Po avarijos Inga beveik neturėjo šansų išgyventi – dabar vaikšto, kalba ir dovanoja medikams gėles

2024 m. sausio 12 d. 18:05
Respublikinės Panevėžio ligoninės inf.
Penktadienio rytą Respublikinėje Panevėžio ligoninėje įvyko spaudos konferencija, kurios metu ligoninės direktorius ir medikai papasakojo apie gyvybės išgelbėjimą moters, patekusios į Panevėžio ligoninės medikų rankas po eismo įvykio. Spaudos konferencijoje dalyvavo ir pati pacientė, kuri neslėpė džiaugsmo ir dėkingumo Panevėžio ligoninės gydytojams už išgelbėtą gyvybę.
Daugiau nuotraukų (6)
Praėjusių metų rugsėjo 11-osios popietę po eismo įvykio į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo atvežta 47 metų pacientė Inga, kuri išgyventi beveik neturėjo galimybės.
„Stebuklų nebūna, bet jie padaromi. Džiaugiamės šiandien matydami besišypsančią Ingą, kuriai buvo atlikta unikali operacija ir išgelbėta gyvybė. Eismo įvykio metu pacientė patyrė du sudėtingus sužalojimus: aortos ir žarnų kraujagyslių. Tai du mirtini pažeidimai.
Aortos trauminis plyšimas priskiriamas pačiai aukščiausiajai sudėtingumo kategorijai. Statistika negailestinga, esant tokiems sužalojimams ir išsiliejus gausiam kraujo kiekiui pacientai išgyventi beveik neturi galimybės. Tai neeilinis atvejis, bet esu sužavėtas bendru kolegų darbu, kurie gelbėdami pacientę kovojo su laiku, bet jų komandos dirbo kaip šveicariškas laikrodis.
Pacientę gelbėjo virš 30 žmonių komanda, pradedant greitąja pagalba, kuri veikė labai operatyviai, nes nuo jų veiksmų labai dažnai priklauso tolimesni veiksmai. Buvo atidaryti visi „žalieji koridoriai“ ir chirurgų komanda kartu su reanimatologais pasiruošę laukė atvykstant pacientės. Gydytojai išnaudodami visas ligoninės turimas galimybes atliko viso kūno kompiuterinę tomografiją, kurios metu nustatė du labai sudėtingus sužalojimus.
Pirmieji darbą pradėjo chirurgai, kol pastarieji stabdė kraujavimą ir tvarkė plyšusias žarnas, gydytojas radiologas Andrius Pranculis ruošėsi kitai operacijai – plyšusios aortos likvidavimui, kuriam buvo reikalingas specialus stentas. Būtent tokio dydžio koks buvo reikalingas pacientei, mūsų ligoninė neturėjo, todėl kol vyko operacija stentas sėkmingai buvo atvežtas iš Rygos ir laiku įdėtas pacientei.
Džiaugiuosi, kad bendradarbiaujant su kitais Europos Sąjungos šalių medikais Panevėžio ligoninė turi puikias gydymo galimybes ir profesionalius specialistus, kurie gali atlikti unikalias operacijas. Ši sėkmės istorija, tai įrodymas, kad Panevėžio ligoninė yra pasiruošusi sudėtingiausiems gydymo atvejams“, – kalbėjo Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas.
Apie reanimatologų atliktą darbą pasakojo Intensyvios terapijos skyriaus vedėjas Arūnas Valikonis.
„Nuo pat pirmų minučių pacientei atvykus į skyrių ją pasitiko specialistų komanda, tame tarpe ir reanimatologas. Pacientų, patyrusių politraumas, yra sudėtingas, nes reikia kuo skubiau nustatyti visus sužalojimus ir susijusias rizikas, nes brangi yra kiekviena minutė ir svarbu pasirinkti gydymo taktiką. Situacija buvo labai sudėtinga, nes patirti ir kiti sunkūs sužalojimai. Pacientės būklė buvo labai sunki, bet visos komandos pastangų dėka – stabilizuota“, – sakė skyriaus vedėjas A. Valikonis.
Chirurgijos skyriaus vedėjas Irmantas Grubinskas, kuris yra politraumos klasterio vadovas ir vienas labiausiai patyrusių ekstremalių situacijų chirurgų Lietuvoje, dalyvavęs misijose karščiausiuose pasaulio taškuose taip pat pasidalino įžvalgomis apie šią sėkmės istoriją.
„Pritariu kolegoms, kad esant tokiam neeiliniui atvejui labai svarbi yra visa sistema, nes pirmiausia, kad pacientas kuo skubiau patektų į gydymo įstaigą, būtų diagnozuoti sužalojimai ir netrukus būtų pradėtas gydymas. Džiugu, kad Panevėžio ligoninė yra vienas iš traumų centrų Lietuvoje. Būtent tokie sužalojimai kaip mūsų pacientės dažnai yra mirtini.
Šis atvejis yra unikalus, nes dirbo virš 30 medikų, bendrų pastangų dėka pacientę pavyko išgelbėti. Labai operatyviai buvo priimti galimi gydymo sprendimai, suteikiantys pacientui galybę išgyventi. Tokiais atvejais labai svarbi komunikacija pačioje ligoninėje, kas tuo metu ir buvo. Šiuo konkrečiu atveju komunikacija buvo ir tarptautiniu mastu, nes reikalingas pacientei stentas buvo operatyviai pristatytas iš kaimyninės Latvijos.
Džiugu, kad Panevėžio ligoninėje yra šiuolaikinė, moderni medicininė įranga bei visos kitos galimybės, profesionalios medikų komandos, kurių pastangomis sėkmingai gelbėjamos žmonių gyvybės“, – sakė gydytojas chirurgas I. Grubinskas.
Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas gydytojas radiologas Andrius Pranculis antrino kolegoms, kad esant tokiam išskirtiniam atvejui itin mažas procentas žmonių išgyvena ir labai svarbus yra visos komandos bendras darbas.
„Buvo atliktos itin sudėtingos operacijos, reikalaujančio komandinio susitelkimo, tikslumo, kruopštumo. Variantų ir sprendimų gali būti šimtai, tačiau kai situacija yra kritinė, reikia operatyvių sprendimų, kurie ir buvo padaryti“, – sakė gydytojas A. Pranculis.
Konferencijoje dalyvavusi pacientė Inga už išgelbėtą gyvybę dėkojo visiems jai padėjusiems medikams už jų profesionaliai atliktą komandinį darbą, o gydytojui A. Pranculiui įteikė gėlių puokštę. Pasak Ingos, nuo šiol, ji švęs savo antrą gimtadienį, kurį jai padovanojo Respublikinės Panevėžio ligoninės gydytojų komanda.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.