Šlapinimosi sutrikimai: ką verta žinoti kiekvienam vyrui?

2022 m. gruodžio 1 d. 16:07
Gerybinė prostatos hiperplazija dažniau aplanko vyresnius nei 50 metų vyrus, tačiau tai nereiškia, kad jauni vyrai turėtų apleisti savo sveikatą. Apie šią lėtinę ir dažniausią vyresnių vyrų ligą turėtų žinoti kiekvienas vyriškosios lyties atstovas. Taigi kas tai per liga, kokie jos simptomai, kodėl geriau nedelsti pajutus net ir silpnus šlapinimosi sutrikimus?
Daugiau nuotraukų (1)
Kas yra gerybinė prostatos hiperplazija?
Gerybinė prostatos hiperplazija arba GPH – tai gerybinės eigos prostatos padidėjimas, dėl kurio atsiranda įvairių šlapinimosi sutrikimų, dar vadinamų apatiniais šlapimo takų simptomais.
Didėjanti prostata vis labiau spaudžia vyriškąją šlaplę, be to, kinta tam tikrų lygiųjų raumenų tonusas, todėl vyrus kamuoja obstrukcinio ir dirginančio pobūdžio šlapinimosi problemos. Šios šlapinimosi problemos neretai vadinamos apatinių šlapimo takų simptomais ir apima tokias problemas kaip: dažną šlapinimąsi, sunkumus šlapinantis, šlapinimosi pradžios vėlavimą, šlapimo srovės susilpnėjimą, diskomfortą šlapinantis, nepilno nusišlapinimo pojūtį ir pan.
Koks pagrindinis gerybinės prostatos hiperplazijos rizikos faktorius?
Žinoma, kad pagrindinis GPH rizikos faktorius yra vyresnis vyro amžius, dėl kurio kinta ir hormonų apykaita. Kuo vyresnis vyras, tuo didesnė GPH išsivystymo rizika. Vis dėlto tai nereiškia, kad septyniasdešimtmetis visuomet jaus labiau varginančius šlapinimosi sutrikimus nei penkiasdešimtmetis. Kai kuriems vyrams šlapinimosi problemų nesukelia net sąlyginai gana stipriai padidėjusi prostata, kitiems gana intensyvius šlapinimosi sutrikimus sukelia ir nedaug padidėjusi prostata. Šlapinimosi sutrikimų intensyvumą nulemia daug faktorių. Kai kuriuos vyras gali koreguoti, o kai kurių – ne. Pavyzdžiui, vyras negali koreguoti savo amžiaus, tačiau gali atsisakyti alkoholio vartojimo, kuris reikšmingai intensyvina šlapinimosi sutrikimus.
Ką daryti, jei vyras kenčia nuo šlapinimosi sutrikimų?
Geriausia, kai reguliarūs urologo patikrinimai atliekami visą vyro gyvenimą, nepaisant jo amžiaus – tai padeda užbėgti už akių įvairiems sveikatos sutrikimams. Ypatingai suklusti turėtų vyresni nei 40–50 metų vyrai, nes jiems GPH išsivystymo rizika yra didesnė nei jauniems vyrams. Jei vyras patiria bent kokių, nors ir silpnų šlapinimosi sutrikimų, rekomenduojama nedelsti ir pasikonsultuoti su gydytoju.
Anksčiau aptiktos lėtinės ligos gydymas kur kas lengvesnis – pirmosiomis jos stadijomis pakanka gyvenimo būdo korekcijų, gali būti naudinga fitoterapija (gydymas augaliniais preparatais). Rekomenduojama apsvarstyti žalingų įpročių atsisakymą, kai kurių, jau vartojamų, vaistinių preparatų pakeitimą kitais, mitybos korekcijas, sporto programos pritaikymą ir pan.
Kokie patarimai galėtų praversti gerybine prostatos hiperplazija sergantiems vyrams?
  • Šia lėtine liga sergantiems vyrams rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, ypač alkoholio vartojimo, nes jis labai žymiai didina gerybinės prostatos hiperplazijos simptomų intensyvumą ir komplikacijų riziką;
  • Nuo prostatos padidėjimo kenčiantiems vyrams rekomenduojama riboti skysčių vartojimą prieš svarbius planus ir nakties miegą. Tai padės nesiblaškyti per susitikimus ieškant tualeto bei pasiekti geresnės miego kokybės;
  • Rekomenduojama riboti kofeino vartojimą – daug jo yra kavoje, kakavoje, arbatoje, energetiniuose gėrimuose;
  • Patariama į mitybą įtraukti daugiau skaidulinio maisto ir per savaitę sportuoti bent tris kartus;
  • Šlapinantis negalima skubėti. Verta išmėginti keletą pratimų, pavyzdžiui, staigiai užsinorėjus šlapintis reikėtų pamėginti sulaikyti šlapimą (tai padeda treniruotu šlapimo pūslę). Šlapinantis rekomenduojama tai padaryti per du kartus – pasišlapinant, sustojant ir vėl pakartotinai mėginant galutinai ištuštinti šlapimo pūslę.
  • Galima išmėginti augalinius vaistinius preparatus. „Prostamol Uno“ yra tradicinis augalinis vaistinis preparatas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas su gerybine prostatos hipertrofija susijusių apatinių šlapimo takų simptomų lengvinimui, gydytojui paneigus sunkias būkles. Kiekvienoje kapsulėje yra 320 mg Serenoa repens (Bartram) Small, fructus (sabalpalmių vaisių) tirštojo ekstrakto. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
prostata^Instanturologas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.