Pavasarį trūksta visų vitaminų
Įprasta sakyti, kad vitamino D galima „pasigaminti“ saulėtomis dienomis, tačiau natūraliai su saulės spinduliais žiemą ir ankstyvą pavasarį šis vitaminas nesigamina. Jei vartojama nepakankamai vitamino D turinčių maisto produktų, gali atsirasti jo stoka. Valgant mažai kokybiškų šviežių vaisių ir daržovių, gali imti trūkti vitaminų C ir E, taip pat – folio rūgšties.
„Vitaminai C ir E yra pagrindiniai mūsų organizmo antioksidantai, saugantys ne tik nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Vitaminas C didina organizmo atsparumą, stiprina kraujagysles, skatina žaizdų gijimą, padeda įsisavinti geležį, o vitaminas E yra maistinė medžiaga, kuri palaiko imuninę sistemą, sveiką odos būklę, širdies ir kraujagyslių bei nervų sistemos veiklą, padeda kovoti su virusais ir bakterijomis“, – kalba R. Kybartienė.
Pasak gydytojos, folio rūgštis natūraliai gaunama iš augalų, ypač žalių lapinių daržovių. Šio vitamino organizmas nesintetina, todėl jo būtina gauti kasdien su maistu.
Pavasarinį nuovargį gali sukelti ir B grupės vitaminų stoka, ypač jei valgoma daug perdirbtų maisto produktų, cukraus, patiriama daug streso ir nerimo. B grupės vitaminai svarbūs nervinei sistemai, skatina ląstelių augimą ir dalinimąsi, taip pat padeda išlaikyti sveiką odą, raumenų tonusą, dalyvauja eritrocitų gamyboje.
Išduoda nuovargis ir nusilpęs imunitetas
Gydytoja R. Kybartienė sako, kad, siekiant nustatyti galimas simptomų priežastis, tikslinga atlikti kraujo tyrimus – tiek dėl pavienių junginių, tiek renkantis išsamesnį, kompleksinį mikroelementų ir vitaminų ištyrimą. Vien tik pagal savijautą sunku būtų pasakyti, kurio vitamino ar mikroelemento organizme trūksta.
Pavyzdžiui, nuovargis juntamas, kai trūksta geležies, cinko, magnio, kalio, vitamino D ar B komplekso, o mažakraujystės priežastis gali būti geležies, folio rūgšties ar vitamino B12 trūkumas.
„Bendras nuovargis, liūdesys, silpnėjantis imunitetas išduoda vitamino D stoką, tačiau kartu yra signalas pasitikrinti ir dėl mažakraujystės. Trūkstant vitamino C ar E silpnėja imuninės sistema, juntamas silpnumas, nuovargis, blogiau gyja žaizdos, gali kraujuoti dantenos, varginti sausesnė oda, sutrinkti medžiagų apykaita.
Imuniteto ir odos problemas, be antioksidantų trūkumo, gali sukelti ir cinko stoka. Pajutus nuovargį, atminties sutrikimus, kankinant nemigai, dažnai nutirpstant galūnėms, varginant galvos skausmams, galima būtų įtarti B grupės vitaminų trūkumą. Jų poreikis yra didesnis sportuojant, daug protiškai dirbant ir rūkant“, – kalba R. Kybartienė.
Stebuklingos piliulės rūkantiems nėra
„Rūkantys žmonės dažniau serga osteoporoze, nes dėl prastesnio vitamino D įsisavinimo organizme sumažėja kalcio, reikalingo kaulams stiprinti. Užkietėjusiems rūkaliams trūksta B grupės vitaminų, folio rūgšties. Cigarečių rūkymas keičią folio rūgšties įsisavinimą ir metabolizmą, jį taip pat veikia vitaminai B6 ir B12, kurie rūkančiųjų organizmuose taip pat išeikvojami labiau nei nerūkančiųjų.
Tabako dūmuose esančios medžiagos slopina cinko pasisavinimą, todėl gali blogiau gyti žaizdos, slinkti plaukai, būti labiau pažeidžiama imuninė sistema“, – vardija R. Kybartienė.
Pasak jos, cigarečių rūkymas padidina laisvųjų radikalų atsiradimą organizme, kurie daro žąlą ląstelėms, kenkia odai, ilgainiui gali sukelti vėžį ir kitas ligas.
„Vitaminų, neutralizuojančių laisvuosius radikalus, atsargos organizme sunaudojamos intensyviau. Didžiausią darbą kovojant su laisvaisiais radikalais atlieka vitaminas C ir vitaminas E, jie ir yra labiausiai išnaudojami. Tyrimai parodė, kad rūkaliams kasdien reikia 35mg daugiau vitamino C nei nerūkantiems.
Vitaminas E yra viena iš pirmųjų gynybos linijų nuo laisvųjų radikalų žalos plaučiams, kai kvėpuojama užterštu oru ir cigarečių dūmais. Kaip ir vitaminas C, rūkymas padidina vitamino E poreikį. Nėra vienos stebuklingos piliulės, kuri papildytų visą vitaminų trūkumą rūkantiesiems, geriausias būdas yra atsisakyti šio įpročio“, – kalba R. Kybartienė.
Kovoti su rūkymo priklausomybe gali būti itin sunku. Priklausomi nuo nikotino žmonės ieško būdų, kaip mažiau žaloti savo sveikatą, tokių kaip medikamentinis rūkymo nutraukimas ar kognityvinė elgesio terapija. Negalintiems iš karto mesti rūkyti įprastas cigaretes rekomenduojama bent jau pereiti prie mažiau kenksmingų alternatyvių bedūmių tabako gaminių, ir, idealiu atveju, palaipsniui mažinti nikotino koncentraciją.
Pirmiausia reikia keisti įpročius
Pasak gydytojos, svarbiausių vitaminų įmanoma gauti su maistu, tik reikia žinių, darbo, gyvensenos įpročių keitimo ir noro tą daryti.
„Lietuvoje daugėja žmonių, kurie renkasi maisto produktus atsižvelgdami į jų naudą sveikatai, valgo daugiau daržovių ir vaisių, grūdinių kultūrų, tačiau vis dar nepakankamai. Tik daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų kasdien valgo vaisius ir daržoves. Vis dar didelė dalis žmonių papildomai sūdo patiekalus, geria per mažai vandens“, – pažymi R. Kybartienė.
Vitamino C šaltiniai yra citrusiniai vaisiai, mėlynės, spanguolės, braškės, avietės, pomidorai, brokoliai, briuseliniai kopūstai. Vitamino E šaltiniai – lazdyno riešutai, migdolai, žalios lapinės daržovės, sėklos. Vitamino E papildai nerekomenduojami, nes daržovės ir vaisiai yra kur kas veiksmingesni antioksidantams atstatyti. Folio rūgšties galima gauti su žaliomis lapinėmis daržovėmis, ankštiniais produktais, citrusiniais vaisiais, grūdinėmis kultūromis. B grupės vitaminų gausu gyvūninės kilmės produktuose, grūduose, sėklose ir riešutuose.
„Vitaminų papildus vartoti tikslinga, jeigu nepavyksta sutvarkyti mitybos, trūksta fizinio aktyvumo, nepakankamai išmiegama, nepavyksta atsikratyti rūkymo ir kitų žalingų įpročių, todėl vargina bloga savijauta ir nuovargis, ypač žiemą ir pavasarį. Vis dėlto iš pradžių geriau pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, atlikti tyrimus ir papildus vartoti tikslingai“, – sako gydytoja.
Įspėja dėl kompleksinių papildų
Palaikyti pakankamą vitamino D koncentraciją žiemos ir ankstyvo pavasario metu vien mityba nepavyks. Su maistu (riebia žuvimi, žuvų taukais, kiaušiniais, pieno produktais, pievagrybiais) gaunamas vitamino D kiekis per mažas, o natūraliai su saulės spinduliais per odą šaltuoju metu laiku šis vitaminas nesigamina, tad reiktų papildomai vartoti vitamino D papildų profilaktinę dozę.
Gydytoja taip pat įspėja atsargiai vartoti kompleksinius vitaminų ir mikroelementų papildus, nes dėl sąveikos tarpusavyje jie gali būti įsisavinami daug blogiau nei vartojami atskirai.
„Pavyzdžiui, vitamino C papildai slopina cinko ir vario įsisavinimą, geležies preparatai neleidžia įsisavinti daugelio kitų vitaminų ir mikroelementų. Reikėtų taip pat nepamišti, kad papildų nereikėtų užsigerti koncentruota žaliąja arbata, kava, pieno produktais, nes jie gali trukdyti šių medžiagų įsisavinimą“, – kalba R. Kybartienė.
Rūkantiems rekomenduojama profilaktiškai vartoti vitaminą D ir reguliariai tirtis jo kiekį kraujyje. Nevartojantiems pakankamai vaisių ir daržovių rūkaliams rekomenduojama papildomai vartoti vitamino C papildus, kurių rūkantiems reikia 35mg daugiau nei nerūkantiesiems. Gydytoja taip pat įspėja rūkalius atsargiai vartoti papildus, turinčius karoteno – vartojant juos ir rūkant didesnė rizika išsivystyti plaučių onkologiniams pakitimams.