Lėtinė dilgėlinė, tai dilgėlinė, kuri trunka ilgiau nei šešias savaites ir dažnai atsinaujina. Dažnai jos priežastis nėra aiški. Jei dilgėlinė trunka ilgiau nei mėnesį arba laikui bėgant kartojasi, reikėtų kreiptis į alergologą išsamiam būklės įvertinimui.
Dilgėlinė gali pasireikšti šiais simptomais:
- Bėrimai (pūkšlės), kurie gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje.
- Bėrimai gali būti raudoni, violetiniai arba odos spalvos, priklausomai nuo jūsų odos spalvos.
- Jie skiriasi dydžiu, keičia formą ir nuolat atsiranda ar išnyksta.
- Niežulys.
- Skausmingas patinimas aplink akis, skruostus ar lūpas (angioedema).
- Paūmėjimai, kuriuos sukelia karštis, mankšta ar stresas.
Kasymasis, alkoholiniai gėrimai, fizinė veikla ir emocinis stresas gali sustiprinti niežulį.
Daugumai dilgėlinės bėrimų gydymo nereikia. Simptomai paprastai būna lengvi ir dažnai pagerėja per kelias dienas. Esant poreikiui, vaistininkas gali patarti dėl antihistamininių vaistų. Šiuo metu duomenys rodo, kad antros kartos antihistaminai yra pirmo pasirinkimo vaistai, skirti alergijos sukeltų simptomų malšinimui. Jie taip pat neturi slopinančio poveikio centrinei nervų sistemai ir neturi šalutinio poveikio širdžiai. Vienas iš tokių vaistų yra bilastinas, vaistinėse parduodamas Opexa pavadinimu. Opexa tabletės vartojamos šienligės (kuriai būdingi simptomai yra čiaudulys, niežulys, sloga, užgulta nosis, paraudusios ir ašarojančios akys) ir kitų alerginio rinito formų simptomų slopinimui. Jis taip pat gali būti vartojamas niežtinčių odos išbėrimų (pūkšlių arba dilgėlinės) gydymui. Rekomenduojama dozė suaugusiesiems, įskaitant senyvus žmones ir 12 metų bei vyresnius paauglius yra 1 tabletė (20 mg) per dieną. Tabletė vartojama per burną. Vaistą visada reikėtų vartoti kaip nurodytą informaciniame lapelyje arba kaip paskyrė gydytojas. Svarbu atsiminti, kad prieš bet kokio vaistinio preparato vartojimą derėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Dilgėlinės rizikos veiksniai gali būti:
- Šaltis – šaltas vanduo ar stiprus vėjas.
- Emocinis stresas.
- Tam tikri maisto produktai, pavydzdžiui, riešutai.
- Infekcijos.
- Alkoholis ir kofeinas.
- Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) arba antibiotikai.
- Alerginė reakcija į lateksą.
- Odos įbrėžimas ar spaudimas, pvz., šiurkštaus audinio ar aptempti drabužiai.
- Autoimuninės ligos.
- Reakcija į aplinkos veiksnius, tokius kaip žiedadulkės, dulkių erkutės ar cheminės medžiagos
- Vabzdžių įgėlimai.
- Karštis – įskaitant fizinį krūvį ar aštrų maistą.
Tam tikros sveikatos būklės taip pat gali sukelti dilgėlinę. Pavyzdžiui, virusinės infekcijos, tokios kaip gripas, peršalimas, ar hepatitas B, bakterinės infekcijos, pvz., kai kurios šlapimo takų infekcijos, žarnyno parazitai, tokie kaip Giardia lamblia, autoimuninė hipotirozė, autoimuninės ligos, tokios kaip reumatoidinis artritas, sisteminė raudonoji vilkligė, Sjögreno liga, celiakija, 1 tipo diabetas ar bet kokia kita būklė, sukelianti kraujagyslių uždegimą.