Medikamentinio aneurizmos gydymo nėra. Ji plečiasi baliono principu – iš pradžių jis pučiasi sunkiai, tačiau, kuo toliau, tuo lengviau. Kita vertus, gali praeiti daug metų, kol aneurizma pasiekia gyvybei pavojingą dydį, o, gali būti ir taip, kad aneurizma auga labai greitai. Kai pasiekiama riba, kada grėsmė gyvybei yra kur kas didesnė už operacijos keliamas rizikas, taikomas chirurginis gydymas.
Respublikinės Panevėžio ligoninės Intervencinės radiologijos skyriuje dirbantys gydytojai specialistai per metus atlieka apie 120 įvairių operacijų ir procedūrų, susijusių su kraujavimais ir aneurizmomis.
„Dažniausiai tenka gydyti galvos aneurizmas ir įvairius kraujavimus bei aneurizmas, esančias pilvo srityje“ – pasakoja Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, dr. Andrius Pranculis.
„Tačiau pasitaiko aneurizmų, aptinkamų ir labai neįprastose vietose – šiais metais teko gydyti pacientę, kuri atvyko į ligoninę labai kraujuodama ir, atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad jai – gimdos arterijos aneurizma. Tad teko labai skubiai operuoti“.
„Į ligoninę, po sėkmingo gimdymo praėjus dviem savaitėms, atvyko labai kraujuojanti moteris. Chirurginėmis ir medicininėmis priemonėmis nepavyko sustabdyti kraujavimo, tad pagalbos kreipėmės į intervencinius radiologus. Skubiai buvo atlikti visi būtiniausi tyrimai, pavyko stabilizuoti moters būklę, sumažėjo kraujavimas, tad vėliau moteriai sėkmingai buvo atlikta gimdos arterijos embolizacija ir po poros dienų ji išvyko į namus.
Taigi, šiuo atveju buvo nustatyta gimdos kraujagyslių patologija, moteris neteko daug kraujo, ko pasekoje galėjo būti ir labai liūdnos išeitys. Sėkmingų kolegų intervencinių radiologų savalaikių ir profesionalių veiksmų dėka pavyko ne tik išgelbėti moters gyvybę, išvengti labai nemalonios procedūros – gimdos pašalinimo – bet ir išsaugoti ją – ateityje moteris galės išnešioti ir pagimdyti kūdikį,“ – apie šį išskirtinį įvykį pasakojo Respublikinės Panevėžio ligoninės Akušerijos skyriaus vedėjas Raimundas Petrauskas.
„Atvejis išties unikalus, kraujavimų būna, bet šiuo atveju tas kraujavimas buvo labai gausus, neįprastas. Padarius angiografiją buvo nustatyta, kad tai – gimdos arterijos aneurizma, kuri, greičiausiai, plyšo, nes kraujavimas buvo gausus ir intensyvus. Nusprendėme skubiai operuoti. Viskas buvo padaryta greitai, sėkmingai.
Norime pasidžiaugti ir kolegų ginekologų operatyvumu, kompetencija – sklandaus Ginekologijos ir Intervencinės radiologijos skyrių specialistų komandinio darbo dėka sėkmingai pavyko atlikti gimdos arterijos embolizaciją, moters būklė sparčiai gerėjo ir po dviejų dienų ji buvo išleista namo.
Šis atvejis – itin retas ir, atrodo, kad Lietuvoje dar nebuvo dokumentuotas. Tokia gimdos arterijos aneurizmos lokalizacija ir mums buvo nauja patirtis, naujas iššūkis, su kuriuo visa tuo metu dirbusi įvairių Respublikinės Panevėžio ligoninės specialistų komanda labai sėkmingai susitvarkė. Labai džiaugiuosi dėl šios sėkmės ir visiems dėkoju už kompetenciją ir profesionalumą“, – kalbėjo Intervencinės radiologijos skyriaus vedėjas, dr. Andrius Pranculis.
„Tai – pakankamai retas, išskirtinis atvejis, nes ir toliau žmogus galės gyventi pilnavertį gyvenimą. Ligoninės administracijos vardu nuoširdžiai dėkoju gydytojams specialistams, kurie nebijo, turi žinių ir įgūdžių, turi pamatuoto profesionalaus entuziazmo ir savo darbe taiko naujoves, pažangias metodikas. Mūsų ligoninė yra įsigijusi daug naujausios medicininės įrangos, kurios pagalba mūsų specialistai gali atlikti ir pačias sudėtingiausias operacijas bei procedūras.
Džiaugiamės tuo, kad iki šiol mūsų ligoninėje visos intervencinių radiologų atliktos operacijos ir procedūros baigėsi sėkmingai – to ir ateityje linkime ne tik jiems, bet ir visiems ligoninėje dirbantiems gydytojams specialistams“ – džiaugėsi Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinos reikalams dr. Mindaugas Vaitkus.