Gydytojas atsakė vaistų nuo COVID-19 laukiantiems vakcinų skeptikams – skiepytis vis tiek reikės

2021 m. rugsėjo 27 d. 12:01
Lrytas.lt
Specifiniai vaistai nuo koronaviruso kuriami, tačiau jie bus ištirti mažesnės apimties klinikiniuose tyrimuose, nei vakcinos. Kaip ir visi medikamentai, turės šalutinių poveikių, teigia Nacionalinio vėžio instituto onkoimunologas Marius Strioga.
Daugiau nuotraukų (11)
Jis feisbuke rašė pastebintis, jog dažnas klausia apie tai, kodėl mokslininkai nekalba apie specifinius vaistus nuo COVID-19 ir jų netiria. Tačiau, pasak M.Striogos – tokia klausimo formuluotė – klaidinga. Vaistai tiriami, anksčiau ar vėliau jie bus.
„Taip, vaistų nuo C19 atsiradimas ženkliai prisidėtų prie mirčių sumažinimo, ypač tų asmenų, kuriems, dėl įvairių priežasčių vakcinacija negali sukelti pakankamo apsauginio imuninio atsako“, – įraše pažymėjo M.Strioga.
Jis teigė pastebėjęs, kad vaistų kaip alternatyvos laukia pasiskiepyti nenorintys asmenys.
„Na, ir vaistukų labai laukia vakcinų skeptikai. Tik žinokite, kad:
– jie turės šalutinių poveikių;
– juos patvirtinus, nebus žinomi 10 ar 15 metų saugumo duomenys;
– jie nebus ištirti didelės imties klinikiniuose tyrimuose, kuriuose dalyvauja dešimtys tūkstančių tiriamųjų: priešingai, nei vakcinų atveju, konkretaus vaisto klinikiniuose tyrimuose (nuo I iki III fazės) dažniausiai dalyvauja iki 1500 žmonių. Taigi ir labai retus šalutinius poveikius „pražiūrėti“ lengviau“, – paaiškino imunologas.
M.Strioga pridūrė, kad vakcinų ir vaistų paskirtis skiriasi.
„– Vakcinos yra profilaktinė priemonė, skirta ligos išvengimui bei viruso nekontroliuojamo plitimo visuomenėje sumažinimui ir jo „nustūmimui į pogrindį“;
– dauguma vaistų yra skirti jau esamos ligos gydymui, tačiau, šiuo atveju, galimi tiek su liga susiję liekamieji reiškiniai, tiek ir taikyto gydymo šalutinių poveikių padariniai.
Žinoma, yra vaistų, kuriuos epidemijos metu galima vartoti profilaktiškai, siekiant sumažinti užsikrėtimo ir ligos tikimybę (pvz., profilaktinis oseltamiviro vartojimas gripo epidemijos metu):
– bet vėlgi, tokie vaistai nuo C19 būtų „nauji ir neištirti“;
– tačiau juos rytume saujomis be baimės mūsų genetikai, ilgalaikių poveikių baimės ir t.t?“, – vakcinų skeptikų retoriškai klausė M.Strioga.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.