Antai Jungtinėje Karalystėje (JK) pastebėta, kad dėl odontologų trūkumo padaugėjo atvejų, kai burnos vėžys nustatomas pavėluotai.
BBC apklausė JK Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) odontologus. Paaiškėjo, kad 90 proc. jų nepriima naujų suaugusiųjų pacientų. Jau turimų – per akis.
Kasmet JK burnos vėžys diagnozuojamas maždaug 9 tūkst. žmonių, o dėl šios ligos miršta šiek tiek daugiau nei 3 tūkst. gyventojų.
Burnos vėžį svarbu pastebėti anksti, nes tuomet jis gydomas daug lengviau. Jei nepavyksta užsiregistruoti pas odontologą, pravartu pasitikrinti patiems, ar nėra ankstyvųjų burnos vėžio požymių.
Į ką atkreipti dėmesį
Pagrindiniai burnos vėžio simptomai:
– opa arba žaizdelė burnoje, kuri neužgyja per tris savaites;
– gumbas ar patinimas bet kurioje burnos, žandikaulio ar kaklo vietoje, kuris išlieka ilgiau nei tris savaites;
– naujai atsiradusios raudonos ar baltos dėmės burnoje;
– liežuvio ar kitos burnos srities (pvz. lūpų) tirpimas;
– be aiškios priežasties klibėti pradėjęs dantis;
– lėtinis gerklės skausmas arba perštėjimas, kuris tęsiasi ilgiau nei šešias savaites.
Jei pastebėjote bet kurį šių požymių, svarbu kuo skubiau kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Puikūs gydymo rezultatai
Pastaraisiais metais išsiplėtė burnos vėžio gydymo būdų spektras, pritaikyti nauji metodai, įskaitant robotinę chirurgiją ir imunoterapiją. Geresnis ligos supratimas padėjo medikams individualizuoti gydymo metodus ir pagerinti paciento patirtį.
Klinikiniai tyrimai pagilino medicinos mokslo žinias ir gydytojai geba tiksliau parinkti gydymą. Didelė dalis pacientų sėkmingai pasveiksta.
Tačiau tuomet, kai pastebima jau pažengusi vėžio stadija, reikia sudėtingesnio gydymo, didėja tikimybė, kad jis turės įtakos kalbai, rijimui ir pečių judesiams. Tai gali neigiamai paveikti socialinį gyvenimą – gebėjimą bendrauti, užsiimti veiklomis, kurios buvo įprastos iki ligos.
Kaip išvengti ligos
Riziką susirgti burnos vėžiu didina gyvenimo būdo pasirinkimai. Rūkymas, alkoholio vartojimas ir sveikatai nepalanki mityba prisideda prie burnos vėžio išsivystymo.
Kartais burnos vėžys gali būti susijęs su žmogaus papilomos virusu (ŽPV), kuriuo užsikrečiama oralinio sekso metu. Žmonės, kurie vartoja imuninę sistemą slopinančius vaistus, pavyzdžiui, organų transplantacijos recipientai, gali susidurti su didesne ligos rizika.
Atminkite: burnos vėžiu susirgtų beveik dvigubai mažiau žmonių, jei būtų laikomasi sveiko gyvenimo būdo rekomendacijų.
Pagal „Science Alert“ inf.