Dažna diabeto komplikacija – inkstų ligos. Dėl padidėjusio gliukozės kiekio kraujyje ilganiui gali būti pažeistos inkstų kraujagyslės, todėl sutrinka gyvybiškai svarbaus organo funkcija, vystosi inkstų nepakankamumas. Komplikacijų riziką sumažinti gali laiku pastebėtas pavojus.
Teigiama, kad tyrimo rezultatai gali padėti sukurti specialų testą, kuris būtų skirtas 1 tipo diabetu sergantiems suaugusiems žmonėms. Testas leistų nustatyti, ar pacientui gresia inkstų liga, dar prieš pasirodant simptomams. Pavojaus signalą gavę gydytojai galėtų pritaikyti ankstyvos stadijos intervencijas.
Daugiau nei 500 milijonų suaugusiųjų serga cukriniu diabetu. Manoma, kad 1 iš 4 suaugusiųjų susirgs inkstų liga. Daugiau nei 80 proc. galutinės stadijos inkstų ligos atvejų sukelia diabetas, kuris taip pat yra hipertenzijos rizikos veiksnys.
Diabetas – tylioji pandemija, ši liga diagnozuojama vis daugiau gyventojų. Prognozuojama, kad iki 2030 m. bendras diabetu sergančių žmonių skaičius išaugs iki 643 mln., o iki 2045 m. – iki 783 mln.
Didžiausiam visų laikų 1 tipo diabeto tyrimui vadovavo Monašo universiteto profesorius Samas El-Osta, o jo rezultatai buvo paskelbti medicinos žurnale „Journal of Clinical Investigation“.
Tyrimo metu analizuoti 1017 diabetu sergančių Skandinavijos ir Azijos gyventojų genai. Pasak profesoriaus S.El-Ostos, tyrimas atskleidė „svarbius įrodymus, kad sumažėjęs DNR metilinimas yra glaudžiai susijęs su padidėjusia diabeto rizika, siejama su inkstų liga“.
„Šie atradimai turės įtakos tam, kaip mes grupuojame diabetu sergančius pacientus pagal jiems kylančios rizikos laipsnį, taip pat padės lengviau prognozuoti ir diagnozuoti ligas“, – pridūrė S.El-Osta.
Šiuo metu klinikinėje praktikoje naudojami tyrimai remiasi inkstų funkcijos ir diabeto sukelto inkstų pažeidimo lygio įvertinimu. Tačiau pirminė žala inkstams nepastebima, nes nesukelia jokių simptomų.
Tyrėjai tikisi, kad įprastinis genų metilinimo tyrimas dėl diabeto komplikacijų netrukus taps standartine gydymo plano dalimi. Panašūs tyrimai šiuo metu taikomi dažnų vėžio formų ankstyvai diagnostikai.
„Kalbant apie technologinę pažangą, epigenetiniai tyrimai bus naujas diabetinės inkstų ligos ankstyvosios diagnostikos ir priežiūros standartas“, – sakė S.El-Osta.
Jis pridūrė, kad tai padės atsisakyti inkstų biopsijų, nes naujas kraujo tyrimas daugeliu požiūriu bus daug patogesnis.
Parengta pagal „Medical Xpress“ inf.