Regėjimą išlaisvinanti lazerinė akių korekcija – žvilgsnis į kokybišką gyvenimą

2022 m. gegužės 2 d. 08:00
Vos minutę trunkanti procedūra išlaisvina žmogaus regėjimą visam gyvenimui. Moderniausiais lazeriais atliekamoms refrakcijos ydų korekcijoms Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Akių ligų klinikoje ryžtasi vis daugiau žmonių. Atsisakyti kasdienės priklausomybės nuo akinių ar kontaktinių lęšių žmones skatina kokybiškesnio gyvenimo siekis, operacijos saugumas ir gydytojų patirtis.
Daugiau nuotraukų (2)
„Akių ligų klinikoje įdiegtos technologijos leidžia turimus lazerius naudoti ne tik refrakcijos ydų korekcijai, bet ir kataraktos operacijai atlikti pasitelkiant femtosekundinį lazerį. Ateityje planuojamas ir naujas gydymo metodas implantuojant ragenos žiedus keratokonusu sergantiems pacientams“, – džiaugėsi Akių ligų dienos chirurgijos skyriaus bei Kataraktos ir lazerinės chirurgijos sektoriaus vadovė prof. dr. Dalia Žaliūnienė.
Šios klinikos Akių ligų klinikos gydytoja oftalmologė Indrė Matulevičiūtė pastebi, kad gerėjanti epidemiologinė situacija padidino pacientų srautą. Dar prieš pandemiją klinikoje buvo įdiegtos naujos akių ligų gydymo metodikos – femtosekundiniu ir eksimeriniu lazeriu atliekamos akių operacijos.
Pasitelkus eksimerinį lazerį gali būti atliekama fotorefrakcinė keratektomija, kai be oftalmologo prisilietimo lazeriu pašalinamas paviršinis ragenos sluoksnis epitelis ir koreguojama refrakcijos yda.
Tuo metu pasitelkus ir femtosekundinį lazerį gali būti atliekama LASIK operacija, per kurią femtosekundiniu lazeriu suformuojamas ragenos lopelis, o eksimeriniu lazeriu atliekama refrakcijos ydos korekcija.
Refrakcijos ydų korekcija lazeriu gali būti taikoma esant trumparegystei, toliaregystei ar astigmatizmui. Paprastai tokioms operacijoms pasiryžta žmonės, kurių darbą, gyvenimo būdą ar mėgstamą veiklą riboja optinės korekcijos priemonės (akiniai ar kontaktiniai lęšiai).
„Lazerinė akių korekcija taikoma tik pilnamečiams asmenims, dar geriau, jei pacientas yra 20 ar 21 metų. Ypač svarbu įsitikinti, kad refrakcijos yda neprogresuoja, tik tokiu atveju operacijos rezultatas bus ilgalaikis.
Plačiausiai refrakcijos ydų korekcijos lazeriu taikomos žmonėms iki 40 metų, vėliau atsiranda su amžiumi susiję lęšiuko pakitimai, lemiantys regėjimo pablogėjimą, ir dėl lazerinės regėjimo korekcijos reikia spręsti individualiai“, – sakė oftalmologė.
Gydytoja svarstė, kad vis dažniau pacientai ryžtasi lazeriais atliekamoms refrakcijos ydų korekcijoms dėl juntamo nepatogumo dėvint kaukes, – akiniai dažniau rasoja, neleidžia aiškiai matyti. Be to, jie gali trukdyti užsiimti aktyvesne veikla.“
Tuo metu kontaktinių lęšių nešiotojams yra didesnė akių uždegimų – keratitų rizika, o jų gydymas kai kuriais atvejais gali būti labai ilgas ir sudėtingas.
Tad tiems, kurie dar delsia kreiptis dėl lazerinės akių korekcijos ar bijo, gydytoja oftalmologė I.Matulevičiūtė papasakojo apie operacijos tikslumą, greitumą ir saugumą.
„Visos operacijos metu lazeriu sekama akies padėtis, o operacija atliekama pagal iš anksto kiekvienam individualiai parinktus parametrus. Tad tikslumas yra didelis, o rezultatai labai geri.
Prieš atliekant operaciją taikoma vietinė nejautra lašais, todėl pacientas skausmo nejaučia. Operacinėje žmogus užtrunka apie pusvalandį, tačiau didžiąją laiko dalį užima pasiruošimas, o procedūra trumpa – lazerinis gydymas trunka iki 1 minutės“, – paaiškino I.Matulevičiūtė.
Po operacijos ligoninėje gulėti nereikia, tą pačią dieną pacientai išleidžiami į namus, o po keleto dienų sumažėjus diskomfortui gali grįžti į įprastą gyvenimą. Kelias dienas po operacijos gali būti juntamas ašarojimas, akių sausumo jausmas ar šviesos baimė, tačiau šie pojūčiai priklauso nuo kiekvieno organizmo savybių bei pasirinkto operacijos tipo.
„Po operacijos, siekiant užtikrinti sklandų pooperacinį laikotarpį ir akių gijimą, nerekomenduojame būti dulkėtoje užterštoje aplinkoje, intensyviai sportuoti, mėgautis vandens pramogomis. Praėjus keletui dienų po operacijos žmogus jau gali džiaugtis rezultatais ir pamiršti su akiniais ar kontaktiniais lęšiais susijusius trukdžius“, – iš patirties pasakojo gydytoja.
Nors galutinis rezultatas juntamas ne iš karto, pacientai regėjimo pagerėjimą pajunta jau eidami iš operacinės. Jie džiaugiasi galėdami matyti smulkias detales.
„Pacientus stebime po operacijos, tad kai praėjus kelioms savaitėms jie užsuka į kliniką pasirodyti, negali nesišypsoti, jaučiasi laisvi, moterys džiaugiasi galėdamos paryškinti akis, kurias anksčiau slėpė akiniai. Tokie susitikimai ir jiems, ir mums būna labai džiugūs“, – patikino I.Matulevičiūtė.
Norintiems gauti gydytojo oftalmologo konsultaciją dėl lazeriais atliekamų refrakcijos ydų korekcijos šeimos gydytojo siuntimo nereikia. Registracija tel. +370 37 78 74 80 arba +370 37 32 68 00.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.