Pusvalandis tualete gali tapti itin nemalonios ligos priežastimi: priminė, kaip sau padėti

2023 m. gegužės 21 d. 09:00
Užkietėję viduriai, netinkama mityba, kuomet valgoma daug aštraus, bet per mažai skaidulinio maisto, alkoholio vartojimas, nutukimas – šios priežastys turi įtakos ligai, kurią žmonės linkę ignoruoti, tačiau kuri turi nemenkos įtakos gyvenimo kokybei.
Daugiau nuotraukų (1)
Priežasčių – ne viena
Beje, viena gyvenimo būdo liga vadinamo hemorojaus atsiradimo priežasčių – netinkamas žmogaus elgesys tualete. Ilgesnis nei trys minutės sėdėjimas tualete – vienas pagrindinių rizikos veiksnių hemorojui atsirasti, mat stanginimasis tuštinimosi metu ir ilgas sėdėjimas susilenkus ypač veikia išangės audinius.
Kad kamuoja hemorojus, suprasti nesunku: pacientai skundžiasi išangės srityje atsiradusiu deginimo ar niežėjimo pojūčiu, skausmu. Gali užčiuopti ir atsiradusį guzelį. Visgi daugelį į gydytojų kabinetus atveda pastebėtas kraujavimas.
Hemorojui gydyti medikai įprastai rekomenduoja naudoti žvakutes, tepalus ar tabletes, tačiau kartais, uždelsus, prireikia operacijos.
Teigiama, kad Vakarų šalyse hemorojumi serga 4–7 procentai gyventojų, ypač dirbantys sėdimą darbą, mažiau judantys, kilnojantys sunkius svorius. Bene dažniausiai liga pasireiškia 45–65 metų amžiaus žmonėms.
Gydytojai diagnozuoja vidinį arba išorinį hemorojų. Išoriniai hemorojiniai mazgai yra matomi, žmogus jaučia niežėjimą, skausmą, diskomfortą. Vidiniai mazgai yra tiesiosios žarnos viduje ir retai sukelia diskomfortą – dažniausiai jie pasireiškia tik kraujavimu tuštinantis.
Skausmas ir staiga atsiradęs kietas mazgas išangės srityje – ūmaus hemorojaus ar hemorojinio mazgo uždegimo simptomas. Kitas, retesnis, simptomas – padidėjusio hemoroidinio mazgo kritimas iš išangės kanalo.
Pataria nedelsti
Pajutus pirmuosius hemorojaus požymius, svarbu pasikonsultuoti su gydytoju, mat kuo anksčiau liga nustatoma, tuo paprasčiau ją išgydyti. Nesigydant dėl didėjančių mazgų gali dažnėti ir gausėti kraujavimas, atsirasti skausmas, vis labiau erzinti diskomfortas. Ligai progresuojant, bene vienintelė išeitis – chirurginis gydymas.
Norint palengvinti hemorojaus simptomus, patariama valgyti daugiau vaisių, daržovių ir neskaldytų grūdų. Toks maistas padeda sušvelninti išmatas ir padidinti jų tūrį, kas leidžia sumažinti įtampą tuštinantis.
Hemorojui gydyti namuose galima naudoti nereceptinius kremus arba žvakutes. Šios priemonės padeda palengvinti nemalonius simptomus. Dar vienas patarimas – šiltos vonelės su ramunėlių ekstraktu arba kalio permanganatu, kurias patariama atlikti 2–3 kartus per dieną po 15 min.
Medikai primena: net ir turint polinkį sirgti hemorojumi, rūpinantis mityba (daug skaidulų turintis maistas), higiena (vengiant ilgo stanginimosi tuštinantis), fiziniu aktyvumu (vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, plaukimas), galima ligos išvengti.
PROCTO-GLYVENOL 400 mg/40 mg žvakutės, N10 PROCTO-GLYVENOL 50 mg/20 mg/g tiesiosios žarnos kremas, 30 g
Nereceptiniai vaistiniai preparatai.
Veikliosios medžiagos, stiprumas: vienoje žvakutėje yra 400 mg tribenozido ir 40 mg lidokaino. 1 g kremo 50 mg tribenozido ir 20 mg bevandenio lidokaino hidrochlorido (atitinka 21,2 mg lidokaino hidrochlorido).
Indikacijos: lokalus simptominis vidinio ir išorinio hemorojaus gydymas.
Vartojimo būdas: vartoti į tiesiąją žarną. Kremu galima tepti išangės sritį.
Dozavimas: vartoti po 1 žvakutę du kartus per parą arba tepti kremo du kartus per parą, ryte ir vakare tol, kol ūminiai ligos požymiai išnyks, paprastai 7 10 dienų. Po to dozę galima sumažinti ir vartoti vieną kartą per parą ne ilgiau kaip 3 savaites, jei reikia. Kontraindikacijos: padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei PROCTO-GLYVENOL medžiagai.
Specialūs įspėjimai: atsargiai vartoti pacientams, sergantiems sunkiu kepenų veiklos sutrikimu. Saugotis, kad nepatektų į akis. Negalima nuryti. PROCTO-GLYVENOL nerekomenduojama vartoti vaikams. PROCTO-GLYVENOL tiesiosios žarnos kremo sudėtyje yra cetilo alkoholio, kuris gali sukelti lokalių odos reakcijų (pvz. kontaktinį dermatitą), metilo parahidroksibenzoato ir propilo parahidroksibenzoato, kurie gali sukelti alerginių reakcijų, kurios gali būti uždelstos.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.
Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt.
Reklamos teksto parengimo data – 2023 / 03. RE_LT_PG_2023_195

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.