Operacijų sudėtingumas – skiriasi
Nesudėtingos, smulkios operacijos įprastai yra atliekamos su vietine nejautra ir pacientas po jos greitai bei lengvai sugrįžta į įprastą gyvenimo ritmą. Tokios yra odos gerybinių darinių, poodžio gėrybinių auglių bei krūties gėrybinių auglių šalinimo operacijos. Chirurgas Mindaugas Šatkauskas, kuris specializuojasi krūtų chirurgijoje, pažymi, kad „atsigavimo“ laikas priklauso nuo to, kokia operacija pacientui bus atliekama.
„Atliekant nedideles operacijas, pacientai nakvoti stacionare nelieka ir jau po operacijos gali vykti namo. Tačiau jeigu naudojama bendrinė nejautra ar narkozė, tada turi praeiti daugiau laiko“, – pasakoja medikas, dirbantis Šiaulių „Affidea“ dienos chirurgijos centre, kuriame operacijos trunka nuo penkiolikos minučių.
Jis nurodo ir atvejus, kada yra atliekamos operacijos su bendrine nejautra, po kurių pacientas namo išleidžiamas taip pat tą pačią dieną. Tai didesnių ir sudėtingesnių operacijų pavyzdžiai: kirkšnies arba bambos išvaržos operacijos, išsiplėtusių kojų venų operacija, hemorojaus, išangės gėrybinių darinių arba tulžies pūslės šalinimo operacijos.
Prieš operaciją atliekami išsamūs tyrimai
Prieš atliekant operaciją, chirurgas turi įvertinti paciento būklę, nustatyti operacijos apimtį bei kokią nejautrą taikyti. Visa tai sužinoti padeda paciento apžiūra ir atlikti tyrimai. Juos iki operacijos pacientas yra siunčiamas atlikti pas savo šeimos gydytoją.
„Prieš operaciją chirurgas turi žinoti pakankamai nemažai informacijos. Pavyzdžiui, ar paciento hemoglobinas yra geras ir jis neturi mažakraujystės bei ar nėra problemų su krešėjimu. Vyresnio amžiaus pacientams papildomai atliekama kardiograma“, – dažniausiai atliekamus tyrimus vardija M. Šatkauskas.
Remiantis gautais tyrimo rezultatais šeimos gydytojas įvertina paciento būklę ir išrašo elektroninį siuntimą, o esant poreikiui chirurgui pateikia informaciją apie paciento gretutines ligas, jei tokių yra.
Prieš operaciją jam taip pat būtina žinoti, ar pacientas serga cukriniu diabetu, turi širdies ligų bei kokius vaistus vartoja – tam, kad nebūtų sąveikos su tais, kurie bus naudojami atliekant operaciją ar po jos.
Šiaulių dienos chirurgijos centro medikas pabrėžia, kad operacijai ruošiasi ne tik medikai – jai tinkamai pasirengti privalo ir pacientai.
„Numatomą operacijos dieną, pacientas turi atlikti namų darbus – į operaciją jis turi atvykti nevalgęs ir negėręs. Jei operacijos metu bus taikoma bendrinė nejautra (narkozė), bent šešias valandas pacientas turi būti nevalgęs ir bent vieną valandą negėręs skysčių (įskaitant vandenį). Kitu atveju nebus galima taikyti bendrinės nejautros“, – įspėja chirurgas.
Jis taip pat pažymi, jog prieš operaciją ne mažiau svarbu ir morališkas pasirengimas: „Priešoperacinė baimė pacientui – tai normalus ir savaime suprantamas reiškinys. Tokiose situacijose visad įsijungia gydytojas, kuris siekdamas pacientui suteikti vidinę ramybę, ne tik išsamiai nupasakoja operacijos eigą, bet ir atsako į visus jam kylančius klausimus. Susipažinimas su procesu bei pasitikėjimas operaciją atliekančiu chirurgu, baimės jausmą gerokai sumažina arba visai panaikina.“
Priežiūra pooperaciniu laikotarpiu
Po operacijų įprastai nedidelės žaizdos lengvai sugyja ir apžiūra, jei nėra komplikacijų, nėra būtina.
„Jei tai nesudėtinga operacija, po jos žaizda yra sutvarstoma. Nieko daugiau daryti nereikia, tik pasisaugoti, kad ta vieta nesušlaptų, o tvarstį nešioti tiek kiek nurodė operavęs specialistas. Jei reikia žaizdą perrišti, tai galima padaryti pas savo šeimos gydytoją arba bet kurioje gydymo įstaigoje.
Tai ypač patogu tiems asmenims, kurie operacijai atvyksta iš kitų miestų ar rajonų“, – sako medikas ir priduria, kad jei pacientui pakyla temperatūra, pasireiškia šlapiavimas, patinimas arba stiprėjantis skausmas žaizdos srityje, būtina pasirodyti gydytojui.
Tuo tarpu dienos chirurgijos centre atlikus sudėtingesnę operaciją, kuriai buvo reikalinga bendrinė nejautra, anot dienos centro chirurgo, pacientui pooperacinis laikotarpis taip pat neapsunksta.
Šiam yra suteikiama visa detali informacija bei pagal poreikį paskiriamos konsultacijos, kurios gali vykti tiek nuotoliu, tiek gyvų vizitų metu.