Ką daryti patyrus čiurnos traumą

2024 m. kovo 1 d. 09:00
Čiurnos traumos dažnai laikomos sportininkų traumomis, tačiau nebūtina būti sportininku, jog susižalotum čiurnos sąnarį. Čiurna yra lankstus, daugiakryptis bei siauras sąnarys, kuriam tenka išlaikyti visą kūno svorį judant ar keičiant kryptį nelygiais paviršiais.
Daugiau nuotraukų (1)
Čiurnos sąnario sužalojimai gali būti labai įvairūs – nuo nedidelių atraminių raiščių patempimų iki rimtų lūžių, kuriems gali prireikti chirurgo intervencijos. Čiurnos sąnario patempimas dažniausiai patiriama trauma sportuojant, ypatingai paplitę tarp asmenų, kurie žaidžia krepšinį, futbolą ar baleto šokėjų. Jeigu patirta trauma nėra tinkamai gydoma, skiriama netinkama reabilitacija, toks sužalojimas gali sukelti lėtinių problemų. Kasdienis dalykas, kaip vaikščiojimas nebūtinai nelygiu paviršiumi, gali sukelti skausmingą bei sekinančią traumą.
Čiurnos sąnarys susideda iš kaulų, raiščių bei sausgyslių, kurie užtikrina sąnario atliekamas funkcijas. Pavyzdžiui, sąnaryje esantys raiščiai jungia čiurnos kaulus ir taip sukuria tvirtą pagrindą jėgų perdavimui atliekant įvairiausią veiklą. Kiekvienas komponentas, kuris sudaro čiurną, atlieka svarbų vaidmenį eisenoje, kadangi sąnarys remiasi kauliniais bei minkštaisiais audiniais, kad išlaikytų stabilumą. Simptomai, kurie gali indikuoti apie čiurnos sąnario traumą yra: skausmas, patinimas, gali atsirasti mėlynės bei gali būti sunku vaikščioti ar stovėti ant pažeistos kojos.
Čiurnos sąnario pažeidimai gali būti skirtingų pobūdžių, tačiau dažniausiai vyraujantys yra: čiurnos raiščių patempimas ar plyšimas, čiurnos kaulų lūžiai bei sausgyslių uždegimai ar plyšimai. Šios patirtos traumos gali neigiamai paveikti asmens gebėjimą dalyvauti fizinėje veikloje bei sukelti ilgalaikes komplikacijas. Dažnu atveju traumos įvyksta netikėtai, tačiau dalis žmonių gali turėti didesnę tikimybę patirti traumą, dėl vyraujančių rizikos veiksnių. Pavyzdžiui, asmenys, kurie turi normalų kūno masės indeksą, turi mažesnę riziką patirti traumą. Taip pat, vienas iš pagrindinių rizikos veiksnių yra anksčiau patirta trauma čiurnos sąnario srityje.
Pacientams, kurie patyrė čiurnos patempimą, nepatariama šildyti pažeistos vietos sveikimo metu. Manoma, kad tai gali padidinti patinimą. Įvykus traumai svarbiausia yra greitas pagalbos suteikimas ir individualus gydymo būdo parinkimas. Ūmioje traumos fazėje svarbiausia sumažinti skausmą, apsaugoti nuo tolimesnių pažeidimų, o vėliau skiriamas dėmesys judėjimo atgavimui be skausmo. Jeigu reabilitacijos etapai nepadeda ir trauma kartojasi, pacientui gali būti pasiūlytas chirurginis gydymas.
Patirtos traumos gydymas gali varijuoti priklausomai nuo to, kokia trauma buvo patirta. Jeigu buvo patirtas čiurnos patempimas, pirmąsias 72 valandas rekomenduojama pailsinti sužalotą kulkšnį, o vėliau palaipsniui atnaujinti veiklą. Jeigu reikalinga, gali būti naudojami ramentai. Pažeista koja gali būti imobilizuojama, o tai gali pagerinti greitesnį grįžimą į sportą ar nuolatinį gyvenimo ritmą.
Nuo patirtos čiurnos traumos neatsiejamas ir skausmas. Skausmui mažinti skiriami nesteroidiniai vaistiniai preparatai nuo uždegimo, pavyzdžiui, vaistai, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos deksketoprofeno. Deksketoprofenas pasižymi greita veikimo pradžia. Geriamąjį deksketoprofeno tirpalą labai patogu visada turėti su savimi. Jeigu jaučiamas skausmas, tirpalą galima gerti tiesiai iš paketėlio.
Dėl bet kokio vaistinio preparato vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.