Negana to, niežais užsikrėtė ir 86 metų moterį namuose slaugiusi lankomosios priežiūros darbuotoja. Jos darbovietė informavo nutraukiantys paslaugą, kol nevaikštanti senolė nebus išgydyta.
Primename, kad apie buvusios Šiaulių IGGC darbuotojų savivalę lrytas.lt rašė dar praėjusių metų pradžioje. Garbaus amžiaus senolius terorizavusi slaugytojos padėjėja net atsidūrė teismo suole.
Užsikrėtė ateinanti slaugytoja
Istorija prasidėjo šių metų pradžioje, kai garbaus amžiaus moteris susirgo COVID-19 ir atsidūrė Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Šiaulietę pavyko išgelbėti, bet ta pati infekcija išguldė namiškius, todėl moteris buvo nuvežta į Šiaulių IGGC.
Per karantiną lankyti ligonius nebuvo galima, todėl namiškiai galėjo pasikalbėti tik telefonu. Panaikinus apribojimus, motiną aplankęs šiaulietis (vardas ir pavardė redakcijai žinomi. – Red.) pastebėjo, kad ji nuolat kasosi, o ant kūno yra net įsisenėjusių žaizdų.
Slaugos paslaugą teikiančios įstaigos darbuotojai paaiškino, kad senolei alerginė reakcija, išrašė vaistų receptą. Šiaulietis vaistų nupirko, bet niekas nepadėjo – moteris nuolat skundėsi, kad net miegoti nebegalinti dėl niežulio.
Vyriškis susitvarkė dokumentus, kad namo parsivežtą motiną slaugyti padėtų ateinanti socialinė darbuotoja. „Netrukus paaiškėjo, kad ši moteris užsikrėtė niežais ir mums nutraukiama paslauga,“ – pasakojo šiaulietis.
Užteko pamatyti nuotraukas
Supratęs, kad baisų niežulį motinai gali kelti ne alerginė reakcija, o niežų erkutės, vyriškis kreipėsi į privačia praktika besiverčiantį dermatologą. Patyrusiam odos ligos gydytojui pakako išvysti nuotraukas, kad nustatytų niežulio priežastį. Privačiai konsultavęs specialistas pripažino, kad taip užleisto ligonio seniai nėra matęs – kūnas buvo nusėtas kruvinomis opomis.
Šiaulietis paskambino į slaugos ligoninę, bet vietoj atsiprašymo išgirdo, kad senolė greičiausiai pati atvažiavo serganti. Pareikalavus patikslinti, ar ligonę užkrėtė nuo koronaviruso gydę RŠL medikai, tonas pasikeitė ir imta kalbėti apie netipines niežų formas, kurias sunku nustatyti.
„Nugyvenau nemažai, bet neteko girdėti, kad niežai turėtų alfa, beta ar gama atmainas, – stebėjosi pašnekovas. – Akivaizdu, kad užsikrečiama per artimą kontaktą, todėl slaugos ligoninėje turėtų būti ne vienas toks kenčiantis ligonis. Ar kas bent įsivaizduoja, kaip jaučiasi jėgų savimi pasirūpinti negalintys žmonės?“
Prisiminė „porą atvejų“
Šiuos įtarimus sustiprino ir namo sugrįžusi motina, kuri pasakojo, jog nuolat kasėsi ir toje pačioje palatoje kalbėti negalinti moteris. Tačiau Šiaulių IGGC darbuotojai šiaulietį patikino, kad jokio niežų protrūkio nėra.
Įstaigos vadovė Inga Tamosinaitė tikino negalinti kalbėti apie konkrečius ligonius ir abejojo, ar garbaus amžiaus moteris niežais užsikrėtė būtent čia: „O gal tai nutiko namuose?“
Paklausta, ar jos vadovaujamame centre nefiksuotas niežų protrūkis, direktorė pripažino, jog Visuomenės sveikatos centras patvirtino „porą atvejų.“
„Lietuvos sveikatos“ savaitraščio rengiamame „Metų vadovo“ konkurse 2017 m. Šiaulių IGGC direktorė I.Tamosinaitė laimėjo „Metų proveržio“ titulą.
Užsikrečiama per kontaktą
Niežus sukelia smulkios 0,3-0,4 mm dydžio niežinės erkutės.
Po kontakto su sergančiuoju, jo daiktais šie parazitai įsirausia į žmogaus paviršinius odos sluoksnius, čia apsigyvena, deda kiaušinius.
Pirmi niežėjimo požymiai pajaučiami po 2-12 savaičių. Labiausiai niežėjimas vargina naktį, kai atsigulama į lovą ir sušylama.
Vyresniems žmonėms, kurių silpnesnis imunitetas, dažnai pasireiškia dermatitas su pūslelėmis ir šašais.