Gerybinė prostatos hiperplazija
Gerybinė prostatos hiperplazija – šio prostatos padidėjimo pavyksta išvengti tik retam vyrui, pasakoja vaistininkė Jovita Aleknienė. Anot jos, ši gerybinė prostatos hiperplazija nėra vėžinės ligos pasekmė.
„Pagrindiniai gerybinės prostatos hiperplazijos požymiai yra padažnėjęs ir pasunkėjęs šlapinimasis, staigus poreikis šlapintis ir kartkartėmis bėdos, norint sulaikyti šlapimą bei susilpnėjusi jo srovė.
Šie simptomai ne visada būna stiprūs, tačiau vis tiek vertėtų kreiptis į šeimos gydytoją. Kartais jis pradžioje gali rekomenduoti ne imtis gydymo, o tik vengti alkoholinių gėrimų ir kofeino, negerti skysčių vėlai vakarais, į mitybos racioną įtraukti daugiau vaisių ir skaidulinių maisto produktų“, – pasakoja J. Aleknienė.
Vaistininkė priduria, kad jeigu laikantis šių patarimų simptomai tik dar labiau ūmėja, tuomet būna skiriamas medikamentinis gydymas. Dažniausiu atveju jis greitai nuima skausmus ir išsprendžia pačią sveikatos problemą. Tik labai retais atvejais liga gali komplikuotis, tuomet prireikia ir specialaus chirurginio gydymo.
Prostatitas
Prostatitas – tai ūminis prostatos liaukos uždegimas, itin dažnai pasitaikantis vyrams. Vaistininkė pasakoja, kad laiku pastebėjus ir atsakingai įvertinus prostatito simptomus, jį galima nesudėtingai išgydyti.
„Pasireiškęs prostatitas neretu atveju primena gerybinės prostatos hiperplaziją. Atsiranda dažnesnis poreikis šlapintis, o šlapinimosi metu kamuoja skausmas, susilpnėja šlapimo srovė. Todėl konkrečiai prostatitą galima atskirti iš šių simptomų – skausmų dubens srityje, kirkšnyse, apatinėje nugaros dalyje ar netgi sėklidėse. Kadangi tai uždegimas, šalia gali pasireikšti karščiavimas ir šaltkrėtis“, – pasakoja J. Aleknienė.
Dažniausiu atveju prostatitas yra sukeliamas bakterijų, pasakoja vaistininkė. Todėl jis nesudėtingai pagydomas antibiotikais. Tik svarbu žinoti, kad pilnas gydymas yra ilgesnis nei įprasta – gali trukti nuo 4 iki 12 savaičių.
Pajutus diskomfortą – nedelskite
Gerybinė prostatos hiperplazija ar prostatitas – abiejų ligų simptomai išties labai panašūs į prostatos vėžį, todėl vaistininkė pataria, pajutus bet kokį įtarimą keliantį diskomfortą ar skausmą kreiptis į šeimos gydytoją.
„Pajutus net menkiausią diskomfortą, labai svarbu jo neignoruoti. Nepamirškite, atliekamas kraujo tyrimai nebūtinai parodys nelaukiamiausią prostatos vėžio diagnozę – jie taip pat gali nustatyti kitas ligas, kurias galėsite greitai išgydyti vaistų ar kito paprasto gydymo pagalba.
Lygiai taip pat neuždelstas tyrimas gali jums padėti aptikti prostatos vėžį dar ankstyvoje stadijoje ir taip padidinti sėkmingo gydymo tikimybę. Tad bet kuriuo atveju greitas reagavimas į pasireiškusius simptomus gali padėti greičiau pasveikti nuo nemalonių prostatos ligų“, – pataria J. Aleknienė.