumažinti riziką susirgti storosios žarnos vėžiu:
– Neignoruokite naujų, neįprastų simptomų, net jei esate jaunas;
– Būkite fiziškai aktyvus ir sveikai maitinkitės.
1. Neignoruokite šių simptomų
U.Teitelbaum pastebėjo, kad jauni žmonės retai susimąsto, kad neįprastų sveikatos negalavimų priežastis gali būti vėžys. Tai pavojinga, nes ir gydytojai gali galvoti panašiai ir nepastebėti onkologinės ligos.
Kurį laiką nekreipiant dėmesio į simptomus, vėžys gali būti diagnozuotas pavėluotai, o tai reiškia sunkesnį gydymą ir mažesnę tikimybę išgyventi.
„Atkreipkite dėmesį į bet kokius su tuštinimusi susijusius pokyčius“, – akcentavo U.Teitelbaum.
„Jei anksčiau į tualetą eidavote tarsi pagal grafiką, bet dabar dažnai patiriate vidurių užkietėjimą arba pastebėjote kraujo išmatose ir jaučiate pilvo skausmus, verta pasitarti su gydytoju“, – pabrėžė onkologė.
Ji pridūrė, kad su gydytoju reikėtų pasikalbėti ir tuomet, jei kamuoja nepaaiškinamas viduriavimas, nuovargis ar staiga atsirado mažakraujystė.
Jei manote, kad šeimos gydytojas į jūsų nusiskundimus nežiūri rimtai, turėtumėte paprašyti antros nuomonės.
Kiti galimi storosios žarnos vėžio simptomai: kraujavimas iš tiesiosios žarnos, išangės ar tiesiosios žarnos skausmas ir be priežasties krentantis svoris.
2. Būkite fiziškai aktyvus ir sveikai maitinkitės
Storosios žarnos vėžys siejamas su netinkamu gyvenimo būdu, pavyzdžiui, rūkymu, alkoholio vartojimu ir fiziniu neaktyvumu.
Taip pat svarbus veiksnys yra mityba. Raudona mėsa ir perdirbtas maistas yra susiję su didesne storosios žarnos vėžio rizika.
„Nėra tobulo storosios žarnos vėžio prognozės rodiklio, tačiau apskritai sveikas gyvenimo būdas gali padėti jo išvengti“, – sakė U.Teitelbaum.
Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba nurodo, kad storosios žarnos vėžį gali sukelti genetiniai pokyčiai, gyvenimo būdas ir aplinkos veiksniai.
Didesnė tikimybė susirgti storosios žarnos vėžiu gresia, jei:
– esate vyresnis nei 50 metų;
– rūkote;
– turite antsvorio;
– žarnyno vėžiu sirgo artimas giminaitis;
– sergate uždegimine žarnyno liga, pavyzdžiai: Krono liga ir opinis kolitas
– žarnyne yra mažų išaugų, vadinamų žarnyno polipais
– sergate Linčo sindromu arba šeimynine adenomatozine polipoze.
Parengta pagal Express.co.uk inf.