Gydytojas inkstų akmenis naikina be skausmo: jie iš organizmo patys pasišalina

2023 m. liepos 1 d. 08:11
Specialistai pastebi – vasarą diagnozuojama daugiau inkstų akmenligės priepuolių nei įprastai. Klastinga liga užklupti gali atsitiktinai, todėl gyventojai raginami dažniau tikrintis sveikatą.
Daugiau nuotraukų (34)
Vis dėlto, aptikus akmenis – gyventojams siūloma litotripsija, moderni procedūra, kurios metu inkstuose ir šlapimo takuose esantys akmenys pašalinami neskausmingai. Po procedūros pacientai jau tą pačią dieną gali būti paleidžiami iš ligoninės.
39-erių Leonidas apie tai, kad inkstuose yra akmuo sužinojo atsitiktinai – prieš pusantrų metų atėjęs pasitikrinti pas urologą išgirdo, kad echoskopijos metu aptiktas centimetro skersmens akmuo. Simptomai esą buvo nežymūs.
„Nesijautė kažkas ypatingo, tik nuo staigių judesių kažkaip suskausdavo, durdavo“, – prisiminė vyras.
Šią savaitę vyrui trečiąsyk atlikta litotripsija. Procedūros metu, ultragarso bangos nukreipiamos į inkstų akmenį ir jį suskaldo. Tam nereikia narkozės, nenaudojami skalpeliai. Procedūra neskausminga ir trunka 40 minučių.
„Pacientas gali sau ramiai gulėti, o dėl jo komforto suleidžiame nedidelį kiekį pakankamai silpnų vaistų nuo skausmo. Tiesą pasakius, 50–70 proc. akmenų galime suskaldyti be didesnių ir skausmingesnių intervencijų“, – patikino Vilniaus miesto klinikinės ligoninės (VMKL) gydytojas urologas Marius Anglickis.
Procedūra nekainuoja – ją finansuoja valstybė. VMKL yra viena pirmųjų ligoninių Lietuvoje, kurios pradėjo taikyti tokį akmenligės gydymo būdą.
„Turime nuostabų personalą ir tokių procedūrų atliekame apie tūkstantį ir daugiau per metus“, – džiaugėsi VMKL direktorė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.
Skausmas užklumpa lėktuve
Gydytojai primena – svarbu tikrintis sveikatą tam, kad inkstų akmenys būtų nustatomi laiku.
„Su vyresniąja karta vis dar yra problemų, nes kažkodėl jiems gėda kreiptis pas gydytoją, pasirodyti, kad jie yra silpni, kažkuo serga ir turi kažkokių problemų“, – pastebėjo M.Anglickis.
„Didžioji dalis inkstų akmenų yra diagnozuojama atsitiktinai, atliekant echoskopiją, profilaktinės patikros metu. Neretai būna, kad priepuolis ištinka vairuojant sunkiasvorį sunkvežimį, skrydžio metu ir tuomet būna, kad tenka nutupdyti lėktuvą, nes tie skausmai būna be galo stiprūs“, – pasakojo M.Anglickis.
Norint sumažinti akmenų susidarymo ir jų augimo riziką specialistas pataria vartoti mažiau druskos, valgyti daugiau citrusų, gerti daug vandens.
„Inkstuose filtruojasi šlapimas ir kada tu negeri daug vandens šlapimas yra koncentruotas ir jis iškrenta į nuosėdas, bet jeigu tu geri vandens pakankamai, tos druskos išsiplauna ir akmenligės atsiradimo rizika sumažėja“, – paaiškino M.Anglickis.
Inkstų akmenligė tris kartus dažniau diagnozuojama vyrams. Iš viso Lietuvoje šia liga serga bemaž 5 proc. gyventojų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.