Skausmingų mėnesinių priežastys gali būti įvairios, tačiau daugiausia dėmesio dabar skiriama uždegimo faktorių, prostaglandinų, vaidmeniui. Prieš mėnesines jie sukelia gimdos spazmus, kurie padeda atsisluoksniuoti ir pasišalinti gimdos gleivinei. Žinoma, skausmingumas susijęs ir su psichologine būkle, įtampa darbe, naudojamomis kontracepcijos priemonėmis ar vaistais.
Su skausmingomis mėnesinėmis siejama nemažai rizikos veiksnių:
– Rūkymas,
– Badavimas, dietos,
– Amžius,
– Depresija, nerimo epizodai,
– Pasyvus gyvenimo būdas,
– Gausesnės ir ilgiau trunkančios mėnesinės,
– Anatomija (gimdos kaklelio ilgis, gimdos forma ir padėtis).
Skausmingumu menstrucijų metu labiau skundžiasi ir moterys, kurios nebuvo nėščios ir gimdžiusios.
Dismenorėja skiriama į pirminę ir antrinę:
– Pirminė pasireiškia menstruacijų metu ar prieš jas, būdingas apatinės pilvo dalies skausmas.
– Antrinė gali pasireikšti bet kuriuo ciklo metu. Būdingas skausmas gimdoje arba aplink esančiuose organuose. Dažniausiai ją sukelia įvairios patologijos ir būklės: endometriozė, miomos, polipai, dubens uždegiminės ligos, kontraceptinės priemonės.
Neretai dismenorėją lydi ne tik skausmingumas, tačiau ir nuotaikos svyravimas, pykinimas, vėmimas, pilvo pūtimas, viduriavimas, galvos skausmai, svaigimai. Beveik trečdaliui moterų tokie simptomai bent kartą gyvenime sutrukdo atlikti kasdienius darbus.
Pagrindiniai požymiai, kurie turėtų versti suklusti visas moteris, kai vargina dismenorėja, yra:
– Nemalonaus kvapo, keistos spalvos išskyros iš makšties – tai gali būti infekcija.
– >25 metų amžiuje pirmą kartą pasireiškusios skausmingos mėnesinės.
– Gausus, ilgai trunkantis kraujavimas mėnesinių metu, gali matytis stambesnių krešulių.
– Apčiuopiami dariniai ties pilvo apačia.
– Iš vaikystės žinomi apsigimimai, navikiniai susirgimai tarp artimų giminių.
Tokiu atveju moteriai būtina apsilankyti pas ginekologą kuo greičiau, kad būtų galima atlikti papildomus tyrimus ir rasti patologiją bei ją pradėti gydyti.
Dismenorėjos simptomai būna varginantys, todėl svarbu žinoti, kaip juos palengvinti. Labai padeda:
– Šildantys kompresai ties pilvo apačia,
– Vitaminai,
– Dieta, kurioje daug daržovių,
– Kontraceptinės tabletės (nėra daug tyrimų, tačiau literatūroje teigiama, kad jos sumažina gimdos gleivinės formavimąsi ir taip sumažėja prostaglandinų),
– Pilvo masažas,
– Šiltas dušas,
– Ramunėlių arbata,
– Mankštos,
– Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo. Itin greitu ir efektyviu skausmo malšinimo būdu pasižymi deksketoprofenas. Jis gaminamas labai patogiomis pakuotėmis, kurios užpildytos geriamuoju tirpalu, tad šį vaistą galite pasiimti su savimi ir prireikus išgerti net jei po ranka neturite vandens. Šis vaistas vartojamas iki trijų kartų per dieną. Dėl bet kokio vaisto vartojimo visada reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, atkreipti dėmesį į alergijas bei gretutines ligas. Netinkamai naudojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
Dismenorėja – tai opi problema, kuri vargina daugelį moterų visą gyvenimą. Tai gali būti varginanti arba net pavojinga būklė, todėl visada reikėtų rimtai žvelgti į simptomus, sekti jų eigą. Laiku atlikta diagnostika ir paskirtas gydymas gali ženkliai pagerinti kiekvienos moters būklę, sveikatą ir psichologinę savijautą.