Operaciją atlikęs šios ligoninės Pilvo ir endokrininės chirurgijos skyriaus chirurgas Šarūnas Dailidėnas neslėpė, kad svetimkūniai pacientų virškinamajame trakte nėra reti, tačiau šis atvejis nustebino jų gausa.
Vidutinio amžiaus pacientą dėl pilvo skausmų į ligoninę atgabeno greitosios pagalbos medikai. Bendraudamas su gydytojais jis buvo sąmoningas.
Apie tai, kad jau kurį laiką žalojo save ir rijo vinis, skutimosi peiliukus ar kitus daiktus, vyras medikams neprasitarė. Šis netikėtas faktas paaiškėjo aptikus svetimkūnius rentgeno nuotraukoje.
– Kaip kilo įtarimų, kad paciento skrandyje yra svetimkūnių? – paklausiau chirurgo Š.Dailidėno.
– Kai žmogus skundžiasi ūmiais pilvo skausmais, pilvo chirurgai atlieka daug tyrimų, pirmiausia atliekamas kraujo tyrimas, daroma rentgeno nuotrauka, ultragarso tyrimas, kalbamės su ligoniu apie tai, kuo jis skundžiasi, kokiomis ligomis anksčiau yra sirgęs.
Tai padeda nustatyti preliminarią diagnozę.
Padarius rentgeno nuotrauką paaiškėjo, kad ligonio skrandyje daug svetimkūnių. Kodėl taip keistai elgėsi, jis jokių motyvų nenurodė.
– Ar buvo įmanoma be operacijos pašalinti svetimkūnius iš skrandžio?
– Virškinamajame trakte aptikti svetimkūnių nėra retenybė. Tai antra patologija po skrandžio opų, su kuria susiduria Priėmimo skyriuje dirbantys endoskopuotojai.
Apie 80 procentų svetimkūnių savaime pasišalina iš virškinamojo trakto, apie 10–20 procentų jų tenka traukti taikant endoskopijos metodą. Tik mažą dalį pacientų dėl šios priežasties tenka operuoti, tai sudaro mažiau nei vieną procentą visų atvejų.
– Ką žmonės dažniausiai praryja?
– Pasitaiko, kai valgydami žmonės užspringsta ašaka ar kokiu kaulu, netyčia nuryja dantų plokštelę, kai kam dėl anatominio stemplės susiaurėjimo įstringa šašlyko kąsnis ir jį tenka traukti endoskopu. Man netgi teko iš vieno paciento virškinamojo trakto ištraukti metalinių monetų.
Tačiau per visą mano klinikinę praktiką buvo vos vienas atvejis, kai teko daryti operaciją ir ištraukti tokį kiekį vinių, varžtų ir veržlių.
– Ar tai buvo sudėtinga operacija?
– Kadangi endoskopiškai tokio kiekio svetimkūnių pašalinti neįmanoma, juos skubiai šalinome chirurginiu būdu. Taikant rentgeno kontrolę tris valandas trukusios operacijos metu pavyko pašalinti visus, net smulkiausius, paciento skrandyje buvusius svetimkūnius.
Nors kiekvienas chirurginis gydymo būdas gali sukelti komplikacijų, technine prasme tai nebuvo sunkus darbas. Vargino nebent tai, kad reikėjo pašalinti tiek daug skirtingo dydžio svetimkūnių, kurių dydis svyravo nuo 11 centimetrų iki vos kelių milimetrų.
Keblumų kėlė ir tai, kad skrandis buvo ne vienoje vietoje pradurtas aštrių vinių, tai buvo ūmaus skausmo priežastis.
Po sėkmingos operacijos paciento būklė yra stabili, jam teikiama psichologinė ir psichiatrinė pagalba.
Žaloja save ir dėl seksualinio malonumo
Gydytojams tenka ištraukti svetimkūnių ir iš storosios žarnos, nes yra žmonių, kurie žaloja save dėl seksualinio malonumo.
Vibratoriai, įvairios daržovės, net suvenyriniai buteliai grūdami į storąją žarną ir įstringa. Yra buvęs atvejis, kai taikant narkozę medikams iš vieno vyro storosios žarnos pavyko ištraukti degtinės butelį.
Ši procedūra nukentėjusiajam buvo vienintelė galimybė išvengti operacijos. Kai išangė traumuojama dėl malonumo, tai neprisideda prie žarnyno sveikatos. Jei svetimkūnis įstringa giliai ir jo nepavyksta iškrapštyti, tenka prapjauti pilvą, o tai gresia įvairiomis komplikacijomis.